Jeho dům

• Veľká Británia His House

Mladý pár z Jižního Súdánu chce v Anglii začít nový život. Oba je ale drtí děsivé vzpomínky na hrůzy, před kterými uprchli ze svojí válkou zpustošené země. (Netflix)

dr.horrible

Takmer päťhviezdičkové temné podobenstvo, alebo ledva trojhviezdičkový horor. Technicky je to brilantné. K výške rozpočtu som sa nedopátral, úplne nízky ale teda asi nebol. Niektoré tie výjavy (u mňa vedie kuchyňa v červenej a scéna z plagátu) som musel sledovať opakovane. Fakt krása. A ten film toho povedal veľa. Ale nie je strašidelný. A myslím, že trochu chcel byť (aj keď o horor tu, samozrejme, ide až v druhej rade). Plánujem si to kuknúť znovu s tým, že idem sledovať drámu. Ps: Nie je vylúčené, že na Wunmi Mosaku si spomenú akademici pri nomináciách. ()

BoPo

Začalo to ako príbeh o útrapách utečencov a ich štarte v novej krajine. Následne sa to nachvíľu prehupne do hororu s celkom vydarenou atmosférou. Potom už ale ide v podstate len o drama (s nadprirodzenou nadstavbou) o manželoch, ktorí stratili dcéru a každý sa s tým popasuje po svojom. Celé kúzlo filmu spočíva v tom, že Vám vŕtajú v hlave myšlienky o drobných či väčších rozdieloch v tom popasovaní sa. Zápletka zaujímavá, ale inak vlastne dostanete niečo, čo ste nechceli, pretože strach vyprchá priskoro. Tie dve hviezdy sú predovšetkým za ústrednú dvojicu. Neokukaní, kvalitní herci + vo vedľajšej role Matt Smith, ktorý sa čoraz viac derie do môjho zorného poľa. ()

Trevor

Toto by mohlo získať Oscara, spomínajú sa utečenci, mŕtve dieťa pri pokuse opustiť Afriku, zlí biely sociálny pracovníci ktorí sa snažia vyhnať utečencov naspäť do vlasti z ktorej utiekli pred vojnou vlastných kmeňov, afroamerická zodpovedná mamba sa pohoršuje nad bielou tínedžerkou ktorá močí pri plote...rasistické správnym smerom je to dostatočne ale Oscar z toho nebude, nie sú tam homosexuáli. Odhliadnuc od týchto rasistických prvkov to je ale celkom solídne spracovaný film s nádherným sídliskom štýlu Gelnica či Jelšava, avšak keď sa muž pýta či sú v Londýne dostáva odpoveď že možno ale nakoniec sa dozvedáme že je v stoke. Teda Stoke, kde väčšinu svojej kariéry strávil Peter Crouch, ktorý sa spomína v chante fanúšikov v pube. ()

Yoshitsune

Když tady pročítám, zdejší "recenze" od "odborníků" tak si říkám, oni ten film buď neviděli a nebo nepochopili, bo myšlení je pro ovce a vlci nemyslí. A však já jakožto ovce, mohu říct že se mi to líbilo, byť si myslím že z toho nemuseli, nutně dělat horor. On totiž film v tomhle směru, výborně funguje jako psychologický thriller, ale i tak hororové scény, sou pěkně strašidelný a masky taky. A ona symbolika, kterou film má, je podle mně naprosto vynikající a vypovídající, o lidech jako takových. ()

TheEvilTwin

Utečenský pár prchá z vlastní země a v Londýně dostává azylový dům, ale začíná je strašit nejen jejich nepříjemná minulost a tragická ztráta dcery, ale i posednutý démon, který se usídlil v domě. A tak začíná neustávající teror v podobě mrtvých vycházejících ze zdí a ducha mrtvé dcery. Začátek slibný, herecké výkony přesvědčivé a atmosféra doplněna o precizní hudbu byla mnohdy dobrá (místy připomínající Jordana Peeleho). Druhá polovina ale značně sešlápne z pedálu a až moc velkou část tvoří putování do myslí hlavních postav, což působí někdy dost otravně a i samotné finále je hodně nešikovně zakončeno. Originalita z filmu přímo tryská a jedná se o netradiční horor, který se bude divákovi buď líbit, nebo jej bude nenávidět. Dalo by se říct, že His House je určitá alegorie na boj s vlastními démony, ale úplne do vkusu se mi to netrefilo a dojem zanechalo dost rozporuplný. ()

• Premiéra filmu proběhla na filmovém festivalu Sundance 27. ledna 2020. (SONY_)