Reklama

Reklama

Kandahár

  • Česko Kandahár (viac)
Trailer

Na základě skutečných událostí vzniklo strhující drama, zachycující zásadní okamžiky občanské války v Afghánistánů v době, kdy se město Kandahár dostalo do područí teroristů z hnutí Tálibán. V létě roku 1995 odlétá ruské transportní letadlo Il-76 z Istanbulu do afgánského města Bagrám, kam veze munici vládním silám. Když se letoun dostane do vzdušného prostoru Afghánistánu, je kapitán Ivanovič přinucen pilotem tálibánské stíhačky k přistání na letišti v Kandaháru kvůli kontrole nákladu. Pětičlenná posádka ruského letounu je uvězněna a neustále střežena ozbrojenými teroristy. Měsíce v kamenném vězení plynou a Rusové stále nevědí, co s nimi bude. Ruská strana marně jedná o propuštění pilotů a ti mají strach, že budou podříznuti jako ovce. Po více než roce zajetí však konečně přichází šance, jak se z vězení dostat. Rusové na letišti opravují pneumatiku u svého stroje a v době, kdy se Tálibánci modlí, unesou vlastní letadlo... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (55)

T2 

všetky recenzie používateľa

Rozpočet $7miliónovTržby Celosvetovo $15,274,292║ film podľa skutočných udalostí, ktorý v danom podaní hneď od úvodu strhne a po celý čas si drží pozornosť diváka, režisérsky veľmi zručne natočené, akcia na jednotku, dobrý vizuál, osobne som prekvapení ako šikovne si v niektorých sekvencia tvorcovia poradili /80%/ ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Rusi oprášili zaujímavý námet na film, podľa príbehu, ktorý sa skutočne stal. Atraktívny príbeh o zajatí päťčlennej posádky lietadla a do toho ešte zaujímavejšie prostredie Afganistanu a hnutia Taliban. Film je natočený veľmi zručne, nudiť by ste sa nemali. Bombardovanie nízko letiacimi stíhačkami je natočené fantasticky a adrenalínovo, horšie sú na tom pokojnejšie scény, ktoré by si pýtali trochu oživiť. Najviac zamrzí čiastočne zbabraný záver úniku s lietadlom, kde je stúpajúca rýchlosť a napätie správne vygradované, ale prestrihy na súboje v ktorých sa časť posádky masakruje holými rukami s talibancami mi pripadali dosť odfláknuté. Porovnaj napríklad s likvidáciou teroristov v Lete 93, tam sa dal adrenalín krájať. Škoda, film nie je sklamaním ako celok, ale v detailoch rezerva určite bola. Videl so dabovanú verziu, dosť možné , že v ruštine by mi to pripadalo zaujímavejšie a dal by som štyri. Nakoniec tri, ale silné ako úder Ivana Draga...60%. ()

Reklama

Marek1991 

všetky recenzie používateľa

Film podľa skutočného príbehu, čo treba viac dodať? Tu sa ťažko niečo mení, niečo vymýšľa, kedže sa to musí držať skutočných udalostí. Rusi tak isto ako Američania a jednotky NATO tu bojovali a miestne obyvateľstvo ich nemá veľmi v láske. Miestne obyvateľstvo je radikálne moslimské a v danej dobe vlády Talibanu to nebolo o nič ľahšie pre cudzincov, navyše neveriacich alebo kresťanov v tejto krajine. Navyše slová, ktoré sú v tomto filme by sme nemali ľudia brať na ľahkú váhu, napríklad: "Už dávno ste upustili od toho, čo vás naučil Ježiš. Dovoľujete svojím ženám predávať svoje telá. Povoľujete svadby homosexuálom a vo vašich kostoloch uskutočňujete koncerty. Preto vás pokoríme, tak ako ste kedysi vy pokorili Rím. Chudí a hladní, vždy zvíťazia nad bohatými a sýtymi. Pretože hladní majú v sebe vieru, ktorú sýti stratili. My vedieme vojnu v mene našej viery, vy vediete vojnu pre benzín vo vašich nádržiach. Spoločne s Američanmi ste nám rozdávali zbrane, učili ste nás viesť vojnu a mysleli ste si, že nás budete mať za psov na reťaziach. Ale my nie sme psy, máme teraz vaše zbrane a sme pripravení umrieť za Aláha. Porazíme vás." Ja nie som všetkým súhlasím, lepšie povedané nie úplne presne, ale ukazuje to myslenie a nálady moslimov. Možno to chcelo viac akcie, ale ak ste zadržaní a nikam vás nepúšťajú, sem tam vám niekto prepašuje zakázaný alkohol a cigarety alebo vás niekto navštívi raz za čas, sem tam vám dovolia si zahrať futbal alebo iné hry, ale prevažne od vás chcú, aby ste ich niečo naučili a nudou v teple bez prítomnosti kontaktu s vašou rodinou vám ničia psychiku, tak tu asi veľa nenavymýšľate, možno to chcelo detailnejší pohľad do islamu a toho, čo robili miestni, ale záver to celé vynahradil a je to pre mňa určitý nadpriemer. Navyše dĺžkou trvania to nie je otravné a zdĺhavé, takže chválim. ()

Niktorius 

všetky recenzie používateľa

Nejvíc fascinující věcí na Kandagaru je prostá skutečnost, že se tohle všechno doopravdy stalo. Paradoxně ale tento film není až tak zemitý, tvrdý a naturalistický, jak ruské snímky být dovedou - a to i ty zcela smyšlené. Na tom část viny nese i nablýskaný (ale ano - oku lahodicí) vizuál a příliš dobře vypadající herci. Kandagar mohl být polodokumentární rekonstukcí, psychologickým dramatem nebo akčňákem - nakonec si bere od každého něco, ale ty hlavní atrakce každého z žánrů mu chybí - není dokumentárně autentický, není psychologický a není akční. Přesto jde o vcelku příjemný zážitek s několika skvěle inscenovanými scénami. ()

klerik 

všetky recenzie používateľa

Úvod je úžasne veľkolepý, ale inak je to komorný príbeh o pár chlapíkoch v zajatí. "Ruské" charaktery sú ako takmer vždy zaujímavé, finále je silné a napínavé. Slovenský dabing bol miestami divný, ale celkom dobre korešpondoval zo stoickým herectvom niektorých hrdinov... Film ako celok nie je až taký vínimočný, ale jednotlivé scény majú svoje čaro... ()

Galéria (37)

Zaujímavosti (3)

  • Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)
  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)
  • Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama