Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Major Dundee so svojou bandou a bývalým priateľom a rivalom Tyreenom vedie samozvanú trestnú výpravu proti Apačom, ktorí vyvraždili bielych osadníkov. Ich cieľom je vodca Apačov Charriba. Tyreen sa zaviazal, že kým sa nepodarí Charribu zneškodniť, bude so svojim mužmi lojálne slúžiť pod Dundeeho vedením. Obaja muži však majú medzi sebou nevyrovnané účty. (STV)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (66)

POMO 

všetky recenzie používateľa

Dobrodružný western so slabým drajvom. Slušnej charakterizácii postavy Richarda Harrisa sa bohužiaľ nevyrovnáva tá Charltona Hestona, a ich konflikt, ktorý má byť primárnou líniou filmu, podráža množstvo vedľajších scénok, ktoré ho zbytočne spomaľujú a naťahujú. Ako vidím, kolegovia si sťažujú už na zdĺhavosť 123 minútovej verzie - a to ja som musel obsedieť pri 152 minútovej, ktorej nepomohlo ani veľké plátno. ()

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,DÚFAM, ŽE BOL MŔTVY KEĎ MU TO UROBILI.“ ,,TO BY PRE NICH NEMALO ZMYSEL.“ __ Zrejme najproblematickejšie prijatý Peckinpahov film, ktorého by si režisér zo všetkých svojich diel najväčšmi vážil, nebyť zatracovanej postprodukcie, ktorá úplne pozmenila jeho pôvodný zámer. Na sledovanie ,,Majora Dundeeho“ som sa odhodlával dlhý čas a napokon som rád, že som ho videl ako v TV verzii, tak aj v tej rozšírenej a takisto ma teší, že ho nenakrútil prvotne zamýšľaný John Ford. Výsledok by bol nepochybne značne odlišný od toho, ako túto vysoko rozpočtovú produkciu podal Peckinpah, ktorý v ,,Majorovi Dundeem“ položil základy svojho budúceho réžijného štýlu s charakteristickým rukopisom, ktorý na pomyselný vrchol dostal už v nasledujúcej ,,Divokej bande“. Atribúty ďalšej režisérovej tvorby sú tu viditeľné v podobe (na rok 1965) krvavých bojových scén, rasizmu, láske k mexickému pohraničiu a samozrejme v jeho -,,svojskom“ , pre niekoho ,,nelichotivom“ - vykreslení žien. Kritiku filmu vnímam najmä z dôvodu troch rôznych verzií, z ktorých je ťažké vybrať si tú najvhodnejšiu. Mne osobne skôr prekvapil trocha useknutý záver. Z pestrého hereckého obsadenia, kde ma prekvapila najmä účasť Maria ,,Santeru“ Adorfa, za zmienku stoja najmä charizmatický Richard Harris a na nespoznanie zamaskovaný James Coburn. (540. hodnotenie, 53. komentár k filmu) ()

Reklama

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

Pomník amerického patriotizmu, prvého Peckinpahovho "veľkého" filmu, v ktorom zberba, zložená z gaunerov, zločincov, černochov, dezertérov, Severanov, Južanov a pár dobrovoľníkom pod velením majora Amosa Charlesa Dundeeho bojuje v mene slobody, demokracie a svätej Ameriky proti Apačom, pričom majú problém nevyzabíjať sa sami medzi sebou... Patetická, nudná báchorka, v polovici navyše s absolútne zbytočným rádoby pohodársko-romantickým predelom a prispatým tempom, ktorá spoľahlivo podporila ultranacionalistickú propagandu 60.-tych rokov, o tom, ako sa všetci Američania dokážu spojiť proti spoločnému nepriateľovi. Že Peckinpah natočil niečo takéto sa mi ani veriť nechce. Sorry, Sam. 24% ()

Aky 

všetky recenzie používateľa

Solidní armádní western s výtečnými Richardem Harrisem a Jamesem Coburnem ve vedlejších rolích a o poznání horším lehce přehrávajícím Charltonem Hestonem v hlavní roli. Základní linii napětí udržuje neustálý svár mezi jižanským a yankijským důstojníkem, kteří jsou donuceni i se svými muži spolupracovat v okrajovém konfliktu s indiány, ačkoliv stále ještě trvá válka Severu proti Jihu. ()

Cival 

všetky recenzie používateľa

Na Packinpaha prachsprostá bída, která v kontextu jiných westernů této éry brázdí ornici šedého průměru. Nic pro co by stálo dvě a půl hodiny čučet v kině. Mimochodem, potenciální "sílu" zápletky jsem doteď nepochopil. Ať už v podobě, kterou Peckinpah zamýšlel, nebo tak jak jí realizoval. Simply boring. ()

Galéria (98)

Zaujímavosti (8)

  • Role Samuela Pottse byla nabídnuta Lee Marvinovi, ale ten si řekl o moc velký honorář. Jeho agent na tuto roli navrhl Jamese Coburna, který byl nakonec opravdu obsazen. (MrCreosote)
  • Charlton Heston (Major Dundee) nevycházel s Richardem Harrisem (kapitán Benjamin Tyreen), který byl často opilý a chodil pozdě na natáčení. Jako žert rozmístil Harris před Hestonův maskovací přívěs desítky budíků a všechny je nastavil tak, aby se spustily ve stejnou dobu. Když Heston vyšel, lekl se a Harris zavtipkoval: „Právě se hlásím.“ (Marek06)
  • Po úspěchu Divoké bandy (1969) dostal Peckinpah od studia nabídku, že mu umožní přetočit některé sekvence Majora Dundeeho, které byly z původní verze vystřihnuty. To režisér odmítl. (MrCreosote)

Reklama

Reklama