Na jednom z newyorských dálničních obchvatů se v ranních hodinách, kdy každý spěchá za svými povinnostmi, srazí dvě auta. Zdánlivě se vlastně nic nestalo, jen jedno auto zůstalo nepojízdné. Ale pro oba řidiče má jejich náhodné setkání nedozírné následky. Tím jedním je úspěšný mladý advokát Gavin Banek (Ben Affleck - Nejhorší obavy, Pearl Harbor ad.), který zmeškal klíčové stání a omylem našel klíč k nekalým praktikám v rodinné firmě, druhým Doyle Gipson (Samuel L. Jackson - Shaft, Vyvolený ad.), nešťastný otec, který se opozdil k rozvodovému řízení a zřejmě ztratil ženu i své děti, přestože by s nimi chtěl být každou minutu. Banek a Gipson jsou naprosto odlišní muži. První mladý, toužící za každou cenu po penězích, úspěchu a vysokém společenském postavení, druhý stárnoucí, který už se jen zoufale brání, aby se neocitl až na samém dně.Drobná autonehoda, která je svedla na okamžik dohromady, je ve svých nečekaných důsledcích staví proti sobě. Promění je v nepřátele na život a na smrt a zavede je až na samý okraj sebezničení... Ironie osudu, film o zcela nepředvídatelných zvratech lidského osudu, je americkým debutem britského režiséra Rogera Michella, který je mj. tvůrcem mimořádně úspěšné komedie Notting Hill s Hugh Grantem a Julií Robertsovou. O svém filmu, který se jednoznačně opírá o skvělé herecké výkony obou hlavních představitelů, řekl: Scénář mne zaujal hned při prvním čtení. Líčí náhodné setkání dvou mužů, po němž se doslova protnou jejich životní kruhy. Zavede je, do jisté míry proti jejich vůli, na podivné cesty plné násilí a brutality, kterou by v sobě oni sami ani nehledali. Jenže z cest, po nichž se ti dva vydali, už není návratu. (oficiálny text distribútora)

golfista

Pro mě jen průměrný film o velice nepravděpodobné shodě náhod, které svedou dohromady dva odlišné typy NewYorčanů za účelem je potrápit a napravit (Ten scénář je vážně přitaženej za vlasy).Nemůžu si pomoct, ale Ben Affleck je velmi přeceňovaný "herec". Podle mého se prostě hercem nenarodil. Sydney Pollack by se zase klidně mohl vykašlat na reřírování a herectvím by se s přehledem uživil :) ()

FilmFan24

Brilantní drama o jedné havárii, která svede dohromady dva úplně odlišné muže z nichž každý díky incidentu prošvihne důležitou událost. Záměrně naservírovaná (možná pro někoho) souhra náhod, která rozpoutá sled událostí, které vedou do dramatického finále. Každý z obou hlavních postav je jiný a z jiného prostředí a pod vlivem stresu oba se snaží tomu druhému ublížit. Mladý úspěšný právník (Affleck) pod vlivem okolností pochybuje o smyslu svojí práce a ne zrovna čistých advokátních praktikách. Oproti tomu nešťastný otec (Jackson) se snaží znovu nalézt cestu ke svojí rodině. "Changing Lanes" se vymyká mainstreamové produkci a je neprávem opomíjený film. ()

castor

Anglický divadelní, filmový a televizní režisér Roger Michell, jak je patrné z jeho rozpětí, si pro filmové plátno vyzkoušel několik rozmanitých žánrů. V komediích a romancích se však cítí zřejmě nejlépe. Jeho lehce thrillerové existenciální drama Incident (známé také jako Ironie osudu), které se stalo jeho americkým debutem, se řadí k jeho lepším režijním počinům. Stačí fádní autonehoda a ambicióznímu advokátovi, který spěchá k zásadnímu soudu, a stárnoucímu otci, léčenému alkoholikovi v rozvodovém řízení, se hroutí životy. A znáte to, křehké jistoty se otřásly, odrazit se ode dna je vždycky sakra těžké. Není to tak osudové, jak by si tvůrci přáli, naopak spíš lehce odtažité, což si zase nepřeje divák. Je to však inteligentní (když odpustíme ten zjevný kalkul), má to velmi solidní herce (i ve vedlejších úlohách), výbornou kameru a až příliš mnoho šťastných konců. Což je pochopitelně na škodu. Jinak však tenhle komorní psychothriller se sociálním podtextem výborně vyplní filmový večer, který nemá být explozivně akční nebo uslzeně romantický. Navíc má rozumnou stopáž.. tři až čtyři.. ()

Slarque

Stačí udělat pár blbostí a už se vezete. Zvlášť když proti vám stojí někdo, kdo si (stejně jako vy) dal pro dnešek za závazek udělat tomu druhému ze života peklo. Scénář sice semtam působí krajně nepravděpodobně až pitomě, ale příběh samotný je zajímavý. Z herců je lepší Samuel L. Jackson, i když ani proti Affleckovi nic vážnějšího nemám, aspoň zmínku si zaslouží i Sydney Pollack. Slušné, ale mohlo to být ještě lepší. ()

gudaulin

Poměrně zručně napsaný, nicméně nikoliv výjimečný a především v oblasti mainstreamu se pohybující scénář ve spojení se slušným hereckým obsazením, kterému vévodí zkušený Samuel L. Jackson, vyzdvihují snímek do mírného žánrového nadprůměru. Čtyři hvězdičky nemůžu dát za kýčovitě naroubovaný happyend, který neodpovídá celkovému dějovému ladění. Ben Affleck, považovaný mnohými za ztělesnění špatného herectví, nehraje v tomhle filmu vůbec špatně, byť na Jacksona ani zdaleka nemá. Film je zajímavý právě střetem dvou vyhraněně odlišných postav a jejich hodnotových žebříčků. Celkový dojem: 65 %. ()

• S cieľom prilákať širšie publikum bol trailer naaranžovaný tak, aby film vyzeral ako akčný thriller, na rozdiel od pomerne pomalej drámy, ktorou v skutočnosti bol. Tento krok bol silne kritizovaný za zavádzanie filmových divákov. (Arsenal83)
  • Roger Ebert v Chicago Sun-Times film pochválil a označil ho za jeden z najlepších v roku 2002. (Arsenal83)