Posledné filmové predstavenie

• Česko Poslední představení (viac)

Adaptace románu Larryho McMurtryho (dnes známého jako spoluautora scénáře zfilmované povídky Annie Proulxové Zkrocená hora, 2005) se odehrává na sklonku 50. let v ospalém texaském městečku. Teskné vyprávění o okamžiku, kdy se nevinnost bolestně a trapně mění ve zkušenost, je mistrovským dílem "cinefila nového Hollywoodu" Petera Bogdanoviche. (oficiálny text distribútora)

D.Moore

Ne vyloženě příjemný, ale rozhodně zajímavý a velmi autentickým dojmem působící film - co postava, to nějakým způsobem divný člověk. A zdaleka ne vždy sympaťák. Osudy všech mladých i starších hrdinů jsou poutavé a nevypočitatelné, některé se vyvíjí (k lepšímu, k horšímu) a jiné se vlastně točí pořád dokola, podobně jako místní rádia hrají stále tytéž písně a jen občas mezi ně zařadí nějakou neohranou. Peter Bogdanovich to vše natočil tak mazaně, až má člověk pocit, že doopravdy sleduje film z padesátých let - tak trochu ospalý film, který plyne pomalu proto, že si to zkrátka může dovolit. ()

corpsy

Je toto šlabikár režijného majstrovstva? To určite! Tu sa zhodli všetky atribúty skvelého filmu. Samozrejme, že nejde o niečo, čo by sa v dnešnej dobe presadilo ( žiadna černošská, ázijská, lesbická, feministická postava v tomto filme neexistuje ), ale ide o údernosť a prednes námetu. A ten je nadčasový. ()

gogo76

Je niekoľko filmov, ktorým čiernobiela farba skutočne pristane. Ak by sa film ešte digitálne vyžehlil a zasýtila čierna, tak by to bolo fakt skvelé. Kvalita obrazu odvysielaná na STV2 nebol zlá, vzhľadom na rok výroby dokonca veľmi slušná, ale kvalitná blueray verzia by zážitok ešte umocnila. Film je bezpochyby nadčasový, pozerateľný a aktuálny i po toľkých rokoch. Najväčším tromfom filmu je bezpochyby nezameniteľná atmosféra zapadlého mestečka kdesi v Texase. Súhlasím s užívateľom nascendim, že film tak trochu pripomína Lucasove American graffiti, inak ho ťažko k niečomu prirovnať. Film je veľmi kvalitne herecky obsadený, Jeff Bridges bol už vtedy extra trieda a zaujala ma i pohľadná tvár mladej blondínky, ktorej meno mi nič nehovorilo. Po kliknutí na jej filmografiu zisťujem, že zapadla v televíznych projektoch, čo je dosť škoda. Film silné štyri hviezdy. 80%. ()

classic

Royal Theatre je miestnym kinom, malého mestečka Anarene v Texase, kde sa mimochodom nič nedeje, ak nepočítam vzťahy mladých ľudí, kde v strede pozornosti je atraktívna, sexy Jacy Farrow. 20. ročná kurvička, pri ktorej sa každému automatický postaví, a ona si je toho vedomá, že dokáže zneužiť svojich nápadníkov, ktorí nakoniec dopadnú tak nejak, na psí tridsiatok. Tými uchádzačmi sú mladí maturanti, Sonny Crawford a Duane Jackson + bude mať niekoľko flirtíkov. Vlastne, dá sa povedať, že aktuálne chodí s Duanom, Sonny sa akurát rozišiel so svojou frajerkou, s ktorou slávi výročie, pričom sa Sonny pokúša pretiahnuť frajerku v aute, čo ona zastaví, a tým pádom sa vzťah ukončí. Sonny nemá núdzu o ženy, ak môžem započítať, skúsenú štyridsiatničku Ruth Popper, ktorá je ženou Sonnyho kouča, ktorý mu prikáže, aby zaviezol jeho ženu... Hm, to nemal robiť, vekový rozdiel nie je prekážkou. ...Teraz prichádza pekná scéna... Jacy sa vytratí z vianočného večierka, s istým Lesterom pôjdu na párty, kde platí pravidlo : „Každý nováčik sa musí povinne vyzliecť do naha, pričom párty je v plnom prúde, všetci sú nahí v bazéne, samotný Lester tento výcvik absolvoval minulý rok, teraz ostáva Jacy, ktorá sa spočiatku hanbí, ale vyzlečie sa pekne ako ju Pán Boh stvoril, a začne si s usporiadateľom, Bobbym Sheenom, ktorý je poriadny kurevník ! Medzi Duanom a Jacy to už nie je ono, lebo zlyhal vtedy, keď nemal, nepostavil sa mu, tak zbohom, Duane...! V brilantnom snímku taktiež mladého režiséra a scenáristu Petra Bogdanovicha, sa riešia vzťahy medzi mladými ľuďmi, situovaného na začiatku 50. rokoch, 20. storočia v malom zapadnutom mestečku, kde občas dochádza ku konfliktom, a to preto, lebo mladí sa nevedia spratať do kože, tak vtedy musí Sam the Lion vytasiť zbrane, ktorými všetkých nespratníkov postaví do pozoru ! Bogdanovich môže byť rád ako blcha, že má k dispozícii mladých - talentovaných hercov, ako sú T. Bottoms, J. Bridges, kde najmä Timothy predvádza neuveriteľné kreatívne herectvo, Jeff je taktiež sopliak, ktorý je dnes niekde inde ako Bottoms, ale vo filme exceluje prvý zmienený mladík, Cyrill Shepherd sa vôbec nepresadila, ale je v snímku krásna, všetci sú vo veku okolo 20. rokov. Oscarové výkony predvádzajú Ben Johnson ako Sam, kde je o niečo lepšia Cloris Leachman, áno, je perfektná ! , je možnosť vidieť Ellen Burstyn, ktorú som zo začiatku nespoznal, alebo mladý Randy Quiad, ktorý sa tu mihne na pár sekúnd. Ešte rád by som spomenul postavu Billyho, mladého mentálne zaostalého chlapca, mimochodom bol bratom v skutočnosti postavy Sonnyho, alias Timothy Bottoms, stále si vravím: Bottoms..., kde som počul už to meno, či skôr slávny film ? Apocalypse Now, je filmom, kde si zahral práve tento chlapec Billy ! Zaujímavé, však ! Film má výhodu v tom, že dokonalo vystihol dobu, v ktorej sa odohráva, čierno - biela kamera ( perla ) Roberta Surteesa je toho priamym príkladom ! Scenár a réžia je dokonalým umeleckým filmárskym príspevkom ! THE LAST PICTURE SHOW je vôbec tak dôležitým snímkom kinematografie, ktorého atmosféra je tak brilantná, že jasám blahom, a už sa neviem dočkať, keď si dám REPETE ! Peter Bogdanovich je MACHER ! () (menej) (viac)

kinderman

Ne náhodou je posledním filmovým představením Fordův snímek Red River, Bogdanovich buduje atmosféru pomocí stejných výrazových prostředků jako jeho mistr. Skvělý film (viděna režisérská verze), jehož námět zopakoval v komediálně odlehčenější variantě s desetiletým časovým skokem George Lucas v Amerických graffiti. ()

• Snímek dostal od Americké filmové asociace klasifikaci R (určeno nad 18 let nebo v doprovodu dospělého), přesto se film dobře promítal v kinech po celých USA. (Zetwenka)
  • Film získal dva Oscary – nejlepší mužská vedlejší role (Ben Johnson) a nejlepší ženská vedlejší role (Florid Leachman). (Pavlínka9)
  • V roku 1998 Kongresová knižnica vybrala film na uchovanie v Národnom filmovom registri Spojených štátov amerických ako „kultúrne, historicky, alebo esteticky významný“. (Arsenal83)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (viac)

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (viac)