Kandahár

• Česko Kandahár (viac)

Na základě skutečných událostí vzniklo strhující drama, zachycující zásadní okamžiky občanské války v Afghánistánů v době, kdy se město Kandahár dostalo do područí teroristů z hnutí Tálibán. V létě roku 1995 odlétá ruské transportní letadlo Il-76 z Istanbulu do afgánského města Bagrám, kam veze munici vládním silám. Když se letoun dostane do vzdušného prostoru Afghánistánu, je kapitán Ivanovič přinucen pilotem tálibánské stíhačky k přistání na letišti v Kandaháru kvůli kontrole nákladu. Pětičlenná posádka ruského letounu je uvězněna a neustále střežena ozbrojenými teroristy. Měsíce v kamenném vězení plynou a Rusové stále nevědí, co s nimi bude. Ruská strana marně jedná o propuštění pilotů a ti mají strach, že budou podříznuti jako ovce. Po více než roce zajetí však konečně přichází šance, jak se z vězení dostat. Rusové na letišti opravují pneumatiku u svého stroje a v době, kdy se Tálibánci modlí, unesou vlastní letadlo... (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Film podľa skutočného príbehu, čo treba viac dodať? Tu sa ťažko niečo mení, niečo vymýšľa, kedže sa to musí držať skutočných udalostí. Rusi tak isto ako Američania a jednotky NATO tu bojovali a miestne obyvateľstvo ich nemá veľmi v láske. Miestne obyvateľstvo je radikálne moslimské a v danej dobe vlády Talibanu to nebolo o nič ľahšie pre cudzincov, navyše neveriacich alebo kresťanov v tejto krajine. Navyše slová, ktoré sú v tomto filme by sme nemali ľudia brať na ľahkú váhu, napríklad: "Už dávno ste upustili od toho, čo vás naučil Ježiš. Dovoľujete svojím ženám predávať svoje telá. Povoľujete svadby homosexuálom a vo vašich kostoloch uskutočňujete koncerty. Preto vás pokoríme, tak ako ste kedysi vy pokorili Rím. Chudí a hladní, vždy zvíťazia nad bohatými a sýtymi. Pretože hladní majú v sebe vieru, ktorú sýti stratili. My vedieme vojnu v mene našej viery, vy vediete vojnu pre benzín vo vašich nádržiach. Spoločne s Američanmi ste nám rozdávali zbrane, učili ste nás viesť vojnu a mysleli ste si, že nás budete mať za psov na reťaziach. Ale my nie sme psy, máme teraz vaše zbrane a sme pripravení umrieť za Aláha. Porazíme vás." Ja nie som všetkým súhlasím, lepšie povedané nie úplne presne, ale ukazuje to myslenie a nálady moslimov. Možno to chcelo viac akcie, ale ak ste zadržaní a nikam vás nepúšťajú, sem tam vám niekto prepašuje zakázaný alkohol a cigarety alebo vás niekto navštívi raz za čas, sem tam vám dovolia si zahrať futbal alebo iné hry, ale prevažne od vás chcú, aby ste ich niečo naučili a nudou v teple bez prítomnosti kontaktu s vašou rodinou vám ničia psychiku, tak tu asi veľa nenavymýšľate, možno to chcelo detailnejší pohľad do islamu a toho, čo robili miestni, ale záver to celé vynahradil a je to pre mňa určitý nadpriemer. Navyše dĺžkou trvania to nie je otravné a zdĺhavé, takže chválim. ()

Malarkey

Jasný, je to vlastně film o ruské posádce letadla, kterou Afghánci unesou, oni s nimi nějaký čas žijí a pak si štípnou svoje letadlo a zase se vrátí domů. Jenže natočeno je to fakt dobře. Prostředí je naprosto úžasné, kamera se snaží vytěžit z prostředí maximum a tak je radost koukat na každou scénu. Akční scéna náletů na město někdy v půlce filmu je třeba ta nejlepší akční scéna, co jsem v Ruských filmech zatím viděl. Podle mě si tenhle film určitě nezaslouží takové hodnocení, jaké tady aktuálně má. Ony i ty názory Talibánců na okolní svět a islám stojí za to a jakmile se objeví nějaká emotivně náročnější scéna, Rusové se s ní naprosto perfektně poperou. Za mě tedy maximální spokojenost. ()

Radek99

Nejen Američané mají svůj národní posttraumatický syndrom, o tom netřeba dlouze spekulovat, v Rusku je cítit jakbysmet, a i když si za něj mohou obě velmoci tak trochu samy (Taliban si přece jen svorně vypěstovaly letitou podivnou politikou v Afganistanu, stejně jako nástupnickou Al-Káidu), je pochopitelná reflexe třeba prostřednictvím celovečerního filmu (třeba strhující Kavkazský zajatec). Co je překvapivé, Kandahár se technicky zcela vyrovná americkým (akčním) snímkům a je více než důstojným zástupcem této specifické odnože ruské kinematografie. Skutečně strhující jsou scény při bombardování v Kandaháru a následné výbuchy uvnitř města, silným dojmem působí veřejná poprava ženy na fotbalovém stadionu (téměř totožné scény jsou k vidění v řadě amerických filmech, jen tam se obvykle kamenovalo), odkládaný výbuch granátu, stejně jako dobře gradované finále. Tvůrci si vyhráli také s mizanscénou, působí hodně autenticky. Celkem dost mi ovšem vadila patetická hudba v emocionálně vypjatých scénách, ale to je vlastně jediná výtka, nechám-li tedy stranou ideologickou rovinu díla, ale jelikož je zhruba stejně vyhraněná jako ve filmech amerických, nebylo by fér Rusům nenadržovat. Osobně si myslím, že tenhle ruský film má s realitou zajatců muslimských guerill mnohem více společného, než většina podobných snímků zaoceánské produkce, i když umělecká licence je v daném filmu nezpochybnitelná a nepřehlédnutelná... Ruský Kandahár je skutečně překvapivě dobrý a působivý film, má atmosféru a skutečně silný příběh vyvěrající z neoddiskutovatelného civilizační konfliktu...nechtěl bych něco podobného prožít... ()

klerik

Úvod je úžasne veľkolepý, ale inak je to komorný príbeh o pár chlapíkoch v zajatí. "Ruské" charaktery sú ako takmer vždy zaujímavé, finále je silné a napínavé. Slovenský dabing bol miestami divný, ale celkom dobre korešpondoval zo stoickým herectvom niektorých hrdinov... Film ako celok nie je až taký vínimočný, ale jednotlivé scény majú svoje čaro... ()

T2

Rozpočet $7miliónovTržby Celosvetovo $15,274,292║ film podľa skutočných udalostí, ktorý v danom podaní hneď od úvodu strhne a po celý čas si drží pozornosť diváka, režisérsky veľmi zručne natočené, akcia na jednotku, dobrý vizuál, osobne som prekvapení ako šikovne si v niektorých sekvencia tvorcovia poradili /80%/ ()

• Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)
  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)