Chris Cringle (Mel Gibson), známy tiež ako Santa Claus, žije so svojou manželkou a vianočnými škriatkami kdesi v typickom zapadákove a z každoročného vianočného zhonu už je tak trochu unavený a naštvaný. Správanie detí ho totiž sklamáva a sám stráca toho správneho sviatočného ducha. A tak vo voľnom čase popíja, boxuje alebo strieľa. „Biznis“ roznášania darčekov už tiež príliš nevynáša, a preto musí ešte viac spojiť svoje sily s americkou vládou. A aby tých starostí nemal málo, naštve rozmaznaného malého fagana Billyho (Chance Hurstfield), ktorému dá pod stromček iba uhlie. Billy sa preto rozhodne poslať naňho nájomného vraha (Walton Goggins), ktorý má sám so Santom nevybavené účty. (TV Markíza)

kingik

Mel Gibson coby Santa Claus a Walton Goggins coby nájemný zabiják stojí i válčí proti sobě ve filmu, který je tak trochu thrillerem, černou komedií a nese i drobný akční rozměr. V podstatě je to taková žánrová míchanice, chcete-li hříčka, obtížně zařaditelná, vzpírající se jednoznačnému žánrovému zařazení. Jedním ale rozhodně není - ačkoliv se odehrává ve vánočním čase, za hlavní postavu má Santa Clause a občasně se v něm rozezní i nějaká ta vánoční melodie (úmyslně nevesele pojatá či pozměněná), je pojat zcela protichůdně a zásadně nectí kouzlo a tradice Vánoc. A rozhodně ani není rodinnou podívanou v době, kdy už jsou rozdané dárky. A samotný Santa Claus je na hony vzdálený bájným chlapíkům se saněmi, sobím spřežením, typickou čapkou a typickým červeným úborem. Nyní je to neortodoxní mužík, který má osobní i finanční problémy, má občanské jméno a příjmení, nepřebývá v pohádkovém panství, jeho choť je černoška (větší odpudivou šeredu už snad ani vybrat nemohli) a je to v podstatě podnikatel, kterému docházejí prostředky pro udržení jeho byznysu. A aby své skomírající hospodářství zachránil, přijímá zakázku od americké armády vyrábět náhradní díly. A navrch mu jde po krku nemilosrdný a vlivem nedostatečných štědrovečerních darů z dob jeho dětství psychicky narušený nájemný zabiják, vyslaný nesympatickým dvanáctiletým frackem, který byl taktéž extrémně nespokojený s vánoční nadílkou. Pokud vánoční filmy s rozverným Santa Clausem shledáváte extrémně debilní, bytostně nenávidíte dědu Mráze a Ježíšek vám může políbit pozadí po velké potřebě, tak tenhle snímek s neotřelým rozměrem vám může způsobit radostné tetelení. Nejedná se o dílo, které by hýřilo velkými finančními nároky. Štábu postačilo usídlit se v zasněžené kanadské končině, kde se za pár šupů zbouchl nevalně a zanedbaně vyhlížející Santův příbytek, speciálních efektů s létajícími saněmi a komínem lezoucím dědkem v červeném hábitu nebylo zapotřebí, neboť tohle všechno film pomíjí. A konečný výskyt elfů a sobů je vlastně v zásadě irelevantní, elfové se mihnou v Santově dílně v rámci výroby a sobí spřežení je ustájeno. Užijeme si i nějaký ten cestopisný manuál, neb zabiják cestuje za svým cílem pořádný lán cesty, přičemž místo pobytu jeho nejnovější zakázky je víceméně tajnou informací. Rádoby honosněji vyhlíží bydliště bohatého fracka, ale tyto scény zabírají jen menší celek a i zde je znát, že produkce evidentně šetřila. Zabiják svoji cestu dláždí mrtvolami, ovšem vraždí (se) mimo záběr, první viditelné známky průstřelů a jeho konání z pozice jeho profese jsou viditelné až ve finálním zúčtování. Mel Gibson je charismaticky zteřelý, přičemž toho bohatě využívá k vyobrazení uvěřitelného ztvárnění své role, výsostně slizký Walton Goggins je mu vynikajícím protivníkem, je poměrně škoda, že jejich první konfrontace přichází až v závěru. Žel, tvůrčí potenciál byl o něco větší a scenáristicky to není úplně vybroušené, linie s armádou mně přišla stupidní a otravná, jak si dítě opatřilo služby nájemného vraha, také víceméně zůstalo záhadou, scénář tedy určité neduhy a nedostatky má. Bratři Eshom Nelms a Ian Nelms stvořili protipól k tradičním vánočním snímkům, který vyniká svou nevtíravostí, svým neotřelým uchopením, originálním rozměrem a zejména ústřední prvotřídní hereckou akvizicí. 7/10 () (menej) (viac)

SOLOM.

Docela jsem se na tento film i těšil. Mel Gibson jako Santa proti nájemnému zabijákovi? Námět vypadal sice netradičně, ale slibně. Inu proč se nepodívat na Vánoce tak trochu jinak. Bohužel celkové zpracování bylo dost slabé, místy neskutečně nudné. Tedy až na pár světlejších okamžiků a závěrečné přestřelky, která sebou přinesla i několik mrtvých. Vidět Santu s bouchačkou, nebo řídit auto bylo zajímavé. Jak vidno tak už i Santa podlehl multikulti obohacení…Toho malého spratka bych taky pořádně seřezal, zmrda jednoho…Je škoda, že z toho tvůrci nevytěžili o něco víc a nabídli nám jen podprůměrnou podívanou…40% ()

Trixinka

Ale jo, proč by vlastně nemohl být americký symbol vánoc Santa Claus vylíčen jako trochu nerudný stařík s finančními problémy :) Když k tomu přidáte milující a chápavou manželku, partu pomocníků v dílně a malého šmejda, který na Santu pošle nájemného vraha, máte na zhruba hodinku a půl o nenáročnou zábavu postaráno. Jen mi nějak mozek nebral fakt, že i přes utržená zranění se dokázal Santa i jeho žena dostat k tomu malýmu šmejdovi (asi kouzla, fajn, ale proč se mu pak "zázračně" neuzdravilo i to oko). ()

VanTom

Celý námět stojí na originálně bizarní představě podnikání (vládní, polovojenské) instituce Santa Clause, nic extra nevysvětluje ani neukazuje, ale pro vtipné (dospělé) nuance a narážky nechodí daleko. Plus má vynikajícího Mela Gibsona v titulní roli snad napsané na tělo, stejně jako si chladnokrevného nájemného zabijáka vychutnává Walton Goggins. Ovšem dějově spíš jen směřuje k závěrečné (jediné) akční přestřelce, jež tedy nezklamala (a stejně jako komplet film není vůbec špatně natočená), ale chtělo to něco víc. ()

m.a.t.o.

„Aký je účel vašej návštevy?“ – „Rekreácia. Lov. Chystám sa niečo zabiť.“ Novodobá vianočná klasika z toho rozhodne nebude. Rád by som vedel, čo presne tvorcovia zamýšľali týmto filmom. Vtipný nie je, akčný nie je, určený pre deti už tobôž nie. Z každého rožka troška, ale vo výsledku totálne nahovno. Namiesto príprav novej Smrtonosnej zbrane sa naozaj musí Gibson zahadzovať s takýmito pičovinami? 15 % ()

• Natáčení vrcholné sekvence přestřelky trvalo čtyři dny, přičemž teplota dosáhla až minus 36 stupňů Celsia. (Untentrauer)
  • Filmovalo sa v januári a februári 2020 v kanadskej provincii Ontario a americkom štáte Vermont. (MikaelSVK)