Na sever Aljašky

• Československo Na sever Aljašky (viac)
USA, 1960, 122 min

Réžia:

Henry Hathaway

Kamera:

Leon Shamroy

John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson, Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams (viac)

Úsměvný dobrodružný film o lásce, zlatě a drsném životě zlatokopů. Odehrává se koncem roku 1890 a jeho hlavními hrdiny jsou dva přátelé, Sam McCord a George Pratt, kteří po třech letech dřiny konečně narazí na zlato. Zatímco George zůstane u dolu, Sam se vydá do Seattlu, aby nakoupil stroje na dolování a také přivezl Georgovu snoubenku Jenny. Jenže ta na svého milého nečekala a vdala se za jiného. Ve snaze zmírnit kamarádovo zoufalství, rozhodne se mu Sam přivézt náhradu. Vybral si francouzskou tanečnici Michelle, a ta s ním skutečně odjela, přestože nebo spíše právě proto, že poněkud nepřesně pochopila Samovo vysvětlení. Jak Sam předpokládal, byl George proradností Jenny zdrcen. Michelle se mu sice líbila, ihned však poznal, že ona ve skutečnosti miluje Sama a Sam zase ji. Zosnoval tedy plán, jak svého přítele přimět, aby se ke svým citům přiznal a přemluvil dívku, aby předstírala, že v něm našla zalíbení. Sam však statečně odolává žárlivosti a své city tají. A to se ještě ke všemu objeví dívčin bývalý partner, majitel hotelu Frank Canon, který se rozhodl podvodem získat zlatonosný důl našich přátel. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Johna Wayne-a mam zakodovaneho ako klasickeho drsneho kovboja, a cuduj sa svete, on tocil aj komedie. Tuna je jedna v plnej krase. Vyzdvihujem vybornu reziu Henry Hathawaya, kvalitne dialogy, dobre vykreslene realie roku 1890. Pribeh nenudi, dialogy na urovni. Ako mylovnik klasickych westernov musim ist vysoko : 92 % ()

Anderton

Vo westerne málokedy vidíte scény na lodi a tým pádom na mori, čo je rozhodne potešujúce. Potešujúca je aj solídna výprava a John Wayne v tak trochu netradičnej úlohe. Ono hrá v podstate tú istú postavu čo vždy, len okolnosti sú iné. Chlapík sa nám totiž zamiluje a Wayne tu občas musí hrať aj žiarlivostné scény. Bohužiaľ je nám jasné, kam to všetko smeruje, takže odporúčam film začať pozerať ako romantickú komédiu zasadenú do netradičného prostredia. No a toho tlieskajúceho tuleňa si mohli tvorcovia vážne odpustiť. ()

pm

Čekala jsem drsný zlatokopecký příběh plný chlapských intrik, čekala jsem prostě něco úplně jiného, když jsem se rozhodla koupit tento film. Dostalo se mi komedie plné vtipkujícího Johna Waynea (a já jeho hlášky hodně ráda), jedné příjemné Francouzky, která mi byla okamžitě sympatická, několika salónních rvaček a naštěstí i těch intrik. A navrch jednoho zjištění, které si nechám pro sebe. Čekala jsem všechno možné, ale ne to, že se budu tak parádně bavit a že ta dobrá nálada mne ani po čase neopustí. "Jó, Sam McCord byl silný chlap, když na Aljašku jel "... jen v lásce byl malinko nedůvtipný. Film samotný za 4*, ta pátá je za luxusní náladu, kterou z něj mám. Není to samozřejmost! P.S. Ta komedie byla romantická. ()

cheyene

Trošku komediální western s romantickým nádechem. V jedné z prvních scén zaznívá skladbička Beautiful Dreamer (i ve filmu Zajatec Osrova žraloků). Nemůžu říct, že by tento film byl nějak zvlášť poutavý, ovšem herecké trio, trojhvězdí (John Wayne, Stewart Granger a Capucine) tento příběh ze západu vytáhlo na hezké 4*. Pokud Vám byl představitel George - Stewart Granger povědomý a měli jste ten dojem, že hrál Old Surehanda, tak se nepletete. ()

Autogram

K westernu má tento film poriadne ďaleko. Na začiatku a na konci slušná groteska a zvyšok celkom nápaditá romantika z Aljašky. Skôr by som to nazval Princezná na Aljaške. Hoci nemala vôbec urodzený pôvod, o nápadníkov nemala núdzu a vznikali tak komické, romantické a uletené situácie, naozaj ako od Wildera. ()

• Ve scéně, kdy Sam (John Wayne) zapíná blůzu Angele (Capucine), vrazí dovnitř srubu George (Stewart Granger). Angela nemá blůzu zcela zapnutou, ovšem o pár střihů později již ano. (Mol)
  • Na stejném místě, kde v tomto filmu leží srub u potoka, byl natáčen i film Maršál (1969), ve kterém hrál také John Wayne. Jednalo se o scénu, ve které zemře postava Dennise Hoppera a jeho bratra. Poté bylo stejné místo ještě použito ve filmu Nevada Smith (1966) se Stevem McQueenem, konkrétně ve scéně, kdy se postava McQueena poprvé potká s postavou ztvárněnou Brianem Keithim. Na stejném místě se točil také film Z pekla do Texasu (1958). (Mol)
  • Billy (Fabian) při otevírání šampaňského zhasne na stole jednu svíci. V následujícím střihu svíce opět hoří. (Mol)