Zabití

Ak v boji nikdy nestojíte tvárou v tvár nepriateľovi, ako dokážete čeliť sám sebe a svojim démonom? V minulosti major Thomas Egan (Ethan Hawke) lietal v stíhačke a bombardoval Irak. Teraz sedí pri počítači v Nevade a zabíja ľudí v cudzích krajinách, kde ich strýko Sam odsúdil na smrť pomocou diaľkovo ovládaných dronov. Potom sa vracia ku svojej rodine na predmestie Las Vegas, kde ho namiesto útechy, porozumenia a lásky čaká len peklo s deťmi a manželkou (January Jonesová). Neustále rastúci počet zabijackých misií, obrovské vedľajšie škody a predovšetkým zbytočne zabití civilisti – to všetko zanecháva na psychike bývalého pilota nezmazateľné stopy. Postupne začína pochybovať o zmysle svojej práce a jeho osobná kríza vyvrcholí, keď velenie nad vojenskou základňou prevezme CIA. (TV JOJ)

Anderton

Niccol boduje najmä pri scénach, ktoré hovoria obrazom. Čiže najmä panoramatické zábery Las Vegas v jeho okolí, prípadne Thomasov pozemok. Tie evokujú miesta terčov na pomerne rozsiahlom území blízkeho východu. Bohužiaľ, aby film a jeho posolstvá pochopil každý, dostavuje sa doslovnosť. Postavy sa zase rozprávajú, ako keby vo svojom zamestnaní robili prvý týždeň a objavovali jeho "nečakané" úskalia. Ale beriem to, pretože ide o závažnú a najmä veľmi aktuálnu tématiku, aká tu ešte nedávno nebola. Niccol sa rozhodol, že nenakrúti film o jednej akcii (viď napínavejšie Oko v oblakoch), dramatizácia ho nezaujíma a ja to beriem. Len mi tento artovejší prístup neladí so spomínanou doslovnosťou. Bolo preda jasné, že o trhák nepôjde. ()

666teen

Tak už jsem to pobral. NATO, abych si zabil svého velbloudomrda stačí, abych byl vykropenej pilot, kterému by nesvěřili ani práškovacího Čmeláka, nebo Mistr světa ve smažení libovolných válečných simulátorů. V CIA (Christians In Action) berou oba modely, nebo jejich kombinaci. Začnu tím, že si dám panáka a opráším Doom. Třeba se ozvou. ()

JohnCZ

Komorní zpracování mi nevadí, přeci jen to k podobnému tématu sedí a nedokážu si představit, co takové těžké, ale v podstatě strašně srabácké činy s člověkem dokáží udělat. Prokreslené je to fajnově, dronové akce vypadají parádní a postupně to hezky graduje. Konec jsem čekal jiný - na to jak byl zbytek filmu uvěřitelný, zakončení na mě působilo spíše opačně. Navíc, Ethan Hawke se po celý film tváří, jako kdyby měl zaražené prdy a i když ho mám jako herce docela rád, tady mi jeho herecký výkon přišel místy podivný až nepřirozený. ()

Big Bear

,,Položme si otázku..Když je přestaneme zabíjet, přestanou zabíjet oni nás? Nikoliv. Proto je zabíjeme a budeme zabíjet...'' ---- Další ze zajímavých pohledů na současnou válku proti terorismu. Syndrom vyhoření a poválečný stres se nutně nemusí týkat jen přímo nasazených vojáků v tom či onom konfliktu. Tom Egan každý den řídí bezpilotní drony, novou mocnou zbraň USAF. Vydrží ve vzduchu sakra dlouho a jsou těžce ozbrojené. Budova či Pickup s bubáky pro něj nejsou problém. Tommy má problém, ne vždy se podaří zasáhnou jen konkrétní cíl. Často dochází k civilním obětem. On je navíc bývalým pilotem, který byl uzemněn. Létání s dronem se F16 nevyrovná, je to jako přesednout z Ferrari do Fiesty. Práce ho pozvolna stále více deptá, je nekonečná. Ačkoliv každý den zabije nějakého bubáka s AK47, další den má nové úkoly a nové cíle... Chlastá, doma mu to neklape a do toho všeho v rámci spolupráce zařadí jeho jednotku pod velení CIA. Langley má dost často nevojenské cíle což u Egana vyvolává vztek a odpor k tomu co dělá. Rozkazy jsou rozkazy, ale co když jsou to rozkazy proti lidskosti? Opravdu velmi dobrá záležitost. Ethan Hawke to dal skvěle, ta depka s únavou z něj přímo čišela! 4 laserová navádění. * * * * ()

Gemini

Ale no tak, Andrew Niccole, vždyť jsi vždycky měl na víc než na standardní průhlednou politickou moralitu. I když nepopírám, že je vždycky fajn mít možnost podívat se i jinde než v prostém dokumentárním filmu dovnitř sofistikovaně zadrátované unimobuňky, ze které se odpalují Pekelné Ohně na druhém konci světa, aby poslaly "nepřátelské kombatanty" k tomu jejich Alláhu Akbarovi ideálně ještě předtím, než se dostanou na dostřel k někomu z "našich". Zvlášť když to svým vysokým standardem doprovodí Ethan Hawke s Brucem Greenwoodem. Ale proč proboha ta zoufalá náplň s vyhořením, rozpadem manželství, a dvěma fešnými ženštinami? Tohleto všechno už jsme viděli mockrát, a jediné, co je tu jinak, jsou právě ty drony. Takže za mě víc než jen mírné zklamání. Solidní řemeslo, ve kterém dobří herci nemají moc co hrát - a to je na režiséra Gattacy a Obchodníka Se Smrtí setsakra málo. 60% ()

• Film debutoval na filmovom festivale v Benátkach, kde mal veľký ohlas. (chesterko)
  • Film se natáčel v Novém Mexiku v USA. (rafix)

Drony na velkém plátně

Drony na velkém plátně

18.03.2015

Když vyděláte s 50 odstíny šedi půl miliardy dolarů, jak ty peníze nejlépe utratit? Přece za remake akčního béčka z roku 1983! Takhle nějak přemýšlí producent Dana Brunetti (Social Network, Kapitán… (viac)