Saturn 3

• Veľká Británia Saturn 3

Osamělý měsíc planety Saturn, osamělá laboratoř a dvojice vědců, kteří si tu bezstarostně výzkumnicky žijí. Když se k nim ale nečekaně přidá cizinec se svým robotem, jsou oba nuceni bojovat o holý život. Robot se totiž vymkne kontrole, začne vraždit - a výběr není velký. Britský science fiction horor natočil v roce 1980 režisér Stanley Donen, který se proslavil žánrově zásadně odlišnými filmy jako muzikál Zpívání v dešti nebo hitchcockovský thriller Šaráda. Saturn 3 se nechal inspirovat extrémně úspěšným Vetřelcem, který měl premiéru jen o rok dříve... (Filmhouse)

T2

Rozpočet £10miliónovTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $9,420,000║ Tento film si pamätám len útržkovo, dlhú dobu som nevedel aký mal názov ale konečne som naň narazil a opäť si spomenul na toho drastického robota, neviem ako by som na film reagoval teraz(2010) ale vtedy to bol dosť strašidelný zážitok, zlaté časy Nemeckých satelitných programov, videné tuším na SAT1. /80%/ __Znovu-videl 2010: videl nakoniec znovu v roku 2010, v podstate po 30rokoch od vzniku a môžem povedať, že aj teraz to má niečo do seba, má to atmosféru, drastickosť, správnu béčkovitosť, otrasného Kirka Douglasa a výborného Harveya Keitela a elektrizujúcu Farrah Fawcett, niektoré ručne robené triky otras a zas niektoré fajn, robot výborný, kulisy tiež veľmi dobre spracované, poctivý film 80.rokov. ()

gudaulin

Už v době vzniku to nebyla žádná sláva, protože stejný Donen si ke sci-fi jen tak odskočil od romantických komedií a muzikálů - jeho parketa je zkrátka jinde a zákonitostem žánru nerozumí. Ne že by to byl vyloženě špatný film, jenom je nezáživný, zkrátka nudný. To mám už raději zábavný brak než upachtěnou snahu, která nikam nevede. Bylo by to za dvě hvězdičky, jenže kulisy filmu zároveň zastaraly, to je typické pro snímky bez přesahu, takže dneska už jen za jednu hvězdičku a 25 % celkového dojmu. Jediným kladem je snad půvabná Fawcett, která ale působí spíš jen jako dekorace. ()

kaylin

To zpracování je hodně zaměřeno na robota, ale za to se ho povedlo skvěle zvládnout technicky i vizuálně. Ale přitom je tady důležitý i příběh. Jenže tak nějak v tom prostředí zaniká celkový sci-fi dojem z toho, co je prezentováno. Přitom propojení člověka a robota je zde podáno skutečně skvěle, i když může místy vyznívat směšně, ač rozhodně ne úmyslně. ()

choze

V pubertě jsem se kolem toho ve videopůjčovně něco nachodil a teď vidím, že jsem o nic nepřišel. Sexy astronautka bojuje ve vesmírné laboratoři o život se vzbouřeným robotem - lepší zápletku neznám, jenže i když Farrah Fawcett sexy rozhodně je, design robota mě jako robofila vůbec nezaujal a co je horší, než Farrah s ním bojuje Kirk Douglas (on, ona i film byli nominováni na Zlatou malinu). Suma sumárum nenáročná britská komorní sci-fárnička z ranku áčkových béček, tj. triky, výprava a herci ošéfovaní dobře, ale scénář podprůměrný, žánr nijak neposouvající. Vypíchl bych snad jen scénu, kdy robot vytahuje Farrah z oka smítko. ()

-bad-mad-wolf-

Jedno z klasických osmdesátkových sci-fi béček, které i přes hvězdné obsazení nabízí standartně prkennou psychologii a dialogy. Největším nedostatkem je zoufalá absence atmosféry, největším kladem vcelku zajímavá hudba. Základní premisa učícího se stroje, tak trochu převzatá z filmu 2001: Vesmírná odysea, zůstává nevyužitá v záležitosti, jíž nejlépe vystihují slova vidět a zapomenout. ()

• Film zpočátku režíroval John Barry, byl ale propuštěn a nahrazen Stanley Donenem. (Caszidy)
  • Film obdržel 3 nominace v historicky prvním ročníku (1980) Razzie Awards (Zlaté maliny), udělované nejhorším filmům. (Caszidy)