Hrubý střih

• USA The Outfit (viac)

Britský krejčí, který žije v Chicagu 50. let, to nemá vůbec lehké. V jeho dílně si totiž začnou vyřizovat účty tamní mafiánské gangy. (Netflix)

papadoce

Óóó ďakujem. Ďakujem za fakt, že ešte stále na tomto svete nevymreli skutoční scenáristi, ktorí rozumejú svojmu remeslu. Už som ani nedúfal, že existujú a považoval som ich skôr za mýtické bytosti, niečo ako jednorožce alebo morské panny. No minimálne dvaja živí sa našli. Johnathan McClain a Graham Moore. Neviem, ktorí z nich mal viac zásluh na Outfite, ale majú moju hlbokú poklonu. Nádherne minimalistický, slušne zahraný, po čertoch gangsterský filmík je to. Mark Rylance si ma svojou obyčajnosťou normálneho slušného remeselníka získaval z minúty na minútu stále viac. Mafiáni sa tu striedali jedna báseň, vynechali sa pompézne prestrelky či naháňačky na autách a v ústach ostala iba dokonalá chuť pravej gangstrovky. Mne neostáva nič iné, iba vyprázdniť celý zásobník hviezdičiek a povedať si, že ešte aspoň raz by som to chcel vidieť. Ešte raz ďakujem. 🔫 *****. ()

sochoking

Film sa javí ako divadelná hra. Ide prakticky o dialogy medzi pár postavami v krajčírskej dielni. To sa normálne chytrý divák po čase už dovtípi, kto s kým vymrdá, takže záverečné rozuzlenie ho už absolútne neprekvapí.  Navyše uspávajúci a rozstrasený hlas Mark Rylanceho už pekne liezol na mozog až tak, že som sa nemohol dočkať záverečných titulkov. Slebé tri za mňa. ()

Strandmon

Skvěle obsazená komorní retro gangsterka? Čekal jsem pecku, ale dostal jsem ještě mnohem víc. The Outfit je extrémně napínavá a perfektně napsaná až divadelní konverzačka. Hlavního protagonistu sice odhalíte brzo, avšak další nitky příběhu jsou velice dobře zapleteny, takže to zas tak náročného diváka nezamrzí. Výkon Marka Rylance je fenomenální a moje oblíbenkyně Zoey Deutch také nezklamala. Snímek často připomíná dílnu Tarantina/Ritchieho, ale přesto si Graham Moore očividně drží svůj rukopis a vychází mu to parádně. Stopáž je příjemná a konec je taky bomba, takže celkově nemám jedinou výtku. Po dlouhé době čistých 5*. ()

Niflheim

90 %. Příjemné překvapení a vlastně nadšení. Jak mnohokrát zaznělo, The Outfit je komorní gangsterkou – komořina ale nespočívá pouze ve redukci prostor a kulis, v nichž se vše odehrává, ale také v pojetí akce. Ve výsledku jde totiž o dost staticky pojatý snímek, v němž se dá napětí krájet a dramatičností (ve smyslu onoho napětí) se blíží některým z děl Agathy Christie nebo Dvanácti rozhněvaným mužům. Herecky samozřejmě exceluje Mark Rylance, zbytek obsazení se však ve svých menších či větších vstupech nenechává zahanbit. Možná té prvoplánové hudby bylo někdy (!) až příliš… Nicméně se jedná o zopakování hodnou jednohubku ve více než přijatelné (a vůči narativu adekvátní) stopáži. ()

zette

Mam rad filmy s malem postav na minimalnim prostoru, stejne jako kriminalni drama. Na Outfit jsem se tesil. Je to stylova gangsterka s celkem dobrym pribehem, divaka zajima, jak to skonci. A zaver muze byt zklamanim. Vzhledem k memu ocekavani, hodnoceni zaokrouhluji smerem dolu. Verim, ze v divadle by to bylo uspesnejsi. ()

• Mark Rylance (Leonard) byl ve skutečnosti vyškolen v krejčovských technikách slavnými krejčími, dříve k vidění v sérii Kingsman. Jejich ikonický domácí tvíd je možné na okamžik zahlédnout ve filmu. (mikki089)
  • Název filmu má dvojí význam. Chicagská mafie je také označována jako The Outfit. (mikki089)