Twilight sága: Úsvit - 2. čast

• Česko Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (viac)

Záverečná časť svetoznámej upírskej ságy vás naposledy zavedie do sveta, kde upíri a vlkolaci bojujú nielen o svoju lásku, ale aj o vlastné životy. Novorodená upírka Bella (Kristen Stewart) a jej manžel Edward (Robert Pattinson) môžu byť konečne navždy spolu a šťastní, ale príchod ich pozoruhodnej dcéry Renesmee (Mackenzie Foy) uvedie do pohybu nebezpečný reťazec udalostí, ktoré pre nich môžu skončiť katastrofou. Rodina Cullenovcov sa ale rozhodne bojovať a kontaktuje priateľov z celého sveta, aby spojili svoje sily a postavili sa vládnucemu rodu Volturiovcov. Veľkolepá bitka, kde víťazstvo môže všetko zmeniť, práve začína. (TV Markíza)

Douglas

Bral jsem to jako exkurz do světa, kterému nemohu a nechci rozumět... trochu jako Dantovu procházku peklem, která ale kupodivu svým zapojováním iluzivních mechanizmů, že o něco skutečně jde a něco se děje (ačkoli o nic nejde a nic se nakonec nestane), byla mnohem snesitelnější, než jsem čekal - to popisuji i v analytické recenzi Přestávky mezi vyprávěním. ()

Segrestor

Na to, jak moc zbytečný byl předchozí díl (v rámci série - o celkové zbytečnosti netřeba mluvit, ta je jasně definovaná už samotnou zápletkou), se zde tvůrci přeci jen blýskli a vysypali z kapes poslední zajímavé drobky. Condom mě přesvědčil, že umí natočit i strhující akčňák. Říkám si, jaká škoda, že kvůli několika skvělým scénám finálního zápasu mezi rodinami upírů musel člověk přetrpět několik hodin koncentrované nudy, trapnosti a dalších cílovému diváku poplatných (příšerných) momentů. Beru, že film je pro mladý, beru, že jde hlavně o lásku, to já všechno fakt beru, ale jsem přesvědčený, že to vše mohlo jít natočit úplně jinak a především s jinými herci. Také nerozumím tomu, proč se Rozbřesk trhal na dva díly. Samozřejmě, že chtějí z těch dětí vyrvat jen další prachy, ale to rozdélení je jinak naprosto zbytečné . Tady se paní Majerová moc nepředvedla. V první části se jen stará Bela provdá za Edu Kolína a on ji napustí. Dvakrát. To by snad šlo sdělit jen nějakou formou předmluvy, nač dvouhodinový film. Naštěstí v této druhé části se přeci jen už něco dělo. Navíc se v půlce přestalo hrát na ten tvajlajtový desén a přistoupilo se na trochu jiná pravidla. Po xmenovsku se strhla velkolepá bitva, která za to prostě stála. Přál bych vám ovšem ten stejný zážitek z kina plného mladých dívek. Stará Bela se pár hodin po překotném porodu vilně přitulila k Edovi a hledištěm kina zašumělo jemné áááách a jůůůůů. Bylo to až k neuvěření. Kdyby mi to někdo vyprávěl, myslel bych, že přehání. Když došlo na trhání hlav a párání lidí vlky, pomyslel jsem na ty vzdychající dívenky a říkal si v duchu: ta vás vypekla, ta Majerová, co? Ještěže tam Condom nedal cákající hektolitry krve, to si už nedovedu představit, co by to s cílovým divákem udělalo. Hlavní zástupce těch zlých upírů Aro Volturi byl vynikající. A některé upírky byly děsně sexy. Hlavní herecký trojúhelník mě nutil odvracet zrak. Rychlá kadence na sebe vrstvených nelogismů mi nedá dodnes spát. Kdyby se prostě tvůrci vykašlali na ten komerční styl a jeden velký sladkobol a udělali z toho nabušený gothic nářez s temnou hudbou od začátku do konce a bez přítomnosti dětí, byla by to po celou dobu bezva podívaná a v kině by hned bylo i více místa. Takhle narvané kino jsem zažil pouze jednou a to na Avatarovi. Tato skutečnost je též až k neuvěření. Čtyři hvězdy v rámci tvajlajtu, dvě v rámci filmů jako takových. ()

Pepinec

Přál bych si, aby každá filmová série měla takové zakončení, jaké předvedla druhá část Rozbřesku v závěrečných titulcích. Ačkoli jsem předcházejících 110 minut zíval a kroutil se na sedačce jako čerstvě posolený slimák, to jednotlivé představování postav za doprovodu nádherné hudby mě dojalo. Ano, věčně uremcaného kritika amerických stupidních slátanin pro teenagery to dojalo, protože mu došlo, že mnohým peroxidním fiflenám a jejich uhrovatým gelounům končí čtyři roky dlouhá láska. A končí stylem, jaký já bych rád viděl třeba u Smrtonosné pasti. Pod dojmem tohoto uvědomění nahlédnu na tenhle upírský špunt jako na samostatný film a povím vám naprosto upřímně, že to není až tak špatné. Podpořen i zde výbornou muzikou a překvapivým zvratem se nástavec Rozbřesku stal tím nejlepším z celé ságy. Ano, sice jsem u toho zíval, důležité je však to, že jsem neusnul. ()

Fr

,,MŮJ LIDSKÝ VĚK SKONČIL, ALE NIKDY JSEM SE NECÍTILA TAK NAŽIVU. ZDÁLO SE, ŽE DOKONCE I VOLTURIOVI PŘIJALI MÉ NOVÉ POSTAVENÍ. ALE I TAK BUDOU CHTÍT SVŮJ DŮKAZ…“ /// Bella má sviště a seznamuje se s tím, co že jako bejt ten upír vobnáší. Sací přátelé jim spíchli příbytek (dali tam i nábytek…vo dobytku nic nevím…). Důležitý je (hlavně pro Edwarda), že šukat ji furt baví. Jo, a CO NA TO TÁTA? Romantika jde stranou, nezněj tady ani žádný idiotský slepičí kydy. Bez dlouhýho vysvětlování je tu upírská legenda, nějaký ty hrátky se schopnostma a čeká nás boj. Za rodinu (За Родину – poznámka pro cizince). Ale taky boj, ve kterým má každej z rodiny za co bojovat. Upíří mysteriózno mě baví. Ta vomáčka vokolo je trochu hloupá, ale ač nerad, tak přiznávám, že ta bitva je celkem vyhroceně zábavná (Pozor! Nezaměňovat s orgastickou zábavou!). Jasan, nejedná se vo žádnej zápis do historie. Dokonce ty počty soupeřících stran můžou vést u milovníků davovejch scén k pohrdání, ale v rámci ságy… je to určitě ten slušnější příběh. A proto dám 3*, aby mě už nikdy nevotravovali! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stephenie Meyer, ani nic s ní společnýho, mně nesmí do baráku! 2.) Mám spadeno na drsnou Dakotu Fanning. (nebo snad na sladkýho Robertka?) 3.) Thx za titule ,,PrcekTK“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Hild

Závěrečný díl Twilight je filmem, který si už nezaslouží posměšky a výsměch, Bill Condon udělal, co se dalo, lépe to asi ani natočit nešlo. Stále to však není dobrý film. Především do závěrečné bitvy mě to strašně nudilo, ve filmu se totiž stejně jako v první části nic neděje, zbytečné pasáže se spousty kýčovitých scén, to už ale tak nějak ke Twilight patří, ačkoliv dialogy už tak netrhaly uši jako v předchozích dílech. Závěrečná bitva patří mezi to nejodvážnější a nejlepší, co tato sága nabídla. Je v rámci možností velkolepá, umírají důležité postavy a trhají se hlavy (pravda, že když už na zemi ležela hlava asi dvacátá, nemohla jsem se nepousmát), člověk by až klidně dal o hvězdu navíc s tím, že se jedná o neškodný průměr. Jenže pak přijde ten nejhorší z nejhorších twistů (hodil by se zde trochu jiný slovník), kterým tvůrci totálně pohřbili vše, o co se Condon v posledních dílech snažil. V tom momentě jsem se vrátila zpátky na zem a uvědomila jsem si, že je to skutečně jen pohádka pro ty, co na pohádky věří. Skalní fanoušci budou jistě odcházet z kina nadšení a já jim to neberu, v tomto případě to totiž chápu. ()

• Počas otváracieho víkendu si film prišlo do slovenských kín pozrieť 94 197 fanúšikov, čím stanovil nový rekord. (AdamesWWE)
  • Na špeciálnych efektoch pracovala spoločnosť Tippet Studio, ktorá sa venovala aj predošlým filmom série, hlavne tvorbe digitálnych vlkov. (Greenpeacak)
  • Závěrečný díl ságy vidělo v českých kinech za první víkend na 215 tisíc diváků, což byl v době uvedení třetí nejlepší výsledek v historii českých kin. (Sekmen)