Slunce pálí, řeka se třpytí a po proudu se vydává za prázdninovým dobrodružstvím vodácký oddíl. Pod vedením zapáleného vedoucího Toma sjíždí řeku na dvou pramicích a kajaku. Poklidnou cestu naruší skupina cikánů, která lodě bombarduje z mostu igelitovými pytlíky naplněnými vodou. Ještě téhož dne se vodáci s cikány setkají znovu. Obě party se sice i přes napjatou atmosféru pokusí o smír, ale ten nemá dlouhého trvání. Situace se ještě zhorší, když jedna z dívek ztratí oddílové peníze. Vodáci přesto chtějí pokračovat v cestě. Tom proto vyhlásí stav ztroskotání, kdy všichni dají dohromady zbylé peníze i zásoby. Když se vzápětí část peněz ztratí, padne podezření na cikány, s nimiž se vodáci opět potkali. Velmi brzy se však ukáže, že zlodějem je někdo z oddílu. Propukají spory, nedůvěra přerůstá v otevřené nepřátelství a napětí houstne... (oficiálny text distribútora)

kingik

Snesitelné vodácké dobrodružství, které z dnešního pohledu asi mladého diváka neosloví a možná ho bude nudit. Kratina je šíleně respektovaný a spravedlivý vedoucí, který rozhodně nesnese, aby v jeho oddílu docházelo ke krádežím. Svede se to na cikány, co už do konfrontace s oddílem přišli, když po něm házeli z mostu igelitové pytlíky naplněné vodou, a kromě toho, nikdo jiný by nemohl krádež peněz provést. Zloděje ale mají ve svých řadách. Cikáni, a mezi nimi Tofi, jsou nevinní. Film zdobí "fight" scéna, kterou jsem žral a dvacetkrát jsem si ji pustil zpomaleně. Kratina dokonale vyrazí cikánovi nůž z ruky. Tahle scéna snese ta nejpřísnější měřítka. Žádný Van Damme, žádný Seagal, u mě je to jedině Kratina, který jako jeden z prvních do filmu vnesl prvky akčního filmu s hrdinou s krystalicky čistými vlastnostmi. Ostatní herci zůstali naprosto v jeho stínu. Tři roky předtím Kratina zazářil jako Drtikol, tři roky na to jako ultra spravedlivý oddílový vedoucí. Chci plakát s Kratinem do pokojíčku. 60% ()

igi B.

Vodní léto po mládežnicku coby upocený blábol o šťastných časech normalizačních, s etnicky etickou zápletkou návdavkem ke vší té rádoby alternatívnosti... Jojo, postpubertální pražská čudlárna zplodila pod taktovkou budoucího >národního údmělce< Olmera téměř generační výpověď o proplouvání sračkami doby, tehdá ještě netuše nic o věcech budoucích. Ale já jim to věřím, že to mysleli upřimně! Ano, oni si věřili, a věřili straně a vládě a šťastným zítřkům bez budoucnosti i ctnosti. Možná i proto většina z nich v dobách popřevratových svobodně dorostla (či líp ztroskotala?) do podoby entit, jak je (do)dnes vídáme na všech (k)análech napříč televizáckým spektrem... °-/ . . . Čistě řemeslně filmařsky pak jde o materii značně nevyrovnanou, se scénářem doslova plovoucím na říčném proudu laciné svazácké zábavy, s hroznými postsynchrony a bezzvučným zvukem vůbec, obraz >orwokolór< 4:3 nevyjímaje... . . . Resumé? No, párkrát se děcka udělaly, lotr byl odhalen, družba gadžů s romáky byla navázána a víc už šmytec. Dnes už dobré jen na zalepení pozdně letních nováckých popolední a doklad toho, jací (oni!) tenkrát byli... Docela bída teda d.m.s.n. - - - - - (Poprvé viděno kupodivu /jojo, tenkrát igitátor nuceně bránil socialistickou vlast a pak už na tuhle kultůru tak nějak sral/ až 11.9.2011, hodnocení 388., komentář zde jako pětadvacátý - 11.9.2011) ()

Ukrizku

Stav ztroskotání vystihuje úroveň usmoleného vodáckého putování, a to co do trapnosti i statického vyjádření herců. Kratina vypadá mezi těmi přihlouplými zajíčky pěkně, ale jako by se divil, že by měl produkovat nějakou roli, tak nakonec jen tak mechanicky snáší tu jednu táborovou odrhovačku furt dokola a pak pošle děti raději spát, aby to dál nemusel poslouchat, nebo aby se mu ta přiblblá ucha neožrala a nezvracela do áček. ()

ostravak30

Na tomhle filmu je zejímavé jen to, že můžeme vidět mnoho později slavných osobností. Jinak je to nehorázná nuda. Zápletka je slabá. A country hudba rozhodně nenavozuje trampskou náladu. Vladimír Kratina - ještě jako mladý a štíhlý herec, tehdy nebyl ten udělaný chlap, jak jsme ho znali později, neměl jako vedoucí prakticky žádnou autoritu. Je tedy otázkou, proč se s dospívajícími vůbec někam vydával, když je nedokázal ztrotit. Mladí si dělali v podstatě co chtěli. Podle mě film, který chvílemi hledal svou hlavu a patu. ()

Jello Biafra

Klasický normalizačný výtvor plný omletých klišé. Parta vodákov splavuje rieku, dostanú sa do krížku s tlupou cigánov. Časom sa im stratia prachy a podozrenie pochopiteľné padá na našich milovaných spoluobčanov. Nakoniec sa ale podľa žánrových pravidiel samozrejme ukáže, že páchateľ je niekto iný. Film dnešného diváka zaujme snad len plejádou dnešných "celebrít" ako: Brožová, Jílková, Renč, Suchánek, Zounar, Tofi či Blanarovičová. Ale to je asi jediné čím stojí za pozornosť. Filmu totiž chýba patričné tempo, vďaka ktorému by film išiel dopredu. A niektoré postavy sú nesympatické až hanba, napríklad zabrzdená blbka, ktorá sa zabuchne do vodcu cigánov (Tofi). ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Karlových Varoch, pri obci Kyselka a na železničnej stanici Teplička pri Karlových Varoch. (dyfur)