Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1943 má kdesi na území okupovaného Polska základnu oddíl německého říšského četnictva. Za dobu, která uplynula od začátku války, posádka splynula s okolím. Místní lidé musí vést svůj každodenní život ve stínu nepřítele. Jedním z nacistických „bojovníků" je mladý Guido, který se do armády dostal za trest, protože tajně poslouchal jazz. Jeho polský vrstevník Romek vyrůstá jen s matkou a pracuje na železnici. Každý den sleduje transporty Židů směřující do vyhlazovacích táborů. Neví přesně, co se s těmi lidmi ve skutečnosti děje. V životě obou hrdinů se objeví krásná Franka, která je dcerou polského zemědělce, a Bunia – Židovka, která uprchla z jednoho z transportů. Letní slunovrat režiséra Michała Rogalského je portrétem lokální společnosti v době dlouho trvající okupace. Není zde místo na velkou politiku nebo ozbrojené aktivity. Každodenní realitou je monotónní boj o přežití na vlastní půdě, což je nejčastěji spojeno s pokořováním a tichým přihlížením neustávajícímu teroru. (Kino na hranici)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (12)

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Je leto rok 1943 a Poľská okupácia už trvá 4 roky a preto neprekvapuje, že okupačná posádka sa zžíva s miestnym obyvateľstvom. Tu sa objavuje 17 ročný Romek, ktorého realita denného odsunu Židov do koncentračného tábora priam desí. Ale je tu aj jeho súčasník v nemeckej uniforme Guido, násilne odvedený do Wehrmachtu, ktorý nechce bojovať a neznáša násilie. Na celý film sa dalo pozerať celkom príjemne, dej má spád a dianie priťahuje diváka. Áno ide o jednú z milióna epizód, ktoré sa takto nejako odohrali v období 2. svetovej vojny. Pochopiteľne skúsenému oku sa priečia niektoré detaily, voľný pohyb židovskej dievčiny, v silne katolíckom Poľsku si dievčatá strážili svoju česť a nepredpokladám, že sa milovali na prvom rande, čo robili ruskí partizáni v juhozápadnej časti Poľska v roku 1943 ale aj gloriola okolo vojakov Wehrmachtu. A tak mi víťazne vychádza vzťah všetkej mládeži k americkému jazzu (je jedno či poľskej alebo nemeckej), nevtieravo vsunutý holokaust ale aj už známe témy násilia na ženách v oslobodzovaných oblastiach. ()

Forsberg11 

všetky recenzie používateľa

Excelentné priblíženie atmosféry v nacistami okupovanom Poľsku. Už len kvôli tomu stojí za to film vidieť. Poliaci sú skutočne veľmi zruční filmári. Ich filmy majú neskutočnú atmosféru, ktorou sa nemôže pochváliť žiadna iná európska kinematografia. A ak je to naviac ešte film z obdobia WW2, má to ešte emočnejšie vyznenie. Ja som s filmom spokojný. K úplnemu ideálu chýbal jeden plne naložený transport valiaci sa cez krajinu. Ale o tom tento snímok nebol... 75 %!! ()

Reklama

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Asi tak nejak si predstavujem obraz nemeckej armády. Aj tu boli dobrí a slušní chlapi, proste ľudia rôznych povách, tak ako všade, ale to malé dobro je vždy zadupané nejakým tvrdým esesáckym hajzlom. Mladíka, ktorého prevelili len preto, že počúval džes má dobré srdce ale i poriadnu smolu na prúsery. Poliaci i Nemci robia veľmi kvalitné filmy, preto som nepochyboval, že táto koprodukcia kvalitu prinesie. Záver je silný, ale chcelo to viac zapracovať na postavách a ich vzťahoch. S výsledkom som spokojný, ale určite to šlo lepšie. 70%. ()

Daddko 

všetky recenzie používateľa

Silný filmový zážitok, skvelý dej, do konca som netušil ako to dopadne. Scenár nenechal nikoho suchým. Poliaci (tí dostali najmenej) ako anti-semiti a šmelinári, Romek kladná postava, nevyrovnané účty s Červenou armádou a Rusmi prenesené na ruskú bandu ktorá znásilňuje a strieľa nevinných kade chodí a samozrejme nemeckú Gendarmarie. A to ma dostalo do purpurova. Režisér a zároveň scenárista je Poliak a zjavne mu asi chýba nemecký zmysel pre detail. Pokiaľ malo ísť o paródiu je to v poriadku, ale film mal byť vojnovou drámou. Tak nemecký vojak nevie či letia nad hlavami nemecké alebo americké lietadlá, pri nástupe je zoradený ako noty na bubon a vystrojený ako PTP –ák, pušku mu vytrhne z ruky 45 kg babské tintítko, jej záchranca Romek ju zahodí do potoka kde je voda vyše členkov, keď ju nenájde sám zavolá si na pomoc ďalšieho trotla...ale ani potom ju nenájdu. Oberleutnanta so železným krížom a 3 vyznameniami hrá kópia Hansa Ruhmanna a správcu sanitárnej koľaje 130 kg vážiaci magor. Gendarmarie nie je správny názov pre tieto jednotky, správny názov je Feldgendarmarie a čo to boli za vojská si treba pozrieť. Ďalej som neprišiel nato ako v obsahu k filmu zistili že dievča sa volá Bunia (ani Google také krstné meno nenašiel) a je to Židovka (hraje ju Maria Semotiuk). Jediná informácia vo filme je len tá, že sa tam dostala z Varšavy. Možno som pozeral inú verziu alebo si ju ktosi pomýlil s postavou, ktorú hrala vo filme V tme (Varšavské ghetto). Filmu dávam 5* za dej a myšlienku, že na vojnu doplácajú najviac bezbranní a nevinní. Tie cipoviny som si pri hodnotení zmazal. ()

Pttak 

všetky recenzie používateľa

Polakům a němcům tyhle témata vyloženě sedí. Akorát v tomhle snímku bych řekl, že výběr herců do německého říšského četnictva se poněkud nepovedl. Hlavně postava nově přijetého führera posádky. Nadruhou stranu je film plný dobrých scén od sbírání oblečení a osobních věcí židů kolem železnice nebo útěkem a schováváním se Romeka a Bunii v lese před němci. Najdou se i brutální a smutné scény jako znásilnění Bunii bolševiky nebo zastřelení Franky Guidem. Dle mého názoru vcelku zdařilé drama. ()

Galéria (25)

Reklama

Reklama