Nový film Karla Janáka, režiséra divácky úspěšných filmů Snowboarďáci a Rafťáci, nás tentokrát přivádí do světa mladých muzikantů, kteří se nečekaně ocitnou tváří v tvář praktikám podsvětí a mafie. Černá komedie o gangsterech amatérech je svým tématem i zpracováním poněkud odlišná od předchozích teenagerovských komedií. Využití komediálního žánru s akčními a kriminálními prvky je spolu s tématem filmu předpokladem, že by tento film mohl oslovit široké spektrum filmových diváků. (oficiálny text distribútora)

spaceboyCZ

Jak si vysvetlit, ze z celeho kina se nejvice smala nase ctverice? Mame odlisny smysl pro humor nez ti zbyvajici? Ne, zhuleni jsme opravdu nebyli. Je fakt, ze Podvrataci maji par hluchych mist, na druhou stranu mnoho hlasek bude mezi teenagery znamo jeste hodne dlouho. Z cele "trilogie" bych Podvrataky zaradil nekde mezi Raftaky a Snowboardaky, pricemz Raftaci jasne vedou... ()

Phobia

Přiznávám, viděla jsem jen kousek, než jsem usoudila, že sledovat dál by bylo trestuhodné mrhání časem. Nevím, co bych na tuhle... tohle... tenhle... výplod říkala, být ve věku cílové skupiny (cca 14-16 let?), ale jako starší model můžu hodnotit jedině vulgárními výrazy, tak radši neřeknu nic. Hvězdičku tradičně ponechávám na vrub možnosti, že třeba úplně všechno nebylo až tolik ubohé, jako spatřený seg(rc)ment filmu. 0 - 29% ()

MM_Ramone

Milé, mladučké školáčky, poblaznené teenagerky a všetci nenároční, nekritickí, konzumní diváci zbystrite svoju pozornosť. Po tretí krát prichádza do kín osvedčené české coolové duo: Jirka Mádl a Vojtěch KoKotek. Už z nich boli "Snowborďáci", potom zasa "Rafťáci" a teraz spolu hrajú v modernej, gitarovej kapele. Je to však čím ďalej tým horšie. Scenár, kamera, herci, soundtrack, réžia... ide to od desiatich ku piatim. "Ro(c)k podvraťákú" je len vypočítavá, nechutná, komerčná návnada na otupelých divákov, ktorá sa snaží vytrieskať ešte nejaké peniaze zo spolupráce týchto dvoch mladých mamľasov. * ()

Gilmour93

To byl pokus o český Snatch? Vždyť Don Juan de Mádl a spol. nepřevýšili ani jiné psí únosce Tofiho s Vaculíkem.. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání již jistě listuje v sazebníku penalizací za vulgarismy před desátou večerní, protože frontman s dredama Kotek a jeho hoši z kapely Voříšci se titulovali pohlavními orgány až příliš často a ironií zůstává, že naprosto samoúčelně. Tudy cesta nevede kucí.. Těch pár dobrých nápadů spolehlivě pohřbí negativa, které tu již vyjmenoval Reiniš a já po zvládnutém trojboji snowboarding, rafting a glorifikace mládežnické zločinnosti začínám být rád, že mám pubertu za sebou a nejsem nucen pohybovat se ve společnosti, která snímky podobného ražení vyhledává. Janáku, vinen svých všech vin, dál jen kupíš zločin na zločin. Běž raději prcat roštěnky a nezapomeň před tím čeknout pižmo.. ()

castor

Nepovažuju se za puritána, ale to, co předvedl pan Janák je smutná tečka za krizí českého filmu. Obdivuju sice jeho vzkříšení svižných komedií pro mladší diváctvo, ale tohle snad nemohl myslet vážně!! Trefil se před dvěma lety do černého a skutečně jsem mu fandil, přechod na náročnější žánr je pochopitelný. Jenže.. Uměle vystavěná zápletka, kdy si parta nesourodých „hudebníků“ usmyslí, že na novou aparaturu půjdou přes krádež milovaného psa místního mafiána, se ještě dá skousnout. Absolutně ale chybí uvěřitelnost dalšího jednání, stejně tak i komplexnější dramaturgie. Film se drolí na jednotlivé scénky, ve kterých si Janák připravuje půdu pro možné pointy, kterých se stejně nedočkáme. Drtivou většinu snímku tvůrci totiž jen zoufale vzhlížejí ke svým předobrazům a zvučnějším zahraničním kolegům v „gangsterském“ žánru. Dialogy nejsou špatné, co mě ale nejvíce naštvalo (opakuju, že nejsem puritán) byla mluva „našich“ hrdinů – být cool neznamená být nechutný. Nutit nám neustále dokola, jak si dali nějakýho toho špeka, nebo že na hudební vybavení nemají, ale na pivko a cigárka ano, bylo až až. Sice už mi dávno není čtrnáct let, a film je zcela jistě směřován na jinou cílovou skupinu (ta snad ale není úplně hloupá), ale předkládat náctiletým, že když kradu, tak se z toho stejně nějak vyvlíknu, že mi kterákoliv holka na mrknutí roztáhne nohy a že najatému zabijákovi (neuvěřitelně směšný Pavel Rimský) je nejlepší tlemit se do ksichtu - ale no tak!! Ve filmu funguje minimum situačních gagů, některé však vyloženě pobaví (zejména okno na veterině). Zatímco střihač ztratil soudnost, kamera Martina Šáchy je příjemným osvěžením celého snímku. Herecky film nikterak nepřekvapuje. Postavy jsou ploché až běda, možná více než u předchozích horo-vodo dobrodružství. Potěší snad jen uvolněnější Jirka Mádl (jeho kreace s bílým práškem), z dospělých postav jen Jan Hrušínský. Leccos pokažené relativně úspěšně zachraňuje závěrečná půlhodinka!! ()

• Karel Janák přiznal, že se při psaní scénáře nechal inspirovat klasikou od Guye Ritchieho Podfu(c)k (2000). Jeden z odkazů nalezneme už v samotném názvu v podobě písmena C v závorkách. Postava zabijáka Igora (Pavel Rímský) také ve filmu používá stejnou zbraň jako zabiják z filmu Podfu(c)k ztvárněný Vinnie Jonesem, a to Desert Eagle .50. (LucasAbelle)
  • Ve scéně, kdy Radek (Martin Písařík) vstává, hraje Evropa 2 Ranní show. Ta však začíná v 6 hodin, nikoliv v 5, kdy Radek vstal. (Skarface)

Stane se český Podfu(c)k (s)hitem?

Stane se český Podfu(c)k (s)hitem?

05.04.2006

Před několika dny, 23. března začal režisér Karel Janák točit svůj nový film Ro(c)k podvraťáků. Po veleúspěšných, ale veskrze spíše velice jednoduchých teeny komediích Snowboarďáci a Rafťáci by se… (viac)