Černé zrcadlo - Série 1 (2011) (séria)

Celá tvá minulost (S01E03)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Entire History of You

V příběhu Celá tvá minulost se přeneseme se do blízké budoucnosti, ve které jsou veškeré naše vzpomínky uloženy na hard discích implantovaných přímo v lebce. Své vzpomínky si tak můžeme donekonečna přehrávat, zpomalit a dokonce podle libosti přibližovat do nejmenších detailů na domácích projektorech. Liam, nervózní mladý právník, podezřívá svou ženu Fionu, že je mu nevěrná s podlézavým sukničkářem Jonasem. Poté co důkladně prostuduje své klipy, Liam v opilosti napadne Jonase a Fionu a donutí je ukázat záběry z jejich vlastní paměti, aby dokázal, že ho spolu podvedli. Sice má pravdu, ale stojí mu to za to, když ztratí ženu kterou miluje? (HBO Europe)

ABLABLABLA

Nápad perfetně děsivý. To, že si každý kdykoliv může přehrát cokoliv, co jste dělali, zažili. Ať už na kontrole na letišti, nebo při pohovoru do práce. Nedejbože pak v osobním sektoru. Když nemáte čip, jste považování za politického aktivistu. Rozhodně mě napadlo, že by bylo fajn si pamatovat "okna v alkoholovém opojení", aby člověk nedumal, co sakra zase dělal. Jenže pak bych rozhodně nechtěla, aby je někdo kdykoliv viděl :D Nástroj více ke zneužití než pomoci. Hodně děsivé, avšak ten příběh, do nějž celou "budoucnost" zasadili a díky němuž se dostáváme k nápadu, byl neskutečně nudný a o ničem... a to je velké mínus tohoto dílu. Sledovat žárlivého manžela, který si celou noc přehrává uplynulý večer a hledat sebemenší náznaky manželčiny nevěry... nuuuudaaaa. Za nápad 5*, za příběh 2*, tím pádem průměr prostě 3*. ()

H4ku11

V predchádzajúcich častiach to bolo celkovo o spoločnosti, no teraz útočíme na vzťahy. Myslím, že nie nadarmo to príroda vymyslela tak, že si všetko nepamätáme. Úprimnosť a dôvera v partnera, ale aj nejaké individuálne súkromie má vo vzťahu miesto. Dúfam, že sa podobnej vychytávky nedožijem, a ak aj áno, odolám pokušeniu využiť ju. Človek by si mal položiť otázku, či mu vážne niečo také stojí za stratu milovanej osoby. ()

Anderton

Celá tvoja minulosť pokladá viac otázky, ako odpovede. Je lepšie poznať pravdu, ak nám ublíži, alebo nie....stojí táto žena za to, aby jej Liam odpustil, alebo nie...čiže nielen otázkou technologického pokroku sa zaoberá tento diel, ale aj tými základnými, ľudskými problémami. Ono je to totiž tak, že celý vývoj sa bude vždy najviac odrážať na našich vzťahoch. Ak by ste chceli paralelu s dneškom, tak napríklad skreslenie obsahu nejakej sms, alebo fotky na fb môžu byť príkladom a mikročip v mozgu nie je záležitosť, ktorá by všetko oproti dnešku obracala hore nohami. ()

Porp

Dosť odporná a neutešená vízia budúcnosti. Ťažko predstaviteľné, že by si ľudia dobrovoľne a masovo niečo takéto nechávali implantovať do hlavy, aby sa stávali potencionálne omnoho viac citovo zraniteľnými pre svojich blízkych. Iba by to prehlbovalo nedôveru vo vzájomných partnerských vzťahoch medzi ľuďmi, ktoré už aj tak úspešne nabúrali sociálne siete. ()

Marqta

Často přemýšlím nad tím, jak moc si nějakým způsobem upravím vlastní vzpomínky, jak moc se můj vjem liší od toho co se opravdu stalo, co by viděl někdo jiný kdyby tu stejnou situaci viděl taky. V tomhle díle je až děsivě ukázané, že by se to celé mohlo zvrtnout do úplně jiného extrému, kdybychom mohli svoje vzpomínky sdílet s druhými. Každá chvíle by se stala do určité míry "opakovatelnou". Člověk by mohl doslova žít jen v minulosti, ve vlastních a cizích vzpomínkách. . ()

• V roku 2013 si Robert Downey Jr. vybral túto epizódu ako potenciálny námet pre natočenie filmu. Napísať ho mal scenárista epizódy Jesse Armstrong, ktorý v roku 2018 priznal, že z projektu zišlo. (Arsenal83)
  • Súčasťou rozhovoru na párty je aj diskusia o nespoľahlivosti spomienok. Pri prehrávaní spomienok na párty sú medzi zobrazenými spomienkami a pôvodnou scénou úmyselne zobrazené jemné chyby v kontinuite. (Arsenal83)