Zardoz

• Veľká Británia Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

gudaulin

Zardoz je hodně rozporuplný film. Lépe řečeno, záleží na přístupu, jaký k filmové produkci máme, a co od tohohle filmu očekáváme. Důkladně totiž rozbíjí zavedené žánrové konvence a pokud k němu přistupujeme jako ke klasické zábavné podívané, dopadne to nutně špatně. Jde totiž o svým způsobem experiment, který ve světové filmové produkci těžko hledá obdobu. Jeho hodnota spočívá v originalitě a ve výjimečnosti, protože komerční efekt podobného dílka je mizivý a jde spíš o kousek vhodný na filmové festivaly nebo do filmových klubů. Je to distopická podívaná o neutěšeném postkatastrofickém světě, kde se elita rozhodla izolovat od okolního světa. Děj je nepřehledný, scénárista ani režisér svému divákovi nevycházejí vstříc a zatěžují ho jednak mozaikovitým stylem vyprávění, jednak filozofickým přesahem, takže je to hůř konzumovatelná věc. Sean Connery k hlavní roli přišel jako slepý k houslím a spíš proti své vůli, neměl holt chudák tehdy na činži. Příliš nepochopil, o čem film vlastně je, a tenhle film je hodně ojedinělá věc v jeho kinematografii. Opravdu nejde o další bondovku. Celkový dojem: 80 %. ()

J.Connor

Drogový autorský úlet Johna Boormana jistě stojí za vidění už kvůli Bondovi s copem v červených slipech a v kozačkách. Úvod slibuje psychedelickou jízdu ve vysokých obrátkách, ale později se film dostane až na úroveň hypnotického blábolu. Zajímavý nápad v zajímavé formě, jehož realizace ovšem alespoň pro mě zůstala v půli cesty. ------ SAMPLE Z FILMU - INTERPRET : My life with the thrill kill kult ALBUM : A crime for all seasons SKLADBA : Lucifer´s flowers "Is god in the showbusiness too?" (konec úvodního projevu Arthura Frayna) ()

TERRORDROME

Na toto sa pamätám z doby úsvitu videopožičovní, keď som nemal žiadnu šancu pochopiť čo sa v tom filme deje. Dnes si myslím že to má parádny námet a myšlienkový obsah, ale až nepríjemné a dosť lacné psychedelické spracovanie vo vizuálnom štýle hipisáckeho leporela. Sám režisér Boorman vraj povedal že bol v tej dobe značne na drogách a nedokáže všetko vo filme vysvetliť. Najfascinujúcejšia bola tá lietajúca kamenná hlava boha Zardoza grcajúca zbrane a hlásajúca že "penis je zlo". Aj keď to silne pripomína Monty Pythona. V nejakej postapokalyptickej dobe sa takzvaný "brutál" Zed, akýsi Mongol zabíjajúci v mene Zardoza dostane do uzavretej dekadentnej komunity vyvolených nesmrteľných, ktorý vlastne Zardoza stvorili. Tí sa najskôr nemôžu rozhodnúť či je lepšie Zeda zabiť, alebo skúmať, ale postupne prichádzajú na to že túžia aby ich všetkých zabil a zbavil ich nekonečnej apatickej existencie kde trestom za prehrešky od centrálneho počítača je starnutie a demencia. Fascinujúce nápady, ale stvárnené až smiešne cirkusáckym spôsobom a akoby nezaujatým, ťažko uchopiteľným prístupom. Sean Connery ako Zed sa celým filmom promenáduje len v červených slipoch, komunita nesmrteľných vládcov sveta je pár ošumelých vidieckych barákov medzi ktorými sa povaľujú plastové bubliny s rastlinami vo vnútri a snová scéna "súboja" s Tabernákulom ( meno toho počítača ) v guličke a zrkadlovom bludisku bola už úplne mimo všetkého ako Seržant Pepper po vyšňupaní pol kila koksu. Proste film strašných protikladov. P.S. ženské prsia príležitostne vyskakujúce spod minimalistických košieľok potešia dnes aj v postapo budúcnosti. ()

sona123

Tak k tomuhle filmu jsem přišla po půlnoci na Nový rok, vlastně právě teď běží a já vím, že ho nedokoukám. A chytla jsem ho spíš v druhé polovině. Jaký to šok, když jsem zjistila, že tam hraje S. Connery! Věřím, že by se nejraději propadl za to, v čem že si to kdysi zahrál. No bondovka to není! Uf, tak nevím, připomíná mi to Sexmisi, to je taky taková podivnost, toto je ale mnohem víc ujeté, na druhou stranu dovedu si představit, že bych k tomu usedla vhodně naladěná a mohl by to být dobrý úlet. Movie to vystihl za mě lépe a mnohem jednoduššeji... ()

noriaki

Sešli se takhle jednou John Boorman, budoucí režisér Excalibru, a Sean Connery, budoucí oscarový herec a zapředli hovor. J.B. "Seane, mám nápad na perfektní film. Je to dystopické sci-fi z 23. století a ty tam budeš mít hlavní roli." S.C. "Líbilo se mi tvoje Vysvobození, řekni mi o tomhle víc." J.B. "Bude tam dekadentní společnost nesmrtelných žijících v nudě, a taky společnost vykořisťovaných divochů. Ty budeš hrát zabijáka lovícího divochy. Postupně se vetřeš k těm vyvoleným nadlidem a nakonec změníš osud celé lidské rasy." S.C. "Takže budu zabiják a agent, to znám z Bonda. Dobře jdu do toho" J.B. "Skvěle, skvěle. A taky tam budou chlapi v ženském oblečení a s trvalou. Ženské nebudou mít prsa, aby vypadaly podobně jako chlapi." S.C. "No, nevím, myslíš že je to dobrý nápad?" J.B. "Jasně, a taky budeš mít kozačky po kolena, oranžové slipy s mašlí a cop do půli zad." S.C. "Počkej to se mi vůbec nelíbí, vždyť je to úchylárna." J.B. "Ale není, je to umělecký záměr, a navíc už si slíbil, že v tom budeš hrát." S.C. "No jo, budu. Snad to zapadne někde do archívu a nikdo si to nebude pamatovat." J.B. "Super, a taky tam bude obří kamenná lítající hlava plivající pušky, cirkus se senilními dědky, zrcadlové bludiště, lidi budou zabíjet pohledem, a každý bude mít na hlavě šátek." S.C. "Panebože...." A tak vznikl Zardoz. ()

• V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)
  • John Boorman před uvedením filmu uspořádal dvě tiskové konference pro novináře a kritiky, na kterých rozdával letáky s vysvětlivkami o filmu a minislovníkem zardozské řeči. (mahler)