Soukromá vyšetřovatelka tvrdí, že je silně paranoidní. Nastoupí proto do psychiatrické léčebny, aby tam přišla na kloub záhadné smrti jednoho pacienta. (Netflix)

Trevor

Dokonalý komentár v podaní Arsenala83, na Netflixe pochopiteľne na rozdiel od Prekliateho ostrova sa v prekliuatom sanatóriu všetci biely muži spikli proti sebavedomej žene, ten zlý patriarchát v ktorom majú ženy taký majetok že ich musia muži na tajnáša posielať na psychiatru je fakt svinstvo...tento prehnane dlhý fejk však funguje prekvapivo dobre. ()

Davies182

Ale jo, jde to. Člověk sice většinu filmu přemýšlí nad tím, komu vlastně věřit, a až ke konci mu pak dojde, že se asi mohl i maličko víc bavit, a ne jen zmateně sledovat kdo říká pravdu a kdo zrovna lže, ale tohle je prostě trademark známého režiséra... Takže i když je na tom nejzajímavější ono čekání na finále, ve kterém se (snad) všechno vybarví, nelze Paulovu týmu upřít jistou hravost. Chápu, že to pro někoho může být fyzicky vyčerpávající film, můj mozek si tenhle záhul ale užil. [Netflix] ()

Martrix

Při vší úctě ke snaze tvůrců...tohle je hodně přeceňovaný film. Mysteriózní na něm je snad jen to, jak se podařilo přimět tolik lidí obdivně achachat. Atraktivní prostředí ústavu pro psychouše, atraktivní look i Bárbara...chápu, že jakýkoliv neblbý příběh, je pro mnohé už jen bonus navíc. Pokud má ale člověk nakoukáno a nenechá se okouzlit vnějškem, tak vidí jen trochu zamotaný thriller s kriminální zápletkou. A dodám zbytečně dlouhý thriller. Přitom premisa je jednoduchá. Buď Alice lže a je nemocná, nebo nelže a je oběť podvodu. Jiné možnosti nejsou a nejde o spoiler. Takto jsou prostě karty rozdány už od začátku. Zbývající porce minut, je jen působivé vodění si důvěřivého diváka, z rohu do kouta. Situace, kdy se někdo neprávem ocitne v blázinci, je poměrně vděčný námět, takže je trošku profláknutý a hlavně...vzniklo tolik dobrých věcí, že filmy jako Nevyzpytatelné cesty Boží, působí v takové konkurenci spíše průměrně. I když pominu tu nejslavnější klasiku s českou stopou, tak mnohem silnější dopad, na mě měl třeba Bál šílených žen. Ale popravdě...kdo viděl Asylum, tomu budou připadat poněkud fádnější i lepší kousky. Jiný žánr, je to nefér...ale je to tak. ()

moviefreak

Scenár bavil až do konca, a twisty mi vôbec nevadili, keďže som ich všetky nevedel dopredu odhadnúť. K tomu je prostredie blázinca ako aj jeho pacienti dostatočne zaujímavý. Škoda len toho finále, bolo síce zaujímavé ale spätne keď nad ním rozmýšľam deravé ako policajt Murphy pred tým, ako sa z neho stal Robocop 😅 ()

Sarkastic

„Můžu ti dát odpovědi na všechny otázky.“ - „Žádné nehledám, díky.“ - „Všichni něco hledáme. Šílenství je jen nejrychlejší způsob, jak to najít.“ Nebudu zastírat, že délka mě odrazovala. Ale lákadlo v podobě prověřeného režiséra a scenáristy mě přesvědčilo. A nelitoval jsem. Málokterý tvůrce je v žánru mysteriózní tak kovaný jako právě Oriol Paulo. Odlehlé sanatorium, spolu s dějem souběžné vyšetřování zločinu z minulosti, riskující pacientka snažící se naplnit svůj plán, přičemž divák hádá, jak dlouho dokáže oblbovat okolí. Postupně houstnoucí atmosféra, napětí, stupňování pocitu zoufalství uvězněné hrdinky, snaha tvůrců vyvolat pomocí zvratů a (falešných?) vodítek pochyby nejen u personálu, ale i samotného diváka. A to se ukáže v celé své kráse na konci, kdy se Paulo nehezky pobaví na účet publika díky nejednoznačnému závěru…což je také jediná slabina filmu, který pak ve výsledku může působit překombinovaně a tím mnohé diváky otrávit. Za mě ale silné 4*. „Řekněte mi pravdu. Kdo jste?“ - „Pravda je taková, jakou ji chceme mít.“ ()

• Film se odehrává v 70. letech 20. století. Tedy v době, kdy zemřel španělský autoritativní vůdce Francisco Franco, jehož titul zněl „Vůdce Španělska z Boží milosti“. Ve Španělsku se v té době prováděly rozsáhlé reformy, včetně reformy péče o duševně nemocné, kterou můžeme ve filmu vidět. Název filmu částečně odkazuje na titul zesnulé hlavy státu. (Viacslav)
  • Film se natáčel v Barceloně, Tarragoně a Terrasse. K vytvoření přesvědčivě děsivého blázince byla využita stará budova Tabacalery v Tarragoně a bývalá automobilka Mercedes v Barceloně. (GASTON73)