Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil

• USA Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
Dokumentárny / Krimi / Mysteriózny
USA, 2021, 3 h 42 min (Minutáž: 54–58 min)

Pověst nechvalně známého hotelu Cecil se po zmizení Elisy Lam ještě zhoršila. (Netflix)

luka4615

Vtahující minisérie rozkrývající okolnosti jednoho z nejzáhadnějších případů, o kterém jsem od roku 2013 četl nesčetněkrát. V Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel můžeme mimoto vidět i rozhovory s vyšetřovateli, zaměstnanci hotelu či třeba například s internetovými "vyšetřovateli", od nichž vzešla i většina bláznivých konspiračních teorií. Skvělá práce! (Netflix) ()

TheSpearCZ

Údajně známý příběh, o kterém jsem překvapivě neslyšel mě zaujal už z traileru a také hned po zjištění, že to je dělané na styl nedávně úspěšného Night Stalkera (který má v tomto seriálu i svoje cameo) a musím uznat, že první dva díly jdou v těchto šlépějích, dobře se na to kouká, je to napínavé a hotel má až hororovou atmosféru, což beru za velký plus. Pak se to ale se třetím dílem snižuje o úroveň níže, začíná to nudit a být na jedno brdo a i když je to pořád sledovatelné, tak se nemůžu vyhnout dojmům, že na tenhle příběh stačili 2-3 díly. Jinak mě tam docela štvali ti Youtubeři, jejichž názor mě absolutně nezajímal. Zhlédnuto na jeden zátah a celkově lepší průměr. /70%/ ()

Remivsremi

Dokument má dvě roviny. Ta první představuje oficiální vyšetřovatelé a jejich pokus o vypovězení toho, co se stalo. Druhá ukazuje internetové pátrače a samozvané detektivy, kteří si myslí, že vědí více než oficiální úřady. Tyto dvě roviny se hrozně bijí a často to přináší chaos ve vyprávění i nepodstatné vjemy lidí, kteří budí dojem, že jim jde hlavně o jejich slávu a zviditelnění. Dobře se představí ukázka moci a síly internetového davu odsuzující někoho bez oficiálního verdiktu. Dokážou svým počínáním ničit kariery a životy. Hlasitá menšina děla děsivé věci a je to aktuální téma. Dokument však přiliš nefunguje v rovině samotného vyšetřování. Přichází velké množství odboček, nepotřebných komentů zbytečných lidí a tak se celá stopáž natahuje. Přál bych si spíše klasicky pojatý dokument, kde by se představil postup vyšetřujících a jejich pohled na věc. Solidních 60%. ()

Djoker

Zmizení Elisy Lam není tak záhadné, jak by tvůrci chtěli. Vyšetřování případu není už vůbec zajímavé. Prostor dostane i nechvalně známý Hotel Cecil, ale události, které se kolem něho dějí, se dají logicky vysvětlit. Bylo tedy nutné dodat hromadu zdegenerovaných onanistů z internetu, kteří dokument zásobují svými bláznivými teoriemi. Jedinou děsivou osobou je tak bývalá ředitelka. ()

uiu

O smrti Elisy Lam jsem četla asi tak 2-3 roky zpátky a hned jsem si přála, aby o tom někdo natočil dokument, protože něco tak "šíleného" si o to přímo říkalo. Moc mě potěšilo, že se toho ujal Netflix a pojal to tak, že kromě policistů, detektivů a koronera, který její tělo ohledával, tu máme i výpovědi youtuberů a jiných internetových maniaků, kteří z hotelového výtahového videa udělali virál a jejich konspirační teorie začínaly vraždou a končili paranormálnem. Všechny možné teorie jsou nám postupně představeny a nakonec jsme seznámeni s tragickou, logickou pravdou. Moc děkuji za tento krásný dokument. ()

• V hotelu Cecil byl ubytován i Richard Ramirez, známý jako "The Night Stalker", který se proslavil ve stejnojmenném seriálu. Právě z tohoto seriálu se zde objevují záběry. (TheSpearCZ)
  • Jediné vědecké vyšetřování temných událostí a nevysvětlitelných jevů, které kdy majitel hotelu schválil, provedl v polovině 90. let parapsycholog Christopher Chacon. (LUKICKK)
  • Na začátku epizody je ukázáno, že Elisa zmizela v roce 2013. Krátce poté se objeví obrazovka, na které je vidět, jak Elisa dostává textovou zprávu od své matky na iPhonu s „výřezem“ v horní části displeje. „Výřez“ byl poprvé představen na iPhonu X v listopadu 2017, takže není možné, aby Elisa měla tento iPhone v roce 2013. (LUKICKK)