Relikvie

Když postarší Edna nevysvětlitelně zmizí, její dcera Kay a vnučka Sam spěchají do zchátralého venkovského sídla jejich rodiny, kde po celém domě nacházejí podivné stopy, které odhalují Edninu pokročilou demenci. Ale Edna se náhle vrátí stejně záhadně, jako zmizela. Kay se obává, že její matka nechce nebo nemůže říct, kde byla, ale Sam překypuje nadšením z toho, že je babička zpět. Když však začne být Ednino chování stále nepředvídatelnější, obě mají pocit, jako by ji začala ovládat jakási zákeřná temná síla. Celovečerní debut režisérky a scénáristky Natalie Eriky Jamesové vnáší do žánru filmů odehrávajících se ve strašidelných domech nezapomenutelný nový nádech. (Cinemax)

Asia_Power

Tak tohle mě dojebalo jak banda negrů kurvu ze čtvrtý cenový! Začátek filmu, kdy dvě škeble (máma a dcera) jely najít třetí škebli (babču) to byla taková klasika. První čtvrt hodinu sem si říkala, že tam bude v tom baráku strašit výhružně se tvářící topinkovač, či nahlas "funící" vysavač, poté mi došlo, že hlavní padouch bude určitě to pootočený křeslo. A ono ne. Babča se vrátí do baráku, tváří se občas dost pošukaně, teda pošahaně, a když jí zrovna nejebe, tak vypadá, že jí každou chvíli jebat začne. Regulérně mě děsila, jelikož já se xmrti bojím starých, šílených babizen, zvlášť když maj psycho výraz. Bylo mi teda jasný, že babka se vrátila lehce pozměněná (nechtěla sem věřit, že takhle mrdlá byla vždy) no a ke konci filmu se rozjelo extrémní psycho, kdy sem opět viděla, místo hlavní hrdinky, samu sebe na tripu, jenže ona se z toho, na rozdíl ode mě, nemohla vykecat skříni. Každopádně na konci sem byla regulérně zesraná a když se babce svlíkla kukla, tak mi bylo jasný, že sem si šlehla moc a mám zas vidiny. Chyba lávky, Alík sjetej nebyl, páč není nikdy, a viděl to samý co já. Co to znamená? Husto-kruto-přísný horor, brácho !! ()

gumolit

Keď som sa dočítal že austrálsky Relic je jeden z najviac znepokojivých hororov minulého roka tak som to skúsil. Bol som celkom zvedavý predsa len Austrália má svoje čaro a atmosféru. No úvod bol príliš dlhý. Zábery a hudba vyvolávajúce ľahké napätie rozhodne nestačili a aj keď som bol zvedavý kam babka zmizla dá sa povedať že to bola trochu nuda. Zlepšenie nastalo s jej návratom a pomalým odkrývaním rodinnej histórie a tajomstvá domu. Najlepšia pasáž s vnučkou blúdiacou po dome prebúdza uspokojenie a ono sľubované znepokojenie ale k vyvolanie poriadnych emócii stále niečo chýba. A potom príde koniec, ktorý ponúkne akúsi pointu ale buď mi niečo zásadného uniklo alebo vo filme skôr chýba nejaké vysvetlenie celej premeny babky. Nejaká démonická posadnutosť? Rodinná kliatba? Či dokonca mimozemšťania? No vážne neviem. Relic nie je zlý horor, má potencionál ale aby som ho považoval za nejaký majstrštyk bolo by nutné trochu viac odkryť karty a možno hlavne pridať nejaké desivé momenty. ()

Marceloo

Po tom, čo začne ich stará mama Edna (Robyn Nevin) strácať rozum a začína bojovať s demenciou, sa jej dcéra Kay (Emily Mortimer) a vnučka Sam (Bella Heathcote) o ňu musia intenzívnejšie starať. Pri jej návšteve zisťujú, že bez stopy zmizla, ale keď sa opäť objaví, nemá okrem malej modriny žiadnu ujmu. Situácia sa neustále zhoršuje a začína byť jasné, že ich milovaná starká už nikdy nebude ako predtým. - Na Relic som sa celkom tešil, ale tento horor mi potvrdil, že v Austrálii by nemali vznikať duchárske horory, ale len poriadne krváky. Ono ten film nie je zlý a má bezpochyby vynikajúce technické spracovanie, ale dej sa vlečie a vždy keď to už vyzerá, že sa to konečne rozbehne, príde zase nejaké hluché miesto. V závere to naberie na obrátkach a ukáže sa, že má film dosť silnú výpovednú hodnotu, ale zostane to skôr u drámy než u hororu. Som rád, že sa to kamarátovi silentnameovi páčilo, ale za mňa skôr neodporúčam, a to u hororov od IFC Midnight nezvyknem písať často. + herečka z The Curse of Downers Grove, The Neon Demon a Pride and Prejudice and Zombies + herec z Little Monsters ()

BROKEN_

Dlouho jsem tento film odkládal, ale nakonec jsem tomu dal šanci. Musím říct, že režisérka Natalie Erika James ukazuje, že má veliký potenciál. Líbilo se mi, jak dokázala pracovat s kamerou a s prostředím. Herecké výkony jsou skvělé. Postavy, především Kay a její dcera Sam jsou dobře napsaný. Ani jedna se nechovala špatně, nelogicky, ne. To tady je zvládnuto. Film má pomalé tempo a na stopáž 89 minut toho moc nepředvede. Atmosféra pomalinku stoupá, až do povedeného hororového finále. Bohužel ve filmu není nic vysvětleno. Při poslední scéně, kdy jsem si říkal, že bych i rád šel na 4 hvězdy, jsem si řekl, ne takhle rozhodně ne. Při té poslední scéně jsem již ztratil zájem o to, proč to takhle dopadlo. Je to celkem škoda, že nám film nedá odpovědi, přitom se jedná o solidní filmeček, kde fungují herecké výkony a i atmosféra. Plus mínus 10 minut delší stopáž, kde by se některé věci vysvětlily, bylo by na to od diváků nahlíženo pozitivněji. Kritici to, ale podle Rottenu mají rádi. 5,5/10 ()

Rockerman

V prvních šedesáti minutách jsem se vyděsil stařeny, jak žere fotky, plísně na zdech a něčeho neurčitého pod postelí. Pak se přece jen začne něco dít, ale znáte to, když hned od začátku něco hodně zanedbáte, tak se to v posledních dvaceti minutách těžko dohání. Závěrečná metamorfóza vyznívá jako parodie. ()

• Natáčelo se v Austrálii (spolkový stát Victoria). (Rominator)