Biblia

USA / Veľká Británia, 2013, 7 h 15 min (Minutáž: 40–48 min, Alternatívna 5x90 min)

Keith David (rozprávač), Diogo Morgado, Jake Canuso, Darwin Shaw, Greg Hicks, Amber Rose Revah, Roma Downey, Paul Freeman, Francis Magee, Hugo Rossi (viac)

Päťdielny seriál Biblia nás prevedie najznámejšími príbehmi najčítanejšej knihy histórie ľudstva, od Noemovej Archy, cez Daniela v jame levovej až po narodenie, pôsobenie, ukrižovanie a vzkriesenie Krista. (STV)

DavidS.

Věřící si zaplatili něco hudby z Zimmerovy velkovýrobny, přihodili nějaký ten odpustek na triky i výpravu, takže i neznaboh musí konstatovat, že History Channel odvedl slušné televizní řemeslo pro ty, kterým se nechce číst Biblické příběhy nebo listovat Biblickým slovníkem...O primárním pramenu nemluvím, protože už Sklepáci naznali, že je literárně nevyvážený :)... Pomíjím jasné evangelizační poselství a hodnotím jen jako hraný doplněk pro obecný kulturně - historický přehled...Rytiny Gustava Dorého to ovšem nenahradí... ()

jefff

Po prvních dvou dílem musím suše konstatovat, že jsem čekal vše, ale takhle divně natočený mix fantasy/akce a dramatu tedy ne. Vyprávění je zbrklé, nesourodé, přeskakuje se od jednoho k druhému. Postavy jsou ploché, nebudí zájem ani respekt. Bible měla být velkolepou několikadílnou ságou a ne slepencem všeho, co se v ní naskytne. Strašné zklamání. Snad se ještě dokopu k dalším dílům. ()

MikeeTheory

Zpopularizovat bibli podobným způsobem to chce odvahu! Tady to ale vychází na jedničku. A to by si obyčejný člověk, resp. ateista, mohl říct, co by ho mohlo oslnit na biblických příbězích. Stačí tomu dát tu správnou epickou atmosféru, efekty a schopné herce a světe div se, ono to funguje! Komentář k hudbě: Sakra, jak já tomu Balfeovi závidím. Mít školu od samotného mistra soundtracků, to se nepoštěstí jen tak někomu (i když Zimmer talentovaným skladatelům rád pomáhá poměrně často). Je ale vidět, že tato spolupráce přináší své ovoce. Hudba je poměrně logicky duchovně zaměřená, o to víc je ale epičtější a atmosféričtější. Zapomenout nesmím ani na božskou Lisu Gerrard. Ta mě se svým hlasem vždycky odrovná a ani tady to není výjimka. Ona vlastně všude, kde se objeví, tak to má své jedinečné a nezapomenutelné kouzlo. Opět neskutečný zážitek! PS: Myslím, že se nám nabízí zajímavé srovnání s nedávným soundtrackem k filmu Noah, který si vzal na starosti další velikán Clint Mansell. Schválně - který z nich je lepší? ()

DaViD´82

Spolu se Hrou o trůny nejlepší fantasy seriál současnosti. Adaptace nejslavnější sbírky špatně vystavěných nevtipných židovských anekdot, kde se dlouho předlouho čeká na Godota a především adaptace, u které nemá valného smyslu promítat si do hodnocení vlastní přesvědčení či názor na víru. Tvůrci si vzali na svá bedra nevděčný úkol v podobě převyprávění toho zásadního z Bible na prostoru pouhých deseti dílů a tak se uchýlili k výrazné zkratkovitosti "letem božím světem" i jisté teatrálnosti ve stylizaci. Pokud však na tuto jejich hru přistoupíte, tak to má své kouzlo. Škoda tedy spíše nutného zla v podobě otravného doslovného vypravěče a ještě větší škoda jeho afektovaně pompézního přednesu, který to spolu s občasnými excesy (kupříkladu asijský andělský bijec hned z první epizody, který s dvěma meči vykosí Sodomu) poněkud devalvují. Ve výsledku však uctivá, důstojná a nekonfliktní ilustrace bestselleru prověřeného časem, který patřil, patří a bude patřit k základnímu vzdělání (nejen) západní společnosti; nic více a nic méně. PS: Bude i druhá série Korán? ()

noriaki

Upřímně, kdybych neměl o Biblických časech alespoň nějaké povědomí, tak bych se zřejmě v ději rychle ztratil. Obrazy skáčou v čase bez předchozího upozornění, objevují se neznámé postavy a příběh vyprávěný v poklusu sám o sobě nedává moc velký smysl. Na to kolik rolí se v seriálu mihlo, tak je pozoruhodné že prakticky nikdo se nevyšvihl alespoň na průměr. Velcí duchové minulosti mají do charismatických vůdců hodně daleko, a jejích repliky nepůsobí nijak úderně či chytře. A ani ty tolik vychvalované efekty nijak ohromující nejsou. Díky těm neustálým zpomalovačkám jsem naopak měl občas pocit že se dívám na nějaký polozapomenutý dokument z devadesátých let. Dnešní kamera už je úplně někde jinde. ()

• Predstaviteľ Ježiša Diogo Morgado oslávil pred natáčaním seriálu 33 rokov, teda Kristove roky. (kacer4)
  • Vokály do soundtracku poskytla Lisa Gerrard, ktorá patrí medzi časté spolupracovníčky hudobnej spoločnosti Hansa Zimmera Remote Control Productions. (Macejko)
  • Tvorcovia mali pocit, že pri natáčaní viackrát zasiahol duch svätý. „Raz v noci, keď sme nakrúcali scénu v púšti, bolo úplné bezvetrie. No keď Ježiš začal rozprávať o duchu svätom, naraz sa zdvihol vietor, ktorý mu rozvial vlasy. Tú scénu uvidíte aj v seriály. Nebol to umelý vietor, ale zásah zhora," nadšene opísala Roma Downey. Zasiahol ju aj príbeh o Samsonovi. Hercovi, ktorý ho mal stvárniť, sa ako malému chlapcovi rovesníci posmievali, lebo bol oveľa väčší ako ostatní. Už vtedy si vraj zvykol spomenúť na príbeh o Samsonovi. „Krátko pred kastingom bol na omši v Londýne, kde ho poprosili, aby čítal nahlas z Biblie. Bol to príbeh o Samsonovi. A o mesiac dostal rolu Samsona v našom seriáli," prezradila Roma. (kacer4)

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

27.11.2013

Můžete za tím vidět snahu tvůrců vytěžit ještě pár dolarů z už tak úspěšného projektu. Ale možná jde jen o to, aby bylo slovo Boží zprostředkováno dalším divákům. Ehm. Tak nebo tak, stanice History… (viac)