Vtelenie zla

• Česko Zhoubné zlo (viac)

Nový film, v ktorom sa režisér James Wan vracia ku svojim tvorcovským koreňom! Hlavná hrdinka Madison je vo filme paralzyovaná šokujúcimi víziami hrozivých vrážd. Jej trápenie sa ešte zhorší, keď zistí, že jej sny sú v skutočnosti realitou. (Continental film)

filmfanouch

James Wan si již stihl v hororovém žánru vydobýt pověst. Už svým debutem Saw v roce 2004 předvedl, že tu diváci mají zkušenost s talentovaným tvůrcem, který dokáže pracovat s napětím, vizuálem a mohl by ještě v Hollywoodu předvést velké věci. A i když byl jeho druhý film s názvem Zlověstné ticho slušným kvalitativním sešupem, díky prvním dvou dílům sérií Insidious a V zajetí démonů si Wan napravil reputaci a platí za jednoho z nejvýraznějších hororových tvůrců současnosti. Wan už sice dávno netočí jen horory a kromě Rychle a zběsile 7 a Aquamana již aktuálně kutí pokračování mořského superhrdiny, ještě předtím ovšem Wan realizoval svůj nový horor. A jde na to tentokrát tak trochu jinak.   Zhoubné zlo je neskutečně nápaditá filmařina, kde má Wan pořád dost solidních vizuálních nápadů, kamerové hrátky dostávají hodně prostoru, především ovšem Wan dokáže opět prodat napětí a tentokrát za pochodu přicházet se solidními a velmi nečekanými zvraty. Onen zásadní zvrat (který naštěstí kampaň nepropálila) dost možná bude pro spousty diváků cílovou páskou trpělivosti, jisté je ovšem to, že na tohle diváka nepřipraví nic. Pokud tedy nemá hodně zvrhlou fantazii.   Diváka nic nepřipraví na směr, kterým se Zhoubné zlo ubírá. V jistých momentech to celí působí až přehnaně šíleně a samotný zvrat vyvolá pravděpodobně ve velkém počtu diváků solidní výsměch (souzeno z vlastního zážitku), onen závěr se ovšem v rámci nečekanosti vyrovná prvnímu Saw. V jistém úhlu působí neskutečně zvráceně, scenáristka Akela Cooper skutečně přišla s něčím, co rozdělí diváky na dva tábory.   Annabelle Wallis dostala ve Zhoubném zlu nejlepší roli své kariéry. Je v ní totiž vyloženě perfektní. Jde o velmi komplikovanou roli, která se několikrát dočká emocionálních výkyvů, události jí postupně dostávají na hranu jejich psychických sil a Wallis se tedy skutečně dočkala role, kde se mohla herecky předvést. A rázem se z ní stává herečka, která by ještě mohla předvést zajímavé věci.   Wan se i v rámci brutality postupně více a více utrhává ze řetězu, jde prozatím o jeho nejkrvavější film, který především v jedné scéně nabídne vyložený gore. Wan v součtu dodává nejlepší slasher od posledního Halloweenu a skutečně svou hororovou formuli neopakuje, po vzoru svých předchozích hororů to zase zkouší trochu jinak. A pořád je vidět, že je neskutečně schopný autor, který se nevyčerpal.   Zhoubné zlo je ovšem především poctou filmovému žánru Giallo, Wan tak kráčí ve stopách Lucia Fulciho či Daria Argenta a v podstatě brakovou zápletku podává v audiovizuálně dravé formě, která působí sebejistě, doprovází jí solidní atmosférický soundtrack Josepha Bishary (jeden z hudebních motivů připomene Where Is My Mind) a Wan v podstatě tak trochu experimentuje. Scénář sice má drobné mouchy a onen zásadní zvrat je vážně na pováženou, přesto jde o další poctivé Wanovo řemeslo, které je atmosférické a zároveň správně nad věcí.   Návrat Jamese Wana do zlatého žánru rozhodně stojí za vidění a to i přesto, že Zhoubné zlo nebude pro každého. Přesto jde ovšem o bravurní filmařské řemeslo, které má potenciál stát se jednou kultovní záležitostí a hororovou klasikou. A vlastně mě celkem zajímá, co by se předvedlo v potencionálních sequelech. Zatím jasný horor roku! () (menej) (viac)

Anderton

Kto by povedal, že najnovší horor od Jamesa Wana bude ťažko popísateľnou záležitosťou, mix žánrov vrátane paródie na hororové klišé (aspoň dúfam) a bude sa dosť odlišovať od toho, čo sľuboval žáner a čo sme videli v predchádzajúcich Wanových hororoch. Ale čaká nás totálne wtf prekvapenie ohľadom pôvodu monštra pred začiatkom tretieho dejstva, čo osobne považujem za klad a totálne prestrelenú akčnú scénu na polícii pred vyvrcholením, ktorú zase považujem skôr za mínus. No a finále v nemocnici je... proste zase iba ťažko slovami popísateľné. Keďže film skončil tak ako skončil a jeden párik sa ešte nestihol dať dokopy, tak treba očakávať ďalší diel. Ak samozrejme Malignant niečo zarobí. ()

PetrPan

Na poctu mému milovanému žlutému žánru či italským filmovým flákům obecně  to na mě byla příliš velká Wana. Propriety tu rozhodně byly, ne že ne, minimálně chladná zbraň a rukavice a pár dalších detailů na ně okatě odkazovalo. Ale pan režisér se do díla pustil s vlastní invencí, potěšením, nevázaností a prý i viditelným nadhledem.  A  je to na výsledku hodně znát. Neuvěřitelná splácanina vyřvávající  I wanna be the best, I wanna be cool, I wanna, I wanna...  Absurdní zápletka sice jakoby skutečně vypadla z brakových vod, v tom i spokojenost, ale u toho vše dobré prakticky končí. Co do vizuálu  jsem se tu dočkal pár efektních šplíchanců krve a digitálního makaka v černém. Hotový orgasmus.  Snaha o stylizaci, ač jsme se pohybovali v "present day" do sedmdesátkového looku, na nějž odkazovaly účesy či  interiéry, byla sice lehce zajímavá, ale že by si měl divák z podobného přístupu sednout na prdel?  První půlka se navíc příšerně vleče a jasně se ukazuje, že hvězda současného hororu, když  zrovna nebubá, tak má problém s vyprávěním příběhu.  Druhá půlka už je o  něco lepší a masakr na policejní stanici je konečně něčím zajímavějším a rozhodně zábavnějším než cokoliv předtím, nicméně kvůli pěti minutám  zvrhlejšího "matrixu" není co adorovat.  Takže co s tím? Zas vana sraček to není, pravda, do hazjlu to ale spláchnout lze a stačí za splachovadlo zatáhnout jen jednou. ()

JohnnyD

Malignant je asi najväčšia hollywoodska pocta starým talianskym hororom, v celej ich šokantnosti i pripečenosti a to vrátane hudby á la Goblin, debilných dialógov i trápnych pokusov o vtip (nemotorná policajtka). Chýbajú tu azda len mizerné anglické post-synchrony a lokácia v niektorej z európskych metropol - inak tu je všetko. Napriek tomu, že talianske horory sú mojou srdcovkou, pri Malignant som ani zďaleka nekrochkal blahom tak, ako pri A Cure for Wellness, čo bola áčková pocta hammerovkám. Síce odhaľovať jednotlivé žánrové odkazy ma bavilo, film ako celok už ani tak nie. Jednak je to scenáristický bordel (veľa nadprirodzených vecí po záverečnom twiste prestane dávať zmysel), no narozdiel od Verbinskeho v A Cure for Wellness sa to až príliš líška mainstreamovému divákovi (najmä v počte ľakačiek, gýčovom zjavovaní a miznutí "ducha", či množstve akcie). A ten, bojím sa, neprekúsne divokosť vzorov z Apeninského polostrova. ()

Malarkey

Nedá se tady tomu upřít fakt, že film režíruje James Wan. Má to totiž vysloveně dobré momenty, hlavně tedy ve druhé polovině. Jak tu ale už kdekdo v komentářích uvedl, hezky odkazují na staré italské giallo záležitosti. Jenže než k něčemu kloudnému vůbec dojde, a logiku v příběhu úplně nehledejte, budete si muset chvíli počkat a přetrpět salvu nudných momentů, které jak kdyby k režisérovi vůbec nepatřily. ()

• Keď Derek (Jake Abel) napadne Madison (Annabelle Wallis) a buchne jej hlavu o stenu, tak sa na danom mieste objaví krv, no keď sa postaví, na stene už žiadna krv nie je. (Dajman)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Seattle a Los Angeles. (EvilMatus)
  • Podzemí města Seattle, kde se odehrávají některé scény, je opravdu otevřeno pro návštěvníky k prohlídce. (Hyperbolic)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (viac)