K2

• Veľká Británia K2 (viac)

Druhá nejvyšší hora světa si začala vybírat krutou daň. Co čeká odvážné horolezce na jejím vrcholu? Jeho hrdiny jsou dva kamarádi, lehkomyslný advokát Taylor Books a univerzitní profesor Harold Jamison, kteří jsou oba vášnivými horolezci a právě se spolu připravují k pokusu překonat rychlostní rekord ve výstupu na horu McKinley. Když se jim však naskytne příležitost připojit se k výpravě, která se chystá zdolat K2 (Čhogori - 8611 metrů), druhou nejvyšší horu světa a jednu z nejnebezpečnějších, změní své plány. Nebezpečná hora si velmi brzy začne mezi účastníky výpravy vybírat krutou daň. Přesto se její účastníci nevzdávají a s nasazením života se pokoušejí horu pokořit. Horolezecká expedice je atraktivní podívanou plnou napětí sama o sobě. (oficiálny text distribútora)

venca163

Filmů o lezení zas tolik neni a tomuhle jsem se docela dlouho vyhýbal, protože jsem nějak nabyl dojmu, že to bude něco jako Smrtelná kravina. Naštěstí vůbec! Neni to žádnej lacinej akčňák ani uslzený drama, primárně je to fakt film o lezení. Lezecký scény samy o sobě jsou obstojný, exteriéry parádní a horolezectví jako takový je tu zobrazený celkem uvěřitelně. A kdo si myslí, že v takovejch podmínkách neni možný spustit na laně kámoše se zlomenou nohou o pár vejškovejch kiláků dolů - think again!. (80%) ()

VerenaLord

Asi všechny filmy týkající se horolezectví jsou natočené podle jednoduchého scénáře-výstup do základního tábora, cestou pár nepříjemností, výstup více či méně problémový, dobytí vrcholu a zase nějaká ta smůla cestou dolů. Ale i tak mám tyhle filmy ráda, jsou docela příjemným společníkem při nudném odpoledni. ()

kinej

Mám moc moc rád hory a lezení. Tenhle film mě zklamak, lae zase není tak blbý, jako například Vertiical Limit. Když pominu, že příběh je absolutně nereálný, tak je zde stejně několik dalších chyb. Už jen to prostředí. Jestli někdo někdy viděl zbáběry z K2, jako jsou například ve skvělém dokumentárním seriálu České himalájské dobrodružství, ten nedokáže v v oněch kopcích, kde byl film natočen vidět Himaláje ani s obouma očima přihmouřenýma. Jakýkoliv autentický záběr by filmu prospěl, jelikož záběry z opravdové K2 působí opravdu jinak. No, ale alespoň se někdo pokusil natočit lezecký film. ()

sniper18

Nemôžem síce hovoriť o výraznejšom sklamaní, ale zo všetkých kvalitnejších a známejších horolezeckých filmov je práve K-2 určite najslabší. Spočiatku je všetko v poriadku, hlavné postavy si ma získali, mám jednoducho rád tieto dobrodružné typy, ktoré si idú za svojim, nech to stojí čokoľvek, veril som im aj to priateľstvo, ktoré tu je veľmi dôležité a nájde sa tu viacero štýlových scén, ako lezenie na panelák alebo visenie pod previsom. Ale čiastočným problémom je práve samotná expedícia na K-2, ktorá je tu samozrejme najhlavnejšia, ale neprišla mi moc kvalitne prevedená, teda aspoň ani zďaleka tak, ako by si táto slávna a nebezpečná hora zaslúžila. Aj tak sa mi na to pozeralo celkom dobre, predsa len stále je tu prvoradý výstup a pre nevzdávajúcich horolezcov mám slabosť, no zvyšné zložky ma skôr sklamali. Vôbec sa mi nepáčilo, ako to fungovalo celkovo v tíme, každý si robí len to, čo je najvhodnejšie pre neho, čakal by som aj trochu tej obetavosti pre priateľov, no sklamaním je predovšetkým tá horolezecká stránka. Je mi samozrejme jasné, že herci v skutočnosti nevyjdu na vrchol reálnej K-2, ale tento výstup sa na to vôbec v ničom nepodobá. Toto prostredie nemalo s osemtisícovkami a ani Himalájami absolútne nič spoločné. Tu bolo neustále vidno, že sú horolezci v omnoho jednoduchších podmienkach a v neporovnateľne nižšej nadmorskej výške, takže som z toho ani na okamih nepocítil to pravé napätie, ktoré je v tomto žánri potrebné. Trochu sklamaním sú aj postavy, hlavné duo je síce bez problémov, Michael Biehn a Matt Craven vytvorili sympatickú dvojicu a v menšej úlohe poteší aj Julia Nickson, ale inak ma postavy vôbec nezaujímali. Inak vizuálne to nie je zlé, poteší točenie v reálnom prostredí, len jednoducho tú atmosféru Himalájí sa tu absolútne nepodarilo vytvoriť. A plusom je aj hudba. Takže K-2 určite nie je zlý film, dokonca som ho videl už viackrát, len jednoducho zlyháva v niekoľkých dôležitých žánrových faktoroch a v konkurencii sa ľahko stratí. 66% ()

Pepinec

Mně se líbilo, jak si kluci vždycky v poledne řekli "jdeme na vrchol, do večera jsme zpátky" a vyrazili. Taková morálka by kdekomu stěží stačila na Milešovku a oni zmáknou Ká dvojku s cepínem v nose. Snad už tenhle film viděl Jaroš, aby věděl, jak taky může vypadat horolezectví. Jediný, kdo tady aspoň trochu připomínal horolezce (tzn. byl zadýchaný a kašlal) hned dostal edém, zbytek si tam poskakoval jak telata po jarní pastvě. No ale co, už se za mě trefně rozčílila Faidra, já to i přes tu lavinu hovadin beru jako motivaci do dalšího dobrodrůža. Snad nikde nepotkám Franca Roddama, protože bych ho na tuty musel zachraňovat. ()

• Většina horolezeckých scén se točila na hoře Mount Waddington v Britské Kolumbii a ve Whistleru ve Vancouveru. Mount Waddington si tvůrci vybrali pro její podobu s K2. (cheyene)
  • Natáčelo se v Britské Kolumbii a v pákistánském Kašmíru. (džanik)
  • Newyorská produkcia "K2" mala premiéru v divadle Brooks Atkinson v New Yorku 30. marca 1983 a mala 85 predstavení. Patrick Meyers napísal jak divadelnú hru, tak aj scenár pre túto filmovú verziu. (Pat.Ko)