Dva vojáci z americké základny Guantanamo Bay na Kubě jsou obviněni z vraždy svého kolegy. Případ se zdá nadmíru jasný. Vojenská prokuratura svěří obhajobu obou obviněných poručíku Kaffeemu, mladému ambicióznímu právníkovi, který proslul mimořádně rychlým mimosoudním vyřizováním svých případů. Kaffee chce svým klientům doporučit, aby se přiznali a vymoci jim co nejnižší trest. Kapitán Gallowayová, pověřená dohledem nad celým případem, je však jiného mínění. Domnívá se, že oba obvinění pouze vykonali rozkaz svého velícího důstojníka. Víra ve vlastní profesionální schopnosti a fakt, že jeho dohližitelem je krásná mladá žena, přesvědčí Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné. Rozhodne se dokázat nevinu obžalovaných i proti jejich vůli. Ví, že podstupuje nesmírné riziko. Musí sehnat potřebné důkazy a především se otevřeně postavit veliteli základny Guantanamo, plukovníkovi Jessepovi, člověku s bezchybným vojenským rejstříkem a styky na nejvyšších místech. (oficiálny text distribútora)

viperblade

Výborné, excelentní, brilantní.. Už dlouho mě žádný film takhle nedostal. Ať už jde o Cruise, který hraje a hláškuje jako o život, či Bacona, který je Cruisovy výborným protivníkem, nebo, lahůdku na konec, Nicholsona v soudní síni. Opravdu už dlouho jsem si film takhle neužil, a co vím, tak jsem se POUZE jednou podíval na hodinky. To se mi jen zřídka stane. Rozhodně si film seženu v originále, protože ten dabing Nicholsona to je na Rudý zákon.. :-) ()

MikO_NR_1909

Postupne na vlnách amerických vlasteneckých hodnôt sa natočil perfektne zadaptovaný súdny triler. Je to tak, 90-te roky boli jedinečné a preto aj dejové trovy "červeného zákona" o zavraždenom Santiagovi po príkaze veliteľa boli dobovo relatívne v kurze. Je treba oceniť mnohovrstevnatosť, pretože vzťahový a časový twist sa využíva umne a dynamicky, často krát som nestíhal všetko spracovávať (a to sa postupovalo vo veľmi inteligentnom duchu prieč celou vývinovou plochou). Samotný proces docielenia finišu je prepacovaný perfekcionistickou úmornosťou, skutočne nečakajte lacné odhalenia (netvrdím pointovo, ale procesom líčenia), ten mysteriózny duch je doslova vcucnutý v podvedomí i v tých najkľúčovejších bodoch. Po teda nesmierne nápaditom scenári, priamej kamere, časovo presných hereckých výkonoch tu napriek svojej celokariérnej pošramotenej kontroverznej povesti doslova exceluje T.Cruise. Dovolím si tvrdiť, že za takýto výkon by sa nehanbil nikto, kto znamená pre americkú kinematografiu veľavážený pojem. A tej patetickosti je tu pomerne málo, skôr som jej očakával ďaleko viac a málo tých, vyššie spomínaných kvalít. http://www.9em.sk/sudne-konzekvencie-z-filmu-zopar-spravnych-chlapov-1992/ ()

majo25

Kvalitná americká súdna dráma s dobrým obsadením, v ktorom vyniká Nicholson a Bacon, ale ostatní im zdatne sekundujú. Na súd sa to síce dostane až v druhej polovici deja, ale ani prvá časť - prípravná - nie je nezaujímavá a napriek dlhej stopáži má film minimum chuchších chvíľ. Typické americké prvky o nabubrelosti vojenských dôstojníkov, ktorým sa musí salutovať aj na súde a ktorí vykecajú pravdu, aj keď ich to bude stáť vojenský krk, či salutovanie za zvuku epickej hudby na znak úcty hlavným predstaviteľom v závere sa dajú očakávať. Našťastie sa to s klišé nepreháňa a nečakane nedôjde ani na románik hlavných postáv. ()

Anderton

Obdobie deväťdesiatych rokov podobným inteligentným, príťažlivým, súdnym komerčným trilerom prialo. Táto doba je už bohužiaľ preč a preto sa k nim radi vraciame. Pár správnych chlapov pripomína svojim štýlom adaptácie Grishamovej prózy, od scenára, cez mierne expresívne herecké výkony, až po atmosféru. Tvorcovia sa bohužiaľ nevyhli prvoplánovým americkým symbolom a hollywoodskej naleštenosti, ale v onej dobe to nebolo nič negatívne a film je evidentne primárne určený americkému publiku. Dnes by sa podobný scenár točil asi iným spôsobom. Už len kvôli tomu, akú povesť medzičasom Guantanamo získalo. ()

ChewieDC

Aaron Sorkin se rád ve svých filmech pohybuje v prostředí amerického vojenství nebo americké vysoké politiky. Vždyť je tvůrcem Amerického prezidenta či seriálu Západní křídlo. Americký prezident byla ale spíš odlehčená zábava, seriál Západní křídlo se sice zabývá důležitými otázkami, ale nic z toho nemá takovou váhu jako právě PÁR SPRÁVNÝCH CHLAPŮ. Sorkin zde poukazuje na jedné straně na nesmyslnost vojenské hiearchie a příkazů, na straně druhé nám zase předkládá armádu jako důležitý prvek společnosti, který nám chrání záda. Jack Nicholson jako Nathan Jessep není ztvárněn jako vyloženě záporný velitel, a jeho herecký výkon je úchvatnou ukázkou vysoce postaveného muže věřícího ve vše, co dělá. Stejně tak zpočátku arogantní Tom Cruise, který se postupem času stává pravým dědicem odkazu svého otce, ukazuje odhodlaného muže, který ví, co chce, i když si mnohdy není zcela jist, jak toho dosáhnout. Rozhodně důležitý film s řadou vynikajících hereckých výkonů. ()

• Ve Westwoodu v Kalifornii proběhla celosvětová premiéra 9. prosince 1992. (Varan)
  • Ve filmu se měla odehrát i milostná scéna mezi Cruisem a Demi Moore, ale nakonec od ní režisér upustil, protože by neseděla do celkové atmosféry. (don corleone)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (viac)