Farmář Matt Calder společně se synem zachrání Harryho a půvabnou zpěvačku Kay z rozbouřených peřejí. Vidina zlata ale vede sobeckého Harryho k tomu, že ukradne Mattova koně a zanechá všechny ostatní, včetně své snoubenky, na pospas nepřátelským indiánům. Ti se blíží a hrdinové musí rychle jednat. Jednou z možností je prchnout po řece. Přestože byli Marilyn Monroe a režisér Otto Preminger donuceni pracovat na filmu proti své vůli, stal se film nakonec kasovním trhákem a dodnes je považován za klasickou ukázku westernového filmu. Snímek má na svou dobu velmi svižné tempo a jako šťastná volba se ukázalo obsazení Marilyn Monroe a Roberta Mitchuma. Střet jejich odlišného projevu i sexappealu dodává filmu zvláštní napětí. (oficiálny text distribútora)

Ukážka z filmu 1

ClintEastwood

Spíš než westernem, je ŘEKA BEZ NÁVRATU dobrodružným dramatem o sblížení otce a syna. Marilyn Monroe je v džínách neskutečně sexy a tvrďák Robert Mitchum, který se natáčením tradičně propil, působí opravdu drsně. K tomu připočtěte překrásné scenérie amerického středozápadu, trochu romantiky a ideální stopáž a o nudě nemůže být řeč. Mně se film líbil. ()

Comida

Podprůměrný a krapet nudný romanticky laděný film, který nijak nenadchne. Nicméně pokud máte rádi starší tvorbu, nebudete litovat zhlédnutí Řeky bez návratu. Pochválit mohu krásnou hudbu, hranou a zpívanou krásnější Marilyn Monroe. Pokud je ale ještě něco co si moc chvály nezaslouží, je to občas hloupé chování postav. Celkově se jedná o příjemný ale ne o obdivuhodný snímek. 4/10. ()

Mol

THIS COUNTRY IS CRAWLING WITH INDIANS, AND YOU'RE GOING FISHING? THERE ARE LOTS OF WAYS TO DIE. STARVING TO DEATH ISN'T MY FAVORITE!!! Tedy Marilyn, ty jsi byla kus ženské. Chvílemi jsem nevěděl co sledovat dřív. Jestli nádhernou krajinu nebo tvoje sexy křivky a blond hřívu jako z pohádky. Robert tu naopak nehraje žádného super hrdinu, ale jen obyčejného chlapíka se svejma záporama a kladama. Klučina ve filmu nepůsobí imbecilně, jako tomu u tady těch dětských postav bývá a nakonec ještě mile překvapí. Film je jinak monotónní jako desky Karla Gotta a jediný pádnější důvod proč se na film podívat, je jednoznačně Monroe. ()

Anderton

Rieka bez návratu nič špeciálne nerieši, vo svojom jadre ide o limonádu, kde sa postupne zbližujú jeden drsný muž a jedna jemná žena. Tento muž je však aj otec a táto línia je celkom dobre vypointovaná, pretože synak pocíti na vlastnej koži, prečo jeho otec pred časom sedel a pochopí, že ak niekto musí zasiahnuť guľkou do protivníkovho chrbta, stále to môže byť hrdinský čin. Tromfom filmu by mohla byť príroda, lenže to by tu nesmeli byť veľmi nešťastné zadné projekcie, vystrihnuté ako z nejakej paródie. Prečo indiáni dobrovoľne umierajú iba kvôli tomu, aby prepadli trojicu na plti, mi zostalo záhadou. Podstatné pre konečné vyznenie však je, že Mitchumovi a Marylin to ako páru riadne sekne, len sa neviem zbaviť dojmu, že bez toho výrazného make-upu by herečka bola ešte krajšia, pretože by pôsobila prirodzenejším dojmom. 70% ()

westerns

Jednoznačne u mňa najkrajší, najlepší, a najgeniálnejší film, aký bol kedy natočený!!! Dve úžasné filmové hollywoodske hviezdy - Mitchum a Marilyn :) - oboch mám v TOP 10! (a títo dvaja menovaní sú jedni z najlepších filmových hviezd, aké mohlo, a aj môže filmové plátno vidieť, a zažiť...) Do toho prenádherná príroda (točilo sa v Alberte - Kanada, národný park Banff...), výborný dej, dialógy (postavy sú tu úžasne vykreslené), záporák v podaní Roryho Calhouna (toho tiež žeriem - hlavne vo westernoch), malý chlapec nerobil žiadne problémy (práve naopak), a útek na vore po divokej rieke pred indiánmi... Proste jeden neopísateľný skvost toto je!!! A Marilyn??? - najkrajšia a najtalentovanejšia herečka na svete? Vo filme tiež spieva, a diváka normálne pri obrazovke svojou krásou zvádza :) Mmm! Samozrejme nezabúdam na masáž vo filme! To bolo super, že Mitchum :) Tento film je u mňa TOP 1! ()

• Počas natáčania v Jasper National Park sledovali niektoré scény dvaja miestni obyvatelia, ktorí pozvali do svojho auta Roberta Mitchuma cez prestávku na pivo. Mitchum prijal ich pozvanie a vypil si s nimi v aute pivo. Následne vystúpil z auta, hodil fľašu po zemi a povedal: "Bola to najlepšia prestávka, akú som kedy mal!" (westerns)
  • Asi v piatej minúte filmu, môžeme vidieť, ako sa Robert Mitchum rozpráva s iným kovbojom a v pozadí sa medzitým do vody prevráti kočiar. V skutočnosti to bola nehoda, ale režisér neskôr usúdil, že to vo filme môže ostať. (AdamCritic)