Vykradač hrobů

• USA The Body Snatcher

Edinburgh, 1831. Šéf lékařské fakulty doktor MacFarlane kupuje mrtvá těla pro školní pitvy od drožkáře Johna Graye. Dobře ví, že Grey vykopává čerstvě pohřbené lidi z hrobů. Zákonným způsobem by totiž fakulta nemohla získat dost "preparátů" pro výuku. Grey je však ve skutečnosti surovec bez špetky svědomí a v případě potřeby obstará mrtvolu i jiným způsobem než ze hřbitova. MacFarlane však nedokáže nic namítnout, protože je Grayovi z minulosti zavázán. Nový asistent doktora MacFarlanea, poctivý mladík Donald Fettes, se ovšem kvůli podezřelým obchodům svého nadřízeného zaplétá do sítě událostí, z nichž není úniku... (oficiálny text distribútora)

cheyene

Starý, poctivý horor, kdy k vytvoření mrazivé atmosféry stačila hra stínů, kvalitní příběh, herecké výkony a kamera. Dnes to bez krve a lekaček nejde. Je ovšem pravda, že u Vykradače hrobů se divák nebojí, jen si užívá perfektní atmosféru starého Edinburghu, v němž se děje, co se děje. :) Některé scény jsou velmi zdařilé, bavil jsem se, ale pocitově to na 4* není. ()

Rob Roy

Můj první "čtyřicátkový horor" producenta Vala Lewtona. Borise Karloffa jsem tu viděl poprvé v jeho opravdové podobě. Je největším tahákem filmu spolu s působivým nasvícením a hezky vyvedenými interiéry. Strach samozřejmě nečekejte a Bela Lugosi je tu minimálně, ovšem jejich společná scéna stojí za to. ()

Gilmour93

„Všechny cesty poznání začínají ve tmě a vedou do světla..“ Docela zklamání, už jen proto, že The Body Snatcher se stane opravdovým hororem jen na pár vteřin v závěru, kdy se Boris projíždí za deště kočárem. Zbytek je jen se světlem a stíny si pohrávající konverzační hra o lidské i lékařské etice. Těch pár minut, co byl na plátně Lugosi, mi znova ukázalo, s jakou dokonalostí ho ztvárnil M.Landau v Edu Woodovi. ()

liquido26

Tento film je důkazem toho, jakou měl Bela Lugosi vlastně smůlu. Jeho maďarský přizvuk mu v této době zavíral dveře k větším rolím a tak se zde v tomto filmu musel spokojit s rolí naivního a hloupého uklízeče, který má jen několik vět, příšerný účes a pro děj není zase a ž tolik zásadní. Jinak samotný film je velice hezký a má tajemnou atmosféru. Boris Karloff je opravdu sympatický a usměvavý vrah a zloděj těl, takhle nějak si představuji zápornou postavu :-) ()

gudaulin

Zatímco klasické horory z 30. let, ve kterých získávali slávu Bela Lugosi a Boris Karloff, dnes už působí poněkud naivním dojmem a nemají zdaleka tu působivost jako v době svého vzniku, horory, které vznikly o dekádu později, byť to obecně nebyla doba, která by tomuto žánru přála, vypadají mnohem moderněji a dají se s přehledem zhlédnout. Vykradač hrobů je v podstatě z hlediska svého poselství aktuální i dnes, jde tam primárně o konflikt vědeckého pokroku a etiky. Hrdina filmu, nadaný lékař, je stoupencem myšlenky, že ve jménu vědeckého poznání je možné odhodit morální zábrany, a neohlíží se na své okolí. V druhé rovině jde o klasický konflikt vyděrače a jeho oběti a konečně ve třetí lajně je to i film o lidské závisti a malosti tzv. obyčejných lidí, kteří mají co do činění se zjevným talentem. Bylo by to na tři hvězdičky, ale Boris Karloff svým výborným výkonem Wiseův snímek povyšuje o třídu výš. Celkový dojem: 75 %. ()

• Poslední film, ve kterém si společně zahráli Bela Lugosi a Boris Karloff. (liquido26)
  • Scénář snímku je volně založen na povídce Roberta Louise Stevensona. Autor se v ní inspiroval skutečnými činy Williama Burka a Williama Harea, kteří ve 20. letech 19. století zabíjeli hosty ve svém penzionu a prodávali jejich těla dr. Knoxovi, který na nich prováděl pitvy. Burke byl pověšen v roce 1829, Hare dostal milost, protože svědčil proti svému kumpánovi. Dr. Knox nebyl nikdy stíhán. (Petulka88)