Dokonalá lož

• Česko Dokonalá lež (viac)

Roy Coutnay je rodený podvodník a nechce uveriť tomu, koľké šťastie ho postrehlo, keď sa cez online zoznamku spozná s dobre situovanou vdovou Betty McLeishovou (Mirren). Tá ho vpúšťa nielen do svojho domu ale aj do svojho života. Roy je prekvapený sám zo seba, koľko starostlivosti venuje Betty. Všetko sa však môže zmeniť a z usadlého života sa môže razom ocitnúť na zradnom tenkom ľade. (Continental film)

Marze

Sólo má ústřední hvězdný pár. Postupně vidíme odkrývání jejich charakterů. Ostatní herci mají jen štěky. Přesto je to spíše televizní podívaná než film pro velké plátno. Také dochází k střídání žánrů od romantické komedie k hořké krimikomedie po moralistické melodrama. Protože filmařsky nevýbojná podívaná by se v okamžiku scenáristické zrady zhroutila jako domeček z karet, kdyby neměla tak poctivé základy v obou hlavních aktérech. Osmdesátiletý McKellen, dobromyslný čaroděj Gandalf z Pána prstenů, si navzdory stále narůstajícím temným podezřením uchovává kouzlo nezlomného rošťáka, které mu získává sympatie. A Mirrenová, o šest let mladší nositelka Oscara za titulní úlohu v Královně, trvale vyzařuje zdrženlivou důstojnost anglické vdovy, kterou občas rozčísne suše jedovatou poznámkou. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Od začiatku mi mnoho vecí v zápletke pripadalo značne naivných. Neskôr sa síce veľa z toho vysvetlilo dejovým zvratom (pomerne ľahko predvídateľným), ale tá pachuť naivity stále ostala. Inak to má celkom dobrú, napínavú atmosféru, príjemnú hudbu Cartera Burwella a výborných hercov v dvoch hlavných rolách, ktorých herectvo je na takúto snímku hádam aj škoda. ()

solisoli

Dráma s očakávane priehľadným dejom, navyše seniorskými hlavnými postavami, bolo ale príjemným prekvapením, vďaka výkonom hlavných postáv. Komótny dej, ktorý sa trochu vliekol, sa nakoniec zvrtol do inej polohy, nedá sa povedať, že výnimočnej, ale vďaka slušne rozpracovaného scenáru, zaujal. Je pravda, že podobného už bolo hodne, ale predsa nie, to iste, ako sa dá usúdiť o tomto projekte, ako pozerateľnom za 3 ½. ()

esmoke

Důchodce a podvodník (McKellen) se seznamuje s důchodkyní (Mirrenová). Škoda, že od začátku víme, že hlavní "hrdina" chce připravit o svoji milou o úspory, a že to nebude jen tak. Herci jsou dobří, děj je podprůměrný. (CZ dabing) Rozpočet: $10 miliónů, Tržby: $33,856 miliónů. ()

Vančura

Herecky je to samozřejmě fajn a během sledování mi bylo jasné, že se to tady v komentářích bude jen hemžit kecy o "hereckém koncertu" (asi nejotravnější fráze označující kvalitní herecké výkony), ale jinak mi to moc zajímavé nepřišlo. Dějově je to velmi předvídatelné (ačkoli jsem o film nic předem nevěděl) - finální zvrat mi byl jasný dávno dopředu už po několika minutách, co film začal (už samotný titul filmu prozrazuje dost), a byla pouze otázka, jakou motivaci pro chování Betty si scenárista vymyslel - po této stránce mě to docela zklamalo, protože mi celá ta konstrukce přišla strašně nevěrohodná a kostrbatá. Měl jsem proto problém se naplno ponořit do děje, a jen jsem útrpně čekal, kdy přijde ten moment, který jsem celou dobu vyhlížel, a když k tomu konečně dojde, cítil jsem místo satisfakce spíš jen rozmrzení z toho, jak neinvenční to celé je. A když se dívám na to, jak slabé projekty má Bill Condon za sebou, tak už se ani nevidím tomu, že mě i tento tolik minul. Pokud jsem si z toho něco odnesl, tak to je myšlenka, že možná kdyby vznikalo víc filmů se starými herci (osobně bych to jen uvítal), tak by pak třeba nebyli všichni tak na větvi z těch "hereckých koncertů", protože ano, herci ve vyšším věku samozřejmě mají více zkušeností než nějaká 20 letá telata. Btw. tematicky trochu podobná Strachova Klec podle mě strčí Dokonalou lež s přehledem do kapsy. ()

• Stanica metra Charing Cross použitá v tomto filme je uzavretá stanica na linke Jubilee Line v Londýne. Bola použitá tiež vo filme James Bond: Skyfall (2012). (Arsenal83)