Na jeden nádych

• Česko Na jeden nádech (viac)

Paříž byla bez varování zasažena zemětřesením a z rozpukané země uniká smrtelně jedovatý plyn. Město ovládla panika. Mathieu a Anna jsou jedni z mála, kterým se podařilo uniknout do nejvyšších pater místního mrakodrapu. Jejich dcera Sarah, jež trpí oslabenou imunitou, ale zůstala daleko od nich v hermeticky uzavřené komoře, bez níž nepřežije. Pomoc ani po dlouhých hodinách nepřichází a oběma je jasné, že baterie, která pohání vzduchovou komoru, už dlouho nevydrží. Jak ji vyměnit dřív, než se úplně vybije a uvězní jejich dceru ve smrtící pasti? S vědomím, že je tlačí čas a že se musí spolehnout pouze na sebe, se Mathieu s Annou vydávají skrz vražednou mlhu za její záchranou. (Bontonfilm)

BOURQUE

Celkom rýchlo sa dostaneme do hlavného príbehu, ale tých „hlbších“ detailov (informácií) sa nedočkáme. Ani u konci filmu. Nádejný „apokalyptický/katastrofický“ film z Francúzka, ktorý napriek hviezdnym R. Duris a O. Kurylenko sa nedostal ani na lepší priemer. Dôvod v tom ja osobne vidím v nevypracovanosti jednotlivých detailov a v možno trošku narýchlo natočenom záveru. Tento (európsky) film by mal byť viac ako (nejaký) pokus. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

TesterX

Mne tohle fakt sedlo. Pekne zpracovany, zajimavy napad, sympaticti herci, par napinavych scen, pri nichz zadrzujete dech spolu s postavami a to ze se nektere veci plne nedozvime - postavy take ne, tim je to i vice vtahujici. Takze hvezda dolu za par logickych lapsu, ktere trochu mrvi jinak slusnou podivanou. Palec nahoru za krvezizniveho malinaka. ()

MickeyStuma

Rodina se snaží přežít masivní katastrofu. A ta ční v tom, že do města jen tak z ničeho nic vlétne něco, co vypadá jako mlha, kouř či oblak prachu v pískové barvě a nikdo neví co to je, odkud to je a jestli to není jedovaté. Originální název je v překladu ´V mlze´, tak dejme tomu, že je to mlha. Rapidně jednoduchý příběh v pomalém tempu vyprávění, ale nic významného nepřinášející. Po osmi minutách, kdy nám jsou představeny hlavní protagonisté, se objeví mlha a pak už děj sleduje jen jejich počínání. Vizuální efekty jsou dobré, ale scénář je napsán tak, že se děj velice táhne a nutí si během sledování několikrát zívnout. Myšlenka námětu není k zahození, ale děj bez patřičné dramatizace a zvýrazněného nějakého toho zoufalství ve snaze přežít za každou cenu zkrátka nemá takovou šťávu, jakou by mohlo mít. Na druhou stranu, není to Hollywood. Francouzští tvůrci americkou produkci nijak nekopírovali a šli si ryze svou cestou. Takže se vlastně jedná o film, u kterého záleží na úhlu pohledu. A tak tu máme další snímek o mlze, tentokrát evropský, který asi málokoho svým vyzněním nadchne. ()

majo0007

"Živúsmrť" vytočilo, že chlapík nevie zohnať suché veci. Totižto príbeh sa neodohráva na Champs-Élysées, takže je potom ťažko niekomu so svojím amantom vysvetlovať, že mimo centra zoženieš butik akurát tak na ružové Vuiton kabelky, ale možno jeho by to zahrialo. Juj, žužola moja ružovučká s tvojím teplým 10%! Ináč, "booblifuckové" decká s podobnou disfunkciou z Francie sme tu už raz mali, s trochu artovejším nádychom ☛ Tom et Lola ()

Jirka_Šč

Překvapivě solidní, až na ... ale popořádku. Neřeší se, kde se mlha vzala a možná je dobře, protože divák má stejnou informaci, jakou by měl přímý účastník, kdyby něco podobné, katastrofické nastalo. Většinu času vidíme, co by se zřejmě v takové situaci doopravdy dělo. A je to dobré! Myslím, že většina rodičů by jednala podobně a bojovala o život svého dítěte za každou cenu. Pohled ze střech na mlhu je úchvatný a přesuny mlhou dostatečně klaustrofobické. Dost realistické (sice si myslím, že člověku s maskou ve většině případů po tvrdém dopadu maska odlétne, ale dobře). Taky se mi líbí určitý minimalizmus, při kterém se něco nedozvíme a něco zůstane jen naznačeno. Prostě překvapivě solidní. Vyšší hodnocení nedávám, protože mi připadl nelogický závěr. Sice vypada efektně, ale ... ■ Nemoc, kterou Sarah trpí, je označena jako Stimberger. Nepodařilo se mi o ní nic vygooglit. Je možné, že neexistuje. ■ Rozpočet filmu bylo pouhých 9,5 mil. euro https://www.hollywoodreporter.com/review/just-a-breath-away-dans-la-brume-review-1100996 ■ Francouzský název filmu zní: V mlze. ()

• Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)