Tento příběh se skutečně stal, a byť se o něm nikdy příliš nemluvilo, navždy se zapsal krvavým inkoustem do dějin Spojených států amerických. Během prvního lednového týdne roku 1923 se v Rosewoodu, malém floridském městečku obývaném převážně afroamerickou komunitou, odehrál bezprecedentní rasový masakr, který do té doby, ani nikdy později, neměl na území Ameriky obdoby. Křivé obvinění osamělé bělošské ženy, že byla napadena a znásilněna neznámým mužem tmavé pleti, zde rozpoutalo čtyřdenní pogrom, během nějž byl Rosewood vypálen do základů a kulkami pušek nebo na lynčovských oprátkách zfanatizovaného rasistického davu zemřelo možná až dvě stě padesát nevinných lidí. A vynikající, až mrazivě hodnověrné akční drama režiséra Johna Singletona, kterého proslavila především jeho vynikající prvotina Chlapci ze sousedství, je právě jeho rekonstrukcí. V ohnivém pekle lidské nenávisti se zde ocitají Ving Rhames coby podezřelý a ochránce svého lidu Mann, oscarový Jon Voight v úloze empatického bělocha, který se odmítá smířit s viděnými zvěrstvy, Don Cheadle a mnozí další. (oficiálny text distribútora)

T2

Rozpočet $31miliónovTržby USA $13,130,349Tržby Celosvetovo $-║ Ďalšia smutná rasová etapa ľudstva v novodobej histórii, John Singleton si poradil s ťažkou témou zručne a príbeh má čo ponúknuť a čím šokovať, taktiež dobré obsadenie pomohlo filmu. /70%/ ()

*CARNIFEX*

Prvá polka zbytočne natiahnutá, nudná, tá druhá rapídne zošliapla plyn a je to cítiť. V porovnaní s "Pádom nebies", ktorý sa opiera o obdobný prípad podľa skutočnosti, je "Rosewood" ďaleko lepším filmom, i keď "Pád nebies" je viac menej "zo súdnej siene", kým tu sa berie "spravodlivosť" do vlastných rúk. ()

darwin

Hodně černobílá záležitost, a to doslova. Singleton celou dobu osciluje mezi filmovou rekonstrukcí událostí z roku 1923 a akční naháněčkou. V čem má však jasno, jsou postavy. Bílí občané jsou vyobrazeni jako banda imbecilních pitomců, kteří nemají nic jiného na práci kromě lovení "negrů", a tím si vlastně léčí své osobní frustrace, protože černoši z Rosewoodu jsou na tom finančně lépe. Na druhou stranu zde máme idylickou černou komunitu Rosewood, která vypadá jak nigger heaven, když použiji název slavného románu Carla Van Vechtena. Kontrast mezi nenávistnou bílou komunitou a mírumilovnou černou tedy ani nemůže být větší. Výběr herců byl výborný, to platí však zejména u lynčujícího bílého davu. Zvláště šerif Michael Rooker a Bruce McGill hrají výborně. Ving Rhames je sice moc cool, ale skutečně vypadá, jako by vypadl z úplně jiného filmu. Jon Voight zas naprosto nepasuje do role empatického bělocha, zvláště když si zahrál už pár rasistických rolí. Vyobrazení lynčujícího davu je tak věrné, že se divím, že herci nezlynčovali režiséra, nicméně je vidět, že si ty role vychutnali. Kdy jindy měli možnost beztrestně jako-zlynčovat pár černochů a plivnout VIngu Rhamesovi do tváře? Předlouhá stopáž mi vůbec nevadila a vysoké hodnocení zakládám mimo jiné na tom, že Singleton neklesl tak nízko, aby zcela přepisoval historii. Čekal jsem totiž, že Ving všechny postřílí a zachrání tak celou komunitu. To se nestane, ale uvidíme ho střílet obouruč a pláchnout ze zavěšené oprátky. Těžko říct kolik lidí tehdy v roce 1923 skutečně zemřelo. Oficiální verze dva bílí - šest černých je nevěrohodná, to lze však také říci o černošské verzi 40-150 mrtvých. Tento šílený počet by udělal z Rosewoodu naprosto bezprecedentní rasový masakr v amerických dějinách, také z tohoto důvodu je tak nevěrohodný. ()

Crocuta

Spíš než jen o bělošském rasismu je tento snímek o mnohem obecnějším jevu, který provází lidstvo už od biblických dob dodnes - o psychologii davu, stupňující se agresi a touze beztrestně se vyřádit a vybít si frustraci na bezbranných. Ti mají tentokrát tmavou barvu pleti. Konkrétní zápletka zakládající se na skutečných událostech, jako by vystoupila z některé knihy Erskina Caldwella, který uměl mistrně popsat idylické, trochu nudné sobotní odpoledne, zpestřené lynčováním negra co měl tu smůlu, že byl ve špatnou dobu na špatném místě... ()

misterz

Opäť raz jeden krásny príklad toho, že na zničenie dobrého treba naozaj len málo - stačí jedno klamstvo a jeden človek k tomu, čo ho rozdúcha po okolí. A požiar veľkých rozmerov je na svete... Prvá polovica ma bavila menej ako tá druhá, príbeh sa mi zo začiatku zdal zbytočne natiahnutý, ale zato má aspoň divák možnosť dôkladne sa zoznámiť s postavami a ich charaktermi. Druhá polovica už riadne pritvrdila a že sa mi teda otváral nožík v vrecku. Strašné čo dokáže človek človeku vykonať. Slabší nadpriemer. 70/100 ()