Tina pracuje ako dôstojníčka colnej služby, čo sa v prípade ženy, ktorá šokuje okolie zdeformovanou tvárou, môže zdať nelogické. Lenže Tina má neuveriteľný čuch. Dokáže na diaľku odhaliť tých, čo majú strach a v batožine nepovolené látky a materiály. Počas jedného rutinného dňa v službe stretne Voreho, zanedbaného a mastného vlasáča v koženej bunde, ktorého pach nepripomína nič z toho, čo Tina dosiaľ cítila. Vore je kľúčom k jej záhadnej identite. (Film Europe)

slunicko2

Vhodný materiál pro gender studies. 1) Spoiler! Nejlepší pro diváka je, když o tomto filmu neví vůbec nic. Takže si můj komentář i cokoli dalšího přečtěte až po zhlédnutí snímku._____ 2) Vlastně ani nevím, jestli se mi toto podobenství o lidstvu a jeho existenci či o hledání vlastní identity (Abbasi) líbilo anebo ne. Ale s určitostí vím, že jsem snímek sledoval se zájmem a s napětím._____ 3) Málokdy se mi stane, že zírám na obrazovku s otevřenou pusou...v mém věku už fakt zřídkakdy. A tady jo!_____ 4) 37letý Peršan Ali Abbasi (scénář, režie) studoval na Teheránské polytechnické universitě do roku 2002, kdy emigroval do Švédska. Bakaláře v architektuře získal na Královské akademii věd ve Stockholmu v roce 2007. Dále studoval na Národní filmové škole v Dánsku, kde absolvoval krátkým filmem M for Markus v roce 2011. Nyní žije v Kodani._____ 5) První koncept scénáře napsal 50letý švédský spisovatel John Ajvide Lindqvist podle vlastní povídky Gräns. Poté režisér Abassi najal Isabellu Eklöfovou, aby textu dodala více psychologického realismu (jak řekl). Casting sám trval rok a půl._____ 6) Příjemnou 44letou Švédku Evu Melanderovou (celnice Tina) se podařilo maskérům přesvědčivě zohyzdit stejně jako 38letého Fina Eera Milonoffa (Vore). Maskovací práce začínaly ve dvě hodiny ráno, aby byli herci připraveni na natáčení._____ 7) Výstižný koment: Jirka_Šč****. ()

Morholt

Jedna z nejbizarnějších romancí výrazně řízlá thrillerem o tom nejodpornějším zločinu a -asi SPOILER- severskou mytologií. Pokud pominu atmosféru typickou pro skandinávské detektivky, tak asi nejvýraznější dojem na mě udělala jakási fascinující odpudivost. Vedle fantastických hnusných masek ústřední dvojice film nabízí třeba nahotu, kterou prostě nechcete vidět, ale stejně na ní zíráte a ve mě hodně hrklo během scény, které dominoval zvuk, ale to nic neubíralo na její příšernosti. Pomyslným vrcholem byla asi nejujetější milostná scéna, jakou jsem kdy viděl. Vyvětlení s identitou pak bylo třešničkou na dortu. Abbasi potvrdil svůj talent a jsem docela zvědav, s čím přijde příště. 85% ()

Anderton

Námet možno napovedá, že by mohlo ísť o príjemnú indie vzťahovku medzi netradičnými hrdinami, zároveň trochu hrozí tým, že by mohlo ísť o jednoducho čitateľnú moralitku o inakosti, avšak nedeje sa ani jedno ani druhé. Tina a Vore skôr upomína na staršie cronenbergovky a atmosférou čiastočne aj na klasické temné kriminálne trilery. Možno by nezaškodilo viac tej explicitnosti, avšak v konečnom dôsledku tu nechýba. Scenár sa časom vydá do pomerne málo predpovedateľných vôd a tá voda nie je myslená len obrazne. Opäť sa filozofuje nad tým, čo robí ľudí ľuďmi alebo iné bytosti inými bytosťami a odpovede nie sú našťastie jednoznačné. ()

Sarkastic

„Nechci žít jako předtím.“ - „Seš si jistá?“ - „Nemám co ztratit.“ - „Rozmysli si to. Náš způsob života…to není snadnej život. Je těžkej.“ - „Ale může bejt krásnej.“ - „Moc krásnej.“ Režisér Ali Abbasi mě zaujal Svatým pavoukem. Vzhledem k různorodosti hodnocení i žánrů jsem se v případě jeho o 4 roky staršího filmu Tina a Vore raději dopředu připravil na mnohé, přesto mě v lecčem překvapil. Zpočátku mě snímek hodně bavil. Zajímavou hlavní postavou, rouškou tajemna ohledně její schopnosti a samozřejmě vpádem nové, ještě divnější osoby do jejího života, který se tím celý převrátí naruby. Jenže zhruba od poloviny snímku se film začal odvíjet směrem, který mi neseděl. A to včetně samotného konce, který byl předvídatelný a z určitého úhlu pohledu zoufale normální. Snaha šokovat a zhnusit diváka u mě příliš nefungovala, ačkoliv připouštím, že pojem „živočišný sex“ dostává v tomhle filmu docela nový rozměr, ehm. Podtrženo sečteno, tomuhle dílku o jinakosti, hledání sebe sama, vlastního místečka na tomto světě a spřízněné duše dávám lepší 3*. ()

Topco

Hranica. Ako colná hranica medzi dvoma krajinami, hranica medzi zákonom a zločinom, láskou a rozumom, hranica medzi ľuďmi a inými bytosťami, medzi civilnou skutočnosťou a rozprávkovou mytológiou... či dokonca sexuálnymi rolami. Zaujímavé je sledovať, keď film niektoré tieto hranice zvýrazňuje, iné stenčuje a inokedy zasa úplne stiera, čo podčiarkuje nepredvídateľnosť príbehu. Prapodivný mix severskej sociálnej depresie, živočíšnej romance, temnej detektívky a škandinávskej fantasy. A ono to u mňa krásne zafungovalo! ()

• Před českou kino premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 29. června 2018. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 10. května 2018 na filmovém festivalu Cannes. (ČSFD)
  • Eva Melander musela před natáčením přibrat 20 kg. Každý den pak strávila 4 hodiny pod rukama maskérů. (dogma97)