Rodinná rozprávka,v ktorej dobro zvíťazí nad zlom, ale trochu ináč, ako sme na to v rozprávkach zvyknutí. Rozprávková fantázia s množstvom trikov, v  ktorej skvelí herci spolu s bábkovými postavami  rozohrávajú napínavý príbeh plný prekvapení a dobrodružstva. Odohráva sa v malom mestečku Podlesie, ktoré kedysi napadli Turci. Dobré víly boli - v dobrej viere - požiadané o pomoc, ale tá spočívala v ublížení iným. Mestečku to neprinieslo šťastie a je treba to napraviť...Možno sa to podarí mladučkému kováčovmu synovcovi Tonkovi. (STV)

zette

Tempo pohadky je nestastne, s pribehem si tvurci mohli vyhrat daleko vice. Kdyz uz dali tolik energie do ruznych napadu a triku. Ty musim pochvalit, velmi povedene (veverka s kreckem ale byli zbytecni, podle me), hlavne se mi libily houbove vily a interiery chaloupek. Herci, v cele s Polivkou spatni nebyli, vzhledem k jinym pohadkam. No, cele to bylo hezke a napadite, jen me to nebavilo. I tak sve hodnoceni zaokrouhlim smerem nahoru, nebot si myslim, ze 37% je neadekvatni. ()

jenik71

Tohle dílko je důkazem, že natočit nějakou originální, zábavnou, vtipnou a poutavou pohádku, je už pro české filmaře velký problém. Rád bych se mýlil, protože pohádky mám rád. Ale obávám se, že zlatá éra tohoto žánru je už za námi a přijít s něčím kvalitnějším bude pro naše tvůrce zřejmě tvrdý oříšek. Kovář z Podlesí mě nezaujal a nebýt celkem pěkného draka, veverky a křečka, tak by nebylo na co koukat. ()

Slarque

Fakt nevím, co si o tom mám myslet. A to tak, že skoro po všech stránkách. Kolikrát jsem si říkal něco jako „opravdu to tady chtěli střihnout?“ nebo „tahle hudba k této scéně?“, takže tahle pohádka mě sice občas překvapovala, ale nakonec ani nevím, jestli to znamená, že je Pavel Göbl geniální, nebo diletant. Navíc, jestli používá slova jako „rurální“, tak to asi nebude pro děti. Ale musím uznat, že řada situací mohla za jistých okolností působit vtipně. Ale ty okolnosti tu prostě nenastaly, což je tak trochu k nepřežití. ()

Crawler-D

OMG, přehlídka práce s animací loutkovou, animací digitální, kresbou syna Františka Skály, zeleným pozadím atd., ale dramaturgicky absolutně nezvládnuté a kreativně nenápadité. Od režiséra Veni, vidi, vici, což mluví za vše. Hodně se toho namluví, nejlépe třikrát dokola, krátkou metráž natahují výplňové scény, které nemají ani poetiku, ani humor a nerozvíjejí příběh (první setkání s loutkovou veverkou je podáno jako vstávání do práce, on nechce, žena mu říká, ať vstane, on ale odmítá a to je všechno, bez nápadu či vtipu). Podtitul sice zní, že je to pohádka, kde je všechno tak trochu jinak, ale neznamená to, že by teze nemohla být rozvinuta za rámec schematického náčrtu. Citelně tomu chybí srozumitelný, jasný příběh (nejlépe na tom jsou legendy vyprávěné kresbami od Skály). Kolik času se věnovalo animaci, tolik času během toho mohli věnovat i obsahu. Např. se staví rozcestník do pravého úhlu (spoiler) pomocí pravoúhlého pravítka, i když snad každý od oka rozezná, když je něco rovně a když ne. Rozcestník byl zlý, protože ho před chvíli praštil někdo jiný a tím ho vyvrátil. Rozcestník si narovnáním udobří; místo toho, aby teda řekl, kde je hledaný cíl, vyveze člověka nahoru, první skálu, kterou uvidí, si spojí s cílem, a pak ho stejně pošle na jinou stranu. Myslím, že aby dítě nemělo během promítání tisíc otázek, muselo by být také malé, aby nerozumělo, co se říká. Jinak bude ještě pozornější, byť jeho pozornost upoutá veverka a křeček. Nedělají však dost eskapád, aby ho to nezačalo nudit. ()

Madsbender

Som rozčarovaný a úprimne rozhorčený, že po tak dlhej dobe vyčkávania a trpezlivého pozorovania diania okolo Göblovho filmu dočkal som sa tak nevýrazného a nezmyselného výsledku. Už sa vlastne ani nedivím, že sa krátko po uvedení rozhostilo ticho a ja sám som naň zabudol. Pritom už samotný nápad so zapojením nevšednej animácie a lámaním zovšednelých rozprávkových idiómov zdal sa byť ambicióznym a zábavným... 10% ()

• Filmaři natáčeli ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo v jeskyních na Českolipsku, kde vznikla i pohádka S čerty nejsou žerty (1984). [Zdroj: Metro] (hippyman)
  • Z účtu původního producenta filmu, firmy Lennox majitele Kamila Kožíška, zmizelo 1 600 000 Kč poskytnutých Českou televizí, aniž by byla provedena jakákoliv práce. Dalších 1 400 000 Kč poskytnutých Státním fondem pro podporu a rozvoj české kinematografie bylo zablokováno vymyšleným návrhem na exekuci bratra majitele producentské firmy, Milana Kožíška. Natáčení filmu proběhlo bez těchto peněz. (JoranProvenzano)
  • Ve scéně, kdy na lesní křížovatce Toník (Gregor Bauer) nabídne mluvícímu rozcestníku, že ho narovná, vezme si od dědy z pojízdného křesla kouzelný meč a začne hloubit díru. Ještě než Toník díru vyhloubí, tak kamera zabere dědu v křesle, jak si ukusuje chleba a ejhle... za dědovými zády stále trčí kouzelný meč. (ČSFD)