Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

(viac)

Videá (43)

Trailer 1

Recenzie (78)

maddy 

všetky recenzie používateľa

Selma aka Lincoln pre tohtoročnú sezónu Oscarov. Ďalší stroho sfilmovaný dejepisný výklad a ešte aj tá učebnica dejepisu na základnej škole je oproti Selme záživnejšia. Selma je film, ktorý ide takmer ruku v ruke s Lincolnom. To je scénu po scéne rozpohybovaná látka z hodín dejepisu (v amerických školách, nie našich), do ktorej bolo vybraných pár základných myšlienok o utlačovaní černošskej menšiny v 60. rokoch v USA a ktoré nesiahajú ďalej ako za všeobecné povedomie, ktoré o udalostiach má bežný človek. Filmu tak chýba nejaký prekvapivý moment a iba prednáša už sto krát počuté. Dej sa navyše zameriava na veľmi obmedzené obdobie Kingovho života, kde neponúka širší pohľad na udalosti a túto pomerne krátku etapu (aj keď zásadnú, to neupieram) rozmazáva dlhé dve hodiny. Samozrejme za doprovodu černošských gospel piesní. To už sa ani nedá nazvať klišé, ale skôr absolútne sterilnou, neprekvapivou, predvídateľne natočenou dejepisnou prednáškou. Po filmovej stránke lineárna, nezáživná a úplne obyčajne vyrozprávaná a zrežírovaná biografia, respektíve iba časť života Martina Luthera Kinga, ktorá aj napriek téme ktorú spracováva nedokáže vyvolať ani záchvev akejkoľvek emócie (za černošské etniku síce hovoriť nemôžem, ale minimálne u nikoho iného to nemôže emočne fungovať). Na zabitie času počas hodín dejepisu asi vhodné, ale inak zbytočné. Oscarové nominácie v tomto prípade skutočne len zo zvyku, respektíve z politickej korektnosti kvôli téme ktorej sa film venuje, ale nie kvôli kvalitám samotného filmu. Dokonca ani výkon Davida Oyelowa mi neprišiel nijako oslniví, Martina Luthera Kinga Jr. mu je síce veriť od prvého momentu, ale celé dve hodiny uhrá s jedným výrazom. Ale to bude skôr chyba látky, ktorá mu neponúka možnosť nejako výrazne zažiariť. CELKOVO: 2* (4/10) ()

classic 

všetky recenzie používateľa

Už ABE LINCOLN v roku 1863, vydal vyhlásenie o zrušení otroctva, onedlho na to je úkladne zavraždený, podobný osud čaká o viac ako 100 rokov - MARTINA LUTHERA KINGA, ktorého zavraždili v Memphise roku 1968 ! Po Lincolnovi stále ešte nemajú Afroameričania pokoja, lebo ich v jednom kuse otravuje KKK, čiže KU KLUX KLAN, ktorí v 20. rokoch, 20. storočia používali biely plášť s bielou kapucňou a zapálený kríž, a považovali sa za BIELYCH RYTIEROV... Terorizovali ich, potom prichádza v 60. rokoch, zapálený Afroamerický baptistický kazateľ, aktivista a bojovník, za ľudské práva, nositeľ nobelovej ceny za mier, Dr. MARTIN LUTHER KING... Populárnejší ako MALCOLM X, ALE vo filmovej verzii, je len malý náznak jeho aktivít v súkromí, človek s dvomi tvárami, ktorého nazývajú aj takto : plagiátor, pokrytec, komunista a sexista ... ! V klasicky detskej ilustrovanej encyklopédie, kde mám M. L. K, tam nie je žiadny náznak nejakej zápornej vlastnosti tohoto, podľa mňa schopného človeka, ktorý bojoval za rovnoprávnosť černochov s pomocou demonštrácii vzdorovali neustálym útokom zo strany ťažkoodencov, ktorí z nich mali boxovacie vrecia !!! Prišli pritom klasické úmrtia od strany AGRESOROV, oni pokojne prišli, NIJAKO sa absolútne nebránili, len čakali, pokým sa rozbehnú na nich s obuškami a budú ich mlátiť hlava - nehlava ! To sa niekomu nepáčilo, a tak ho F. B. I napichla, chceli ho skompromitovať, zneškodniť a pod ... J. Edgar Hoover mal také páky, ktoré by ho mohli zmiesť z povrchu zemského, stačilo by len lusknúť prstom ? Alebo presviedčanie vo Washingtone prezidenta Lyndona Johnsona, aby mali, právo voliť ! TOTO všetko tu je, zo súkromia, aký bol, takmer nič, len opýtanie sa jeho ženy, či ju miluje ? Či nespí s inými ? Mňa najviac dostáva to, čo nemal film HITCHCOCK s HOPKINSOM, a to je hlavný predstaviteľ DAVID OYELOWO, ktorý nie je až taký nováčik, ale podobnosť s Kingom, je veľká, dáva do toho charizmu, je odhodlaný, ale nemá priestor byť skutočným Kingom ! Režisérka AVA DUVERNAY, je samozrejme černoška, ansámbel samých černochov... Budem spokojný, ak by napríklad odborníci na politiku STONE a GREENGRASS, jedného dňa prišli s úplne inou verziou, akou disponuje Ava DuVernay a scenárista, mohol by to byť pohľad, ktorý by dal KINGA na úplne iné svetlo, v akom ho vidí väčšina spoločnosti. Z jednej strany bojoval za právo na slobodu, na strane druhej, aký bol v skutočnosti, to ja neviem... Pôsobivý film, ktorý má bravúrny song GLORY v záverečných titulkoch ! Odnesiem si tento song a príbeh idei muža, ktorý toho dokázal veľa, pod plášťom skrýval samé tajomstvá, ktoré raz vyplávajú na povrch ? ! ()

Reklama

Morholt 

všetky recenzie používateľa

Zacíleno na Oscary. Když natočíte něco, kde zlí běloši bijou chudáky černochy, byl by v tom čert, aby si váš film nějakou tu sošku neodnesl. A pokud vyjdete naprázdno, vždycky můžete obvinit Akademii z rasismu. Selma je další univerzální hnědou omáčkou o černošském boji za rovnoprávnost, která obsahuje x krát převařené ingredience tolik charakteristické pro daný žánr. Nepřekvapí vůbec ničím. Plusem jsou herecká jména, která tradičně na černošské agitky slyší a to, že film drží relativně slušně pohromadě a vzfor tomu, že se jedná o klišovitý lepenec, dá se na něj celkem bez problémů dívat. Ale jen jednou. 50% ()

luka4615 

všetky recenzie používateľa

Martin Luther King, jedna z nejvýraznějších osobností 20. století měl sen o rovnoprávnosti Afroameričanů. Troufám si ale tvrdit, že ho ani ve snu nenapadlo, že o něm o 47 let později natočí tak zoufale nezáživný film. Myslím si, že tak "napěchovaný" život jaký doktor King vedl, by si zasloužil mnohem důstojnější a mnohem dějově "zhuštěnější" filmovou podobu. Jako jediný světlý moment filmu Selma je zde hlavní herec David Oyelowo, který se do mentality doktora Kinga perfektně vcítil, nicméně hluchá místa a dějová prázdnota stahují jeho snahu bez milosti ke dnu. „I HAVE A DREAM...“ ()

Coleator 

všetky recenzie používateľa

Chápu, že na tenhle film se některým lidem nedívá dobře - problém rasové nesnášenlivosti tady byl, je a bohužel i bude - ale nechápu, že zrovna v naší zemi, kde v minulosti docházelo rovněž k obrovskému potlačování lidských práv, jsou lidé tímto snímkem tak znechuceni, že pálí jedno nízké hodnocení za druhým... Nemůžu si pomoct, ale já jsem viděl velmi dobře zpracovaný historický film se skvělým obsazením, který právě díky svému obsahu a poselství bude aktuální i za několik desítek let... Kéž by takových filmů bylo víc... ()

Galéria (33)

Zaujímavosti (8)

  • Podtitul filmu "One Dream Can Change the World" odkazuje na slavný projev Martina Luthera Kinga Jr. "I Have a Dream", který byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku. (Tristan Rafael)

Súvisiace novinky

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (viac)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (viac)

Reklama

Reklama