Jack Ryan (Harrison Ford) po dobrodružství s kapitánem Ramiusem a jeho ponorkou Rudý Říjen vyměnil nebezpečnou kariéru aktivní služby raději za klidnější závětří školní katedry. Všechno rázem změní jeden Ryanův přednáškový výlet do Londýna. Teroristické komando IRA zaútočí na vybraného člena královské rodiny bleskově a nečekaně, ale nikdo z tvrdých irských profesionálů ani ve snu nepočítal s jednou věcí. Ryanovi právě skončila přednáška, a to, že se zrovna nachází v blízkosti této akce, je pro pachatele útoku osudné. Atentát je překažen a z Ryana se stává hrdina, který si připisuje na svůj účet i smrt mladého teroristy Patricka Millera. Bohužel netuší, že jeho pomstychtivý bratr Sean Miller zůstává nerad někomu něco dlužen. Z Jacka Ryana a jeho rodiny se stává další terč irského zabijáka, který žije jen svou pomstou... (oficiálny text distribútora)

ScarPoul

Príjemné prekvapenie. Čakal som ťažkopádnosť ako v prípade Red October. Veľké plus je Ford. Je podstatne lepší ako Baldwin a jeho Ryan mi nepríde taký kŕčovitý. Paradoxne ho mám stále zafixovaného ako akčného hrdinu typu Solo a Indy, preto som bol občas prekvapený, keď dostal po papuli. Na druhú stranu pôsobil vďaka tomu ako postava uveriteľne. Ford má obrovské šťastie, že neustále dostával úlohy odpovedajúce svojmu typu. Nebude dostávať oscary za obrovské herecké výkony, ale to čo robí, robí dobre. Hlavne v žánrovkách. Vysoká hra patriotov je film aký 90 roky chrlili ako na bežiacom páse. Oceňujem ale Noyceho zmysel pre detail aj pomerne vypäté finále, ktoré veľmi pekne graduje. Nepôsobí to nudne ani okukano, hoci to neprináša nič nové. Takže za mňa spokojnosť. Lepším antagonistom mi tu ale prišiel Bergin ako Bean. ()

VanTom

Role uvážlivého CIA analytika, t. č. profesora námořní akademie, sedí Harrisonovi Fordovi jako ulitá – a scénář jej také nepouští do žádných akčních bláznivin. Přestože to, čemu čelí, je plně osobní – po "turisticky instinktivním" zabránění atentátu na člena královské rodiny se prvotřídní psychopat z radikální větve IRA (skvělý Sean Bean) chce pomstít jemu i jeho rodině za každou cenu. Vysoká hra patriotů dokáže být hodně napínavá, přitom zůstává příjemně civilní i realisticky uměřená. ()

FilmFan24

Druhé filmové setkání s analytikem CIA Jackem Ryanem tentokrát v hereckém podání Harrisona Forda nám tentokrát představuje především rodinné zázemí hlavního hrdiny. Poté, co je Ryan svědkem atentátu na člena královské rodiny v Londýně a přičiní se o jeho záchranu se bohužel on sám a jeho nejbližší stávají terčem atentátníka. A pro záchranu rodiny je Jack ochotný udělat vše. Thriller, jehož hlavní devizou je napětí i v dialogových scénách a charisma Harrisona Forda, kterému bezezbytku věřím, že si s ním není radno zahrávat. ()

castor

„Ameriku děsí i maličkosti. Stačí, aby malá holka spadla do studny.“ – Já tyhle starší kousky prostě zbožňuju. Harrison Ford se v době, kdy platil za jednu z nejzářivějších hereckých osobností Hollywoodu, představuje v thrilleru, který bral terorismus pouze jako zápletkový prvek. Tím, že překazil vražedný útok na královskou rodinu, a hlavně odkrouhnul v sebeobraně bráchu fanatického zabijáka IRA, stal se se svou rodinou vzápětí hlavním terčem pomsty. Výsledku je vytýkaná nekomplexnost a nedynamičnost, možná beru, i tak tenhle snímek podle bestselleru Toma Clancyho můžu. Spisovatel vycházející z aktuálních hrozeb, navlečených na fiktivní příběh, nabízí solidní příběh s několika silnými momenty. Jasně, že je poměrně úsměvné, že se členové teroristické organizace bezpečně a plně ozbrojení pohybují po Státech nebo že se finále nese v duchu slavnostně naladěná oslava rodiny plus několika papalášů versus šestice vycvičených zabijáků = jak to dopadne, asi netřeba připomínat. Zkrátit o deset minut a byl bych spokojený víc!! ()

Aqualung

Myslím, že jde o slušný film, který neuráží.Analytik CIA se dostane souhrou okolností do akce IRA a co čert nechtěl, také do ní aktivně vstoupí.Povaha tomu prostě přikazovala.Ovšem zabití mladého teroristy hned zkraje nasměruje strukturu děje do osobní rovina konfliktu. A to je neštěstí a špatně.Není to první film, který ukazuje jak zlé je pro aktéry, když jsou hnáni osobními motivy v akci nějaké teroristické nebo státní organizace.Narážím zde na Jasné nebezpečí. Přes různé peripetie jsou zabijáci z IRA dovedeni do domu Jacka Ryana a celá akce končí v obvyklém duelu, kde jsou padouši ztrestáni.Inu americký rukopis se nezapře.Slušný film na sobotní večer, ale nic víc! ()

• Země Severní Afriky, ve které je výcvikový tábor IRA, není ve filmu konkretizována, avšak dle knihy se jedná o Libyi. (sury)
  • Film obsahoval scény z centrály CIA, jež byly skutečně natočené v prostorách CIA. Bylo to poprvé, co CIA něco takového povolila. (sury)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)