Minisérie, natočená podle románu oceněného Pulitzerovou cenou, sleduje příběh Marie-Laure, slepé francouzské dívky a jejího otce Daniela LeBlanca, kteří prchají z Němci okupované Paříže ve snaze uchránit vzácný diamant. Marie-Laure a Daniel jsou pronásledovaní krutým gestapákem, který se snaží získat kámen pro své vlastní sobecké cíle. Oba najdou útočiště v St. Malo, kde se usadí u samotářského strýce, jenž v rámci odboje vysílá tajné rozhlasové vysílání. V tomto kdysi idylickém přímořském městě se však Marie-Laure střetává se spřízněnou duší Wernerem, geniálním teenagerem, kterého Hitlerův režim naverboval, aby sledoval ilegální vysílání. Spolu s Marie-Laure sdílí tajné pouto a její víru v lidskost a naději v neúprosné době. (Netflix)

Fr

„...PODLE NÍ JE KÁMEN, ZVANÝ MOŘE PLAMENŮ, PROKLETÝ. TOHO, KDO SE KAMENE DOTKNE, ÚDAJNĚ STIHNE KLETBA…“  Obyčejnej, dlouhej rozjezd, kterej vlastně nevěstil nic dobrýho. Snažil jsem se nevnímat podivný CGI, respektoval komorní příběh… a přemejšlel, co že to jako bude za žánr. Pohádka? Válečná fantasy? Rozhodně ne drama, říkám si… Má to 4 díly a je v tom hafo slov o ničem, takže děj zákonitě občas nudí. Esesák, co si hraje na Landu (ne vole, Daniela, ne!) působí zvláštně a celkově zapadá do toho levnýho…všeho. Nakonec bych řekl, že je to asi nejspíš taková slaboduchá válečná romance, ve který všichni mluvěj stejnou řečí a poslouchaj stejnou rozhlasovou stanici. Škoda, že ta řeč není filmová…  /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Film vznikl podle stejnojmenné knihy, kterou v roce 2014 napsal Anthony Doerr. 2.) Přestože tvůrci chtěli natočit seriál, aby vystihli postatu knihy, je děj a osudy jednotlivejch postav hodně zkratkovitej a nepřesnej. Není tedy divu, že podle kritiků, tomu chybí šťáva a myšlenka. 3.) Thx za titule „Petra Kabeláčová“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

M.i.k.e

Knght má sice na triku Peaky Blinders, ale krom nich už pěkných pár let nenapsal scénář k ničemu opravdu výraznému. Levy je zase rutinér, který se tu a tam připlete k něčemu dobrému, ale většinou jsou jeho filmy neurážející průměr. Tihle dva pánové spojili síly při adaptaci oceňované knihy a byť se na výsledek celkem hezky dívá, není ničím víc než tím neurážejícím průměrem.  Je tady sice hodně vidět jak moc by tahle minisérie chtěla být opravdovou událostí, ale nohy jí podráží plochost postav a spousta nelogičností. Knížku Anthonyho Doerra neznám, nicméně předpokládám, že bude podstatně propracovanější a funkčnější ve všech směrech. Hezký vizuál a dobří herci bohužel děravý scénář nezachrání...60% ()

BarryLyndon

Naprosto zbytečná minisérie od Netflixu. Je to velkolepé, s nádhernou výpravou. Podle bestselleru. Od Knighta s Levim. Hvězdné obsazené - Ruffalo, Laurie,  hvězda Darku nebo i vždy excelentní Lars Eidinger. Hudbu dělal James Newton Howard. No a taky je to pěkná nuda. A první dva díly se nestane vůbec nic a zbývající dva se to snaží dojem napravit, ale hrozně prekotne a nezazivne. Děje je tam tak na 45 minut. Nevím jak je na tom 550 stránková předloha, ale tohle bylo stěží na film, ne seriál. Zítra zapomenu, že jsme to viděl. 5/10 ()

mzss1

[75%] Docela solidní 4 dílná minisérie z období 2.světové války. Toto téma je možná už přespříliš využité, ale zde to funguje celkem dobře. Třetí díl je trochu nudný, jinak si nemám na co stěžovat. Sice to milostné propojení německého vojáky a té slepé dívky bylo ve finále trochu méně uvěřitelné, tak i přesto se mi to líbilo a neměl jsem větších výhrad. Technická stránka je solidní, o akci to ale není. Herecké obsazení je na tom výborně, krom ústředních dvou postav mě nejvíc asi zaujal Hugh Laurie. Uteklo mi to rychle, dal jsem to v podstatě naráz ... ()

mira007

Aria Mia Loberti u vysílačky spojenců a Louis Hofmann (nar. 1997) u německé vysílačky, který by ji měl vypátrat, ale místo toho ji rád poslouchá a do toho exkluzivní záporák Lars Eidinger ( kterýho žeru od Babylon Berlín a Perské lekce (2020) ), který hledá nějaký diamant. Námět s dávkou naivity, ale zato s výpravou alá velkofilm, kdy i ta nejposlednější rekvizita z bombardovaného francouzského městečka je autentická a jako celek to je vyloženě pěkná podívaná. Druhá světová v soft balení místama jak rodinný film, ale technicky velmi kvalitní, v dobrém tempu, zaujalo. ()

• Od vystoupení z vozu (cca 14. minuta) až po jízdu do vily v Essenu má podplukovník SD špatné výložky na náramenících svého kabátu. Ačkoliv límcové výložky opravdu odpovídají hodnosti podplukovníka „obersturbannführer“ SS (SD), tak hodnost na ramenou značí kapitán „hauptsturmführer“. Ve scéně, kdy s ještě mladým Wernerem (Lucas Herzog) vstupuje do zabavené vily, už má oboje hodnosti – jak límcové, tak nárameníkové správně. (SsgtJira)
  • Mladý německý voják Werner (Lucas Herzog) nosí uniformu rotného/šikovatele (unterfeldwebel) wehrmachtu, přesto je po celou dobu oslovován hodností desátník. (SsgtJira)
  • Herečka Nell Sutton, která hraje mladou Marii, je ve skutečném životě nevidomá. Trpí onemocněním zvaným „vrozený glaukom“. (MTHRFCKR)