Píše se rok 2022 a do odlehlé trestanecké kolonie, řízené špičkovou elektronikou a psychopatickým ředitelem, právě přivezli nebezpečného vězně. Bývalý kapitán Robbins dává od počátku najevo, že s tímhle systémem nehodlá spolupracovat ! Se zvlášť vzpurnými chovanci hraje sadistický ředitel speciální hru, kterou jen málokdo přežije. A tak je provokující Robbins vyhozen z vrtulníku do elektronicky monitorované džungle, v níž již číhají smrtelně nebezpeční Outsideři, vedení chladnokrevným zabijákem Markem. Ale Robbins se dokáže probít až do pobřežní osady mírumilovných Insiderů, kteří vedou s barbarských Markovým kmenem krvavou válku o přežití. Na ostrově Absolom se schyluje k poslednímu střetnutí a ředitel dělá osudnou chybu, když nastupuje do helikoptéry, aby osobně zkontroloval situaci. Kapitán Robbins byl totiž kdysi velitelem vrtulníku a toto je příležitost, na kterou dlouho čekal... (oficiálny text distribútora)

Jizni Tlapa

Akční Béčko nebo Áčko to máte jedno. Při útěku R.Liotty o tom netřeba uvažovat. Film má skvělou kameru a propracované akční segmenty. Hlavní hrdina hraje roli, ve kterých ho moc šancí poznávat nemáme a hostí se toho dokonale. Můj oblíbený námět alá R.Hauer a Obojek. Dvě stě kg slizoun Ian McNeice v roli drsoň správce. Role jak šitá na míru. Oproti tomu slabší dialogy a pokulhávající hudba. Palec nahoru a 70% procent. ()

Phobia

Na svou dobu obstojná béčková sci-fi, která nepřinesla nic nového, ale ani vyloženě nezklamala (nenáročného diváka). Jejím největším záporem je z mého hlediska obsazení hlavního hrdiny - Ray Blijotta jaksi postrádá charisma a mně osobně se více líbí v záporných či alespoň nejednoznačných rolích, tam jeho přiteplený šarm vyniká mnohem víc. 52% ()

lamps

Více než solidní béčko, které příjemně překvapí mimo jiné tím, že o tom útěku to ve finále zase tolik není. Martin Campbell se s poctivým řemeslem v ruce už narodil a Ray Liotta pobral dostatek charismatu, abychom si jeho postavu dostatečně oblíbili. Šlo z toho vytěžit samozřejmě depresivnější a osobitější podívanou (poměry na ostrově, s nimiž si mohli tvůrci libovolně pohrát, jsou přeci jen dost standardní, stejně tak jako záporáci), ale o to asi nikomu ani nešlo. Nenadchne a neurazí, včetně dobře vymyšleného konce. 65% ()

PetrPan

Průměrný akční snímek s odpudivými triky a jednou krásnou ukázkou ignorance a tuposti dabingu, cituji: "podle dý en ej jste agresivní...." , ten podle dabéra nějaký americký psychologický ústav jenž potřebuje anglickou výslovnost podobně jako FBI (ef bí aj) je jednoduše DNA čili kyselina deoxyribonukleová čili nositelka dědičnosti čili dé en a. Anglická výslovnost zní až neuvěřitelně trapně. Snímek samotný nijak zvlášť nevybočuje ze svého žánru a poměrně solidně pobaví. ()

Han22

Jedna z mých milovaných sci-fi z 90. let, na které nedám ani po letech dopustit. Bývalý voják Robbins zastřelí svého velitele a poté co v nejstřeženějším vězení vyhrožuje správci jeho vlastní zbraní, končí na ostrově Absolom, odkud není úniku. Ostrov je hlídán moderní technologií, nikdo o něm neví a správce se vesele baví děním. Robins se dostává mezi Outsidery, bandu divochů vedených psychopatickým Markem a později mezi Osadníky, skupinu lidí, které vede Otec a která se snaží žít civilizovaně. Ani tady se mu ale nedaří zapadnout a nepřestává myslet na svobodu. No Escape má spoustu kladů, které z něj dělají nejlepší film mezi vězeňskými sci-fi - zajímavé postapokalyptické rozdělení společnosti, za málo peněz skvělou výpravu a kameru a vůbec dekorace, spoustu skvělých vedlejších postav v čele s krásně kladným Lancem Henricksem v roli Otce a špičkové akční scény (zejména středověce působící noční útok je paráda). Nad vším ční parádní Liotta v roli chladného až psychopatického Robinnse (Liottu kromě tohoto filmu v ničem prakticky nemusím, ale tady válí). No a také skvělý Campbell který mě v 90. letech skvělou formu a tento mišmaš nápadů drží pokupě. Má to prostě drajv a srdce a také ducha doby, která se bohužel vrátit nedá. ()

• Natáčení filmu probíhalo od května do srpna 1993. Točilo se v Austrálii (Queensland, Sydney, Gold Coast) a USA (Havaj). (GASTON73)
  • Ve filmu se neobjeví ani jedna žena. (pornogrind)