Reklama

Reklama

Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha "Žízeň po životě" (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina. (Česká televize)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (108)

Hedka 

všetky recenzie používateľa

Vynikajúca adaptácia Stoneho románu! Slušná réžia, veľmi dobrý scenár a neprekonateľný herecký výkon Kirka Douglasa majú najväčšiu zásluhu na tom, že si divák na pozadí vtedajšej doby dokáže dosť realisticky predstaviť tažký, komplikovaný a nezávideniahodný život umelca svetovej kvalitiy, a aspoň čiastočne pochopiť jeho ambície, tvorivosť, inšpirácie, pocity..... a to aj napriek tomu, že ich nezdieľa (alebo sú mu dokonca cudzie). Veľmi dobrý životopisný film, pre milovníkov Vincenta van Gogha - nevyhnutnosť. ()

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Nakrútiť vynikajúci film o živote slávnej osobnosti predstavuje veľký problém. Problém o to väčší, ak jeho predlohou je vynikajúco napísaný životopisný román. V prípade Smädu po živote sa to podarilo. Obsadenie dvoch hereckých gigantov do hlavných úloh, získanie prístupu k najvýznamnejším dielam oboch maliarov, pútavý dej a skvelá hudba dali vzniknúť životopisnému filmu, ktorý má šancu zaujať aj po viac ako pol storočí nielen milovníkov výtvarného umenia, ale aj tých, ktorí dovtedy vedeli iba to, že niekedy existoval maliar, ktorý si v záchvate šialenstva odrezal ucho. A tak jedinou nezodpovedanou otázkou v spojitosti s týmto filmom ostáva, prečo som mu ani teraz nedokázal dať plný počet hviezdičiek. ()

Reklama

classic 

všetky recenzie používateľa

Holandský maliar - Vincent Van Gogh, bol za svojho života energickým človekom, ktorý sa sprvoti chcel stať pastorom v Belgicku, kde chvíľu pobudol pri chudobných baníkoch. Oporu mal po celý svoj utrápený život v mladšom bratovi, ktorý mu taktiež finančne vypomáhal. Popritom neustále koketoval s maľovaním, v ktorom hľadal svoj štýl, ktorý mu zaistil slávu, ale až po smrti. Je to PARADOX, že počas života bol chudobný maliar, ktorému pomáhal vlastný brat, pracoval, až do úmoru, do toho prichádzalo prečerpanie síl, workoholizmus sa tlačil do popredia, po čase začal bývať s iným maliarom, menom Paul Gauguin, a dajte si dokopy dvoch umelcov do jedného bytu, a máte na komplet „vymaľované” ! Máme tu odrezané UCHO samotného Van Gogha + samovražda, ktorú si zvolil dobrovoľne, sám... Veľmi ťažká existencia človeka, bažiaceho po dokonalosti, neúnavný, aby dosiahol vytúžený cieľ. Extrémne zaujímavý životopisný film, už len z toho hľadiska, aký Kirk Douglas, je v úlohe Vincenta Van Gogha, neuveriteľný zápal po veci, Douglas bol taký aktívny na pľaci, až to nebolo „niekedy pekné” . Najlepší film jeho kariéry, ktorý by som nazval, ako životne presný ! Vincente Minnelli bol odborník na muzikály, ale životopisy mu neboli cudzie, strhujúci, božský, výnimočná kamera, taký je Smäd po živote ! Doplnil by som ešte oscarového Anthonyho Quinna, ako Paul Gaugin, ( ktorý je vedľa Kirka, on sa náramne podobá na „holandské eso” ) , famózny, obidvaja sú nesmierne presvedčiví, mám normálne pocit, že sa pozerám do depresívnej, ale progresívnej minulosti... Strašne kvalitná záležitosť, ktorá sa prispôsobuje samotnému tvoreniu samotného maliara, tak sa aj správa vízia režiséra s dvomi brilantnými kameramanmi !!! ()

angel74 

všetky recenzie používateľa

Takhle nějak by měl vypadat povedený životopisný snímek. Zdá se mi, že v dobách dávno minulých se američtí filmaři dokázali popasovat s daným žánrem daleko lépe než dnes. Kirk Douglas v roli psychicky rozervaného malíře Vincenta van Gogha v určitých scénách působil až démonicky a zcela jistě zde předvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů své kariéry. (80%) ()

Skip 

všetky recenzie používateľa

Tento film představuje jediněčně nadaného člověka, kterému ale nikdo nerozuměl a který byl drcen a sžírán vnitřními démony, jež ho ovládli tak urputně, že ho nakonec dohnali až k autoamputaci ucha a posléze k dosti bolestivé sebevraždě. Sledovat Kirka Douglase jako Vincenta van Gogha je opravdu fascinujícím zážitkem. ()

Galéria (60)

Zaujímavosti (5)

  • Herec John Wayne, predstaviteľ mužných charakterov vo westernoch, bol zhrozený, keď tento film videl. Kirkovi Douglasovi vtedy povedal: "Preboha Kirk, ako si mohol hrať vo filme ako je tento? Zostalo nás len pár skutočných chlapov. Máme hrať silné, drsné postavy, nie slabošské buzny ako bol ten Vincent van Gogh." [Zdroj: Scott Eyman, John Wayne: The Life and Legend (2014), str. 293] (Tvrdolín Veliký)
  • Část filmu byla natočena v Auvers-sur-Oise, kde Vincent van Gogh žil a zemřel. (Kulmon)
  • Přestože se často píše, že Anthony Quinn získal Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za 8 minut, ve skutečnosti je na plátně 23 minut a 40 vteřin. (Kulmon)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (viac)

Reklama

Reklama