Moderní pohádka, která spojuje pohádkové prvky se současnou životní realitou a je zároveň i filmem o filmu. Děj se odehrává v barrandovském studiu. Devítiletá Maruška čte ve škole slohovou práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi ve filmových ateliérech a jak se tam setkala s opravdovským" černokněžníkem, který byl ovšem hrozně zapomnětlivý. Ona a její kamarád Honzík dostali do rukou jeho kouzelnou kouli, kvůli níž se stalo plno neuvěřitelných věcí... (oficiálny text distribútora)

Pitryx

Jednoznačně určeno dětem. Efekty silně prapodivné, netvor spíše přihlouplý, než strašidelný, ale zase uznávám dobu vzniku filmu a že nebylo třeba děti zbytečně děsit. Občas dobré gagy, ale pak již jen víceméně nuda. Přesto se snímku podařilo vyvarovat hluchých míst, jimiž se podobné filmy jen hemží. Snímek těžko hodnotit, vzhledem k žánru a doby vzniku, takže, Průměrný snímek, snad vhodný na jedno očíhnutí i pro dospělé. Nova3108088905/9135 ()

honajz

Ono to asi mělo být vtipné, mělo nás to provést tehdejšími barrandovskými ateliéry a ještě ukázat práci trikařů a maskérů. Proč ne, kdyby se k tomu přidal nějaký schopnější příběh, a ne jen historka, jež by jinak byla odbyta v televizní pohádce za 45 minut? Také kamera a střih se moc nesnaží, často je zmatené, co se v obraze právě děje. ()

Nonna

Zvláštní netypická nepohádka založená na celkem dobrém a vtipném nápadu a skvělém hereckém výkonu Karla Heřmánka v hlavní roli. Ovšem na okamžitý odstřel je Uršula Kluková v roli učitelky. Nemohu si pomoci, mně ta její role vůbec nepřipadne vtipná. Další extra blbá a trapná učitelka v českém filmu pro děti. Nevím, kde to ti scénáristé brali, ale mě nikdo takhle nesnesitelný s kokrhelem a mašlí na hlavě neučil. Co se kulis týče, film musel být velmi levně natočen, protože filmaři prakticky využili všeho, co v ateliérech natrefili z jiných pohádek. Je to až takové zmateně neumětelské. ()

zette

Tato pohadka je prvni celovecerni pocin Bocana po "S certy nejsou zerty" a nutno dodat, ze se ji ani nepriblizil. Pozadi Barrandova je sice atraktivni i dnes a par momentu bylo ve filmu dobrych, tak postupem casu pohadka ztraci tempo i lepsi zapletku. Hermanek je vyborny a uz kvuli nemu stoji za to se na to podivat. Dobry je i Narozny v roli rezisera. ()

Maurice

Nemůžu hodnotit. Spadla železná opona a s ní i pár pravidel. Kam spadnul Hynek Bočan? Nápad dobrý, ale je to pro děti, nebo dospívající? Je to svým způsobem asi nějaký experiment. Filmové prostředí srandovní, ale narozdíl od Trháku málo komorní a moc pompézní. Nejhorší příšerou ve filmu je se vším respektem Uršula Kluková. Ta když začne mluvit, zacpávám si uši a reflexně zavírám oči. ()

• Zřícenina hradu v úvodu filmu je ve skutečnosti hrad Rabí. (jexik)
  • V 31. minutě postava Zdeňka Srstky rozbije režisérovi (Petr Nárožný) brýle. Hned v následujícím záběru jsou však brýle opět v pořádku. (Haniczka)
  • Film vznikl náhodou. Studio Barrandov připravilo náročné kulisy pro kanadského producenta, který v Praze natáčet film. K filmování však nakonec nedošlo, a tak ředitel studia nařídil využít dekorace pro film. Scénář tak musel vzniknout narychlo. (Zdroj: Rozmarná léta filmu) (M.B)