Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět... Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu - vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem. (oficiálny text distribútora)

Phobia

Kurňa, to byla komedie? Tak proč jsem se ani jednou nezasmála (dobrá, sem-tam úsměv mi pokřivil ksicht), zato mě mrazilo zděšením, v očích div nestály slzy smutku a pěsti se svíraly vztekem? Edu Harrisovi aka Christofovi bych natáhla jednu takovou, že by zbytek života strávil v kotrmelcích! Dozadu!! Nesdílím nadšení některých svých oblíbených uživatelů: tématicky to sice bylo zajímavé, ale stěží proveditelné, plné trhlin v logice. A Jim Carrey nevzbuzoval tolik sympatií, aby ze mě vydojil emoce opravdu nadoraz, vlastně mě lehce sral (teda zdaleka ne tolik jako ve svých pitvorných komediích). Přes své výhrady dávám palec hore, protože film je to neotřelý a poskytuje šedé kůře mozkové stimul k činnosti nad běžný rámec. 71% ()

Hellboy

Dobrá režie, dobrý Jim Carrey, poměrně zajímavý nápad, ale celkové zpracování mě spíš zklamalo. Je to až příliš doslovné (to jsem jediný, komu to vadí??) a zároveň příliš fantastické, ačkoliv se to snaží tvářit realisticky. To mi více sednou over-the-top díla jako je eXistenZ Davida Cronenberga, který je svým pojetím naopak naprosto přehnaný a tudíž i "nerealistický", ale možná právě proto mi nedělá problém to přijmout. Truman Show si naopak hraje na realitu, ale vůbec se mu to nedaří. Já totiž obecně nedokážu akceptovat žádné podobné dílo kritizující nebo poukazující na princip reality show. Stačí připomenout třeba Death Race (2008) nebo z dřívější doby Running Man (1987)... DaViD'82 píše, že je to nápad za milion. Já myslim, že je to pěkně provařenej nápad. Dobrý režisér to všechno nezachrání. ()

gudaulin

Originální, s vypilovaným scénářem, chytré, humorné a skvěle zahrané. Spolu s Mužem na měsíci patrně nejlepší film Jima Carreye. Film pranýřující fenomén reality show a obecně jakoukoliv manipulaci s člověkem, stejně jako konzumní životní styl postavený na komerci a všudypřítomné reklamě. Jakkoliv Peter Weir nedočí špatné snímky, tohle je dosavadní vrchol jeho tvorby. Celkový dojem: 95 %. ()

J*A*S*M

Už dlouho jsem u žádného filmu nebyl takhle nadšenej. Vtipné, emocionální, originální, no prostě skvělé. Námět těží z kontrastu mezi utopíí (Trumanův uměle vytvořený, ale na druhou stranu bezpečný a bezstarostný život) a antiutopíí (televizní magnát řídí z téměř božské pozici lidský život a diváci to bez prostestů sledují). Obě tato prostředí však mají společný základ, totiž nepřítomnost práva být svobodně šťastný - nešťastný, a to ačkoli tento nedostatek má dvě zcela odlišné příčiny (Trumanovi je toto právo odpíráno shora, kdežto diváci o něj vůbec nestojí - stačí jim, když tohoto práva využívá Truman - který jej ale ve skutečnosti vůbec nemá, tedy se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy jsou všichni nesvobodní, ale nikomu to nevadí). Nakolik daná situace připomíná náš reálný svět, to ať si každý rozhodne sám. The Truman Show předkládá látku k zamyšlení zábavným způsobem - a tak to mám rád. 100% ()

Gemini

Carrey kupodivu je i charakterní herec, kdo by to od něj po Masce, Ace Venturovi a spol. čekal? Příběh Truman Show je krásný jako Natascha McElhone a herecký výkon Eda Harrise opravdu úctyhodný. Jako komedii bych Truman Show rozhodně neoznačil, ale emocí vzbuzuje až až...ve spojení s hudbou Philipa Glasse to vše a spousta dalších, spíš už nudných technických věcí, vytváří jen těžko zapomenutelný film...výtvarné zpracování závěru filmu je pak nezapomenutelné docela určitě, i když skvělí herci na tom mají také svůj nezanedbatelný podíl...prostě takhle rozhodně jo:) ()

• Městečko Seaheaven doopravdy existuje. Režiséra Peter Weira jeho kulisový a nerealistický vzhled ohromil natolik, že dokonce dlouze přemlouval bohaté starousedlíky, aby zde směl natáčet. (hippyman)
  • Truman Burbank (Jim Carrey) sedí v noci na pláži a před bouří se zablýskne. Bleskem je však osvícen i měsíc, což naznačuje, že je blíže, než by měl být. (Johnec)
  • Exteriéry se natáčely v městečku Seaside na Floridě. (HellFire)

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (viac)