Manželé Vavruškovi se v nesprávný čas ocitnou na špatném místě. Stanou se náhodnými svědky vraždy. Pachatelé se jich ale překvapivě nezbaví. Naopak jim nabídnou finanční úplatu za jejich mlčení, ale pro výstrahu jim také pošlou důkazy proti nim samým. Obavy z možných následků i stupňující se psychický tlak, kdy se záhy po nálezu oběti ocitnou v hledáčku policie, začnou rozkládat jejich vztah. Detektiv Mareš tuší, že Vavruškovým brání ve svědectví strach. Čím víc se ale manželé snaží uniknout podezření, které na ně dopadá, tím více se paradoxně nechávají pachateli zatáhnout do pozice podezřelých. Když si Vavruška uvědomí, že krytím zločinců škodí především sami sobě, je už pozdě… (oficiálny text distribútora)

TV spot

zette

Namet me zaujal, zpracovani taky na dobre urovni, kdy potemnela atmosfera a napeti nechybelo. Mozna se mohlo vice zapracovat na chovani hlavnich postav, pribeh nezni moc uveritelne. Norbert Lichy ozdobou celeho filmu, fakt borec. Neztratil se ani Franek, ktery se mi uz libil v Herzove filmu T.M.A. a Stivinova s Cermakem. Samozrejme kladne musim hodnotit i misto nataceni-Ostravu. Po namlsani pripadu 1. oddeleni, ale musim dat jen prumerne hodnoceni. Ale napad dobry. ()

Olík

Occamova břitva je princip logické úspornosti a úsporné je také skromné nedělně podvečerní ztvárnění jinak na televizní poměry nadstandardního scénáře Vladimíra Sovjáka. Malé pojetí velkého tématu je hrou tří hráčů (režisér plus ústřední dvojice), přičemž minimálně dva z nich svůj part absolutně nedávají. Na mysli mám režiséra snímku Dana Svátka, což je vzhledem k faktu, že má za sebou zkušenosti s celovečerním filmem, celkem zarážející a Ondřeje Sokola s jeho názornou ukázkou propastného rozdílu mezi dramatickou polohou a improvizováním v Partičce. ()

Vabr

S paní zástupkyní si vyměňujeme filmový doporučení, a tohle je první z nich 🥰. České filmy nesleduju, ale v poslední době asi tomu přicházím na chuť. Neřekl bych, že nějak moc, ale už začínám vidět i ty dobré kousky (Klec, Úsvit…), a to mě vždy potěší. Occamova břitva dokáže rozhodně navodit místy dobrou atmosféru a herecké výkony Stivínové a Sokola jsou senzační! Úplně jim věříte úlohu manželů i svědků vraždy. Samotný děj mě nenudil, což je plus, a dokázal nabídnout zajímavé věci. Kamerově se film snažil vybočit z řad nudných stojatých záběrů. Ovšem na poli logiky snímek místy pokulhával (ženiny pletky, vrácení karty……). Konec však zasadil pěknou tečku za doprovodu fajn soundtracku. Vyhodnocení: Jelikož je to český film, tak sedá leccos odpustit. Horší 4⭐ ()

Spooner

Je hezké, že se u nás někdo konečně pokouší natočit podobný psychothriller. Příště by si k tomu ale mohl režisér, který se ostatně také moc nepředvedl, vzít smysluplnější scénář se sympatickými charaktery, kterým budete rozumět a fandit. Zde jsme se nedočkali ani jednoho a ani snažící se dvojice Sokol/Stivínová to nezachrání. Tak snad příště. ()

Piškotka

Jak opravdu jednoduché je stát se svědkem čehokoli. Šílený mord zapadal do současnosti, stejně tak propojenost s policejní složkou. Manželská dvojice se stala rukojmím jak sebe samé, tak nelítostných zločinců. Přestala mít jakékoli soukromí a ztrácela vzájemnou důvěru, kterou střídala podezíravost. Velmi věrohodné i díky Z. Stivínové a O. Sokolovi. Z. Stivínová občas nadmíru afektovaná, postelová scéna jí moc nešla. Její samotný výsledek nahrával spíše padouchovi než duchu spravedlnosti. Aby břitva mohla nabídnout mravní odkaz, skončila tak, jak skončila. Těžkým rozhodnutím, že i za cenu boje za pravdu může člověk skončit v zajetí. ()

• Filmový golfový areál a hotel se nacházejí v Ostravici. (rakovnik)
  • Occamova břitva je princip logické úspornosti, od 19. století nazývaný podle anglického logika Williama z Ockhamu. (Olík)
  • Když se dva hlavní protagonisté ocitnou na benzínové stanici, objeví se v záběru televizor, v němž běží film Výlet (2002). Následuje záběr na Libora (Ondřej Sokol) v autě, které projíždí myčkou, což evokuje scénu v myčce s Igorem Barešem ve zmíněném snímku Výlet (2002). (Přemek)