Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

filmharmony

Příliš americký sen. Ten kdo se nedá, tomu právo nakonec dá za pravdu. Příběh sám je silný. Přesto mi něco nesedělo. Příliš mnoho patosu? Prostředky sdělování. Filmový výprodej. Prilis mnoho nevyužitých možností, hluchá mista, snadno odhadnutelné. Úctyhodná je trpělivost a neústupnost hlavní postavy (až protivná), pěkné jsou scény u soudu a naivita vlastní obhajoby bez znalostí, jak to chodí. To, že na sebe film zdaleka nevydělal je ale škoda. ()

blackJag

Boj o uznání patentu na cyklovač stěračů, to zní vzrušivě jako četba etikety na zavařovačce od okurek, a přesto, má to cosi do sebe. Příběh podle skutečných událostí má velmi civilní pojetí, se ždímáním emocí to nepřehání a stejně tak přistupuje k soudním tahanicím, které mohly z "pouhého" zadostiučinění vypěstovat úplný triumf vůle, leč nestalo se. Skutečný Robert Kearns to ale prý takto chtěl, aby to bylo co nejreálnější a to se myslím povedlo. 75% ()

*CARNIFEX*

Róbert Kearn sa 12 rokov súdil s automobilovým gigantom Ford o patent stieračov pracujúcich v intervalovom režime. Kvôli súdnemu procesu, ktorý "nemal šancu" vyhrať takmer prišiel o rodinu. Snímok ponúka pohľad na nerovný súboj, kde dostáva spravedlnosť zadosťučinenie. Aká je tá Amerika krásna, ľud spravodliví - no Boh jej žehnaj! Popravde k hodnoteniu štyroch hviezd som sa musel doslovne dokopať (možno to aj zmením). Napriek tomu, že právnické filmy patria medzi moje najobľúbenejšie, "Flash of Genius" disponuje niekoľkými fakt hluchými pasážami, ktoré pomerne dosť nudili. Dramatický prvok sa dostavil až v samom závere, čo je na tento druh spracovania sakramentsky málo. No nič to - hlavne že sme "vyhrali"! ()

Aky

Velice zajímavý námět, ale realizaci podle mého dojmu chyběl hlubší ponor. Napětí, jak to dopadne, když se človíček z ulice pustí do souboje s gigantem, je sice nosným prvkem, ale přece jen bych čekal o téhle situaci něco hlubších myšlenek, pár vtipných nebo mrazivých dialogů... zkrátka větší nebo snad pocitvější popřemýšlení o tom, v čem vlastně zajímavost takového střetu vězí. ()

teutates

Jasne, ako historická výpoveď a spomienka na pána, ktorý proste len chcel... pevne stál za svojím kúskom samého "seba" dobré, ale čo viac? Opäť dielo, ktoré napísal sám život, takže v podstate nie je čo vyčítať... snaď nebudem písať ten scénar bol predsa len hrozný... inak čo ja viem? pevne stanovené zásady, konšpiračné teorie, spoločnosť Ford... 6,7/10 takýchto snímkov je popravde mnoho, samozrejme každý je niečim výnimočný a 3* beriem ako dosť. Určite mi toto dielo niečo dalo... ()

• Film byl natáčen v lokacích Toronta. Mnoho z nich našel plánovač filmařských lokací pomocí aplikace Google Earth. (PATTXA)
  • Nejstarší syn Dennis, který při studiu svému otci pomáhal při soudním procesu, se stal právníkem. (PATTXA)
  • Alan Alda natáčel pouhé dva dny. (PATTXA)