Jak jsem se stal gangsterem

• Poľsko Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (viac)

Ctižádostivý gangster si klestí cestu vzhůru varšavským podsvětím, až se nakonec pokusí dobýt nejvyšší metu. (Netflix)

cpt.Lynch

Zjednodušeně jsou dva druhy gangsterek, ty co točí Scorsese a pak ty pro puberťáky, co točí Guy Ritchie. Mám radši ty první, film jak Jak jsem se stal gangsterem je spíše z té druhé sorty. Ale je výborný, skvěle natočený a zrežírovaný. První polovina je skvělá jízda, druhá už trochu ztrácí dech. Hlavně to není v jedniném momentu ani trochu trapné, což se třeba o tuzemské gangster-ka, či příběh kmotra rozhodně říct nedá. Polská kinematografie je holt v současné době úplně na jiném levelu než ta naše. 4,5* ()

mira007

Historie polského organizovaného zločinu na příběhu jednoho gangstera v podání  Marcina Kowalczyka, který se vypracoval od osmdesátých let do roku 2004 na významnou postavu podsvětí. Začátek je tedy úchvatná pětihvězdičková záležitost - svižné, moderní, sarkasticky vtipné , pak to trochu ztratí tempo , ale od poloviny opět strhující jízda. Takhle si představuju moderní filmařinu včetně kamery, střihu, super muziky a hereckých výkonů načež to, co tam předvádí Tomasz Wlosok v roli Wadena, to jsem zíral. ()

Necrotongue

Přestože jsem nikdy nefandil zločincům, filmy o organizovaném zločinu mě paradoxně velice baví. Kvalitně zpracované gangsterky z doby americké prohibice u mě vždycky vedly, ale v posledních asi třech letech si mě získali naši severní sousedi. Dnes jsem si potvrdil, že kvalitní filmy z tohoto ranku netočí jen pánové Pasikowski a Vega, a užil jsem si další příběh zasloužilé svině (ač měla tento dojem zakrýt určitá obhajoba/glorifikace jeho činů). Tak či tak, bavil jsem se velice dobře a znovu jsem cítil určité zklamání nad tím, co se točí u nás... ()

Mr.Apache

Nevím jestli si toho místní chvaliči všimli, ale téměř jakákoliv "akční sekvence" je v tomto snímku natočena stylem "ukrutně to zpomalíme a budeme to prostříhávat záběry úplně odněkud jinud, takže ve finále nikdo nic neuvidí a pak všechny polijeme krví, aby to vypadalo, jako že se tam vážně něco dělo". Takže tam ve skutečnosti vlastně žádné akční sekvence nejsou. Tohle v mých očích tento jinak sympatický snímek (mimochodem s výborným výkonem herce ve vedlejší roli Waldena) hodně sráží. A mohl by mi někdo vysvětlit co znamená to "zajebiste" v češtině? Slýchávám to v posledních letech poměrně často, ale ještě nikdo mi nedokázal význam toho slova uspokojivě přetlumočit. (PS: Několik minut po zveřejnění tohoto komentu je všechno jinak, neb se mi ozval pan verbal s erudovaným výkladem ohledně původu a významu onoho výrazu. Tímto mu tedy ještě jednou děkuji.) ()

castor

„Váš syn je malý zabiják.“ – „Já ti dám malej...“ Vyzrálá a sebevědomá filmařina, ale také mnohokrát viděný příběh o jednom vzestupu. V rámci subžánru gangsterských thrillerů podle reality se řadí k tomu lepšímu, ale do stropu určitě neskáču. Ústřední antihrdina (rovněž v pozici vypravěče, což mi sedne jen málokdy) od dětství ví, že nebude makat v masně nebo rozvážet lidi jako jeho táta. Rád a často se zaplétá do pouličních rvaček, získává sebevědomí a pomalu si troufá na větší a výnosnější kšefty. Revoluční prostředí ve východní Evropě je solidní kulisou, má to šmrnc i slušné herecké výkony (nejvíc mě bavila šéfova pravá ruka – Tomasz Włosok). Příběh nicméně úplně nestrhnul, akce byla uchopená stylem, který mi nesedí (hodně zpomalovaček, hodně prostřihů), zároveň si moc nedokážu představit, že Maciej Kawulski natočil o tři roky později něco podobného a natáhnul to na tři hodiny. Už tady měl pár minut ubrat. Slušné tři hvězdy. ()

• Ve filmu ani jednou nezazní jméno hlavního protagonisty (Marcin Kowalczyk). V závěrečných titulcích je pak označen jako „bohater“, v překladu „hrdina“. (Punisher)
  • Když hlavnímu protagonistovi (Marcin Kowalczyk) nasedne do taxi kněz, pronese k němu větu: „Nikomu to neříkej.“ Tuto větu pedofilní duchovní nejčastěji adresují sexuálně zneužitým dětem. (Punisher)
  • Když je hlavní protagonista (Marcin Kowalczyk) v knihovně, prohlédne si knížku „ZŁY“ od Leopolda Tyrmanda. Jedná se o odkaz na začátkem filmu, kde si do stejné knížky hrdina vkládal první „vydělané“ peníze z pouličních rvaček. Kniha je krimi odehrávající se ve stejné době, ve které začíná děj filmu. (Karlosik_4)