Benedetta

• Francúzsko Benedetta (viac)

Schopnosť konať zázraky vynesie charizmatickej Benedette koncom 17. storočia výsadné postavenie v kláštore v Toskánsku. Keď jej slabosť pre mladú a živelnú Bartolomeu prerastie do nespútanej vášne, začína sa hra plná intríg siahajúca do vyšších poschodí talianskej cirkvi. (ASFK)

Makky

Nanajvýš provokatívny a nevyspitateľný príbeh Benedetti Carlini, skutočnej historickej postavy pôsobiacej v kláštore v Pescii v 17. storočí prezentuje Verhoeven štýlom sebe vlastným a vulgárne ukazuje prostredník celej cirkvi. Prehnaná okázalosť je zatienená ohromnou nejednoznačnosťou hlavnej postavy, ktorá dominuje celému snímku. ()

dubinak

Na Benedettu jsem se těšila moc a dost jsem se na ní načekala, protože jsem jí ve Varech nestihla. Verhoevenův styl mám ráda, celé to klášterní prostředí bylo natočeno velmi pěkně a interiéry a kostýmy hezky korespondovaly s dobovou atmosférou. Velký problém, který s tímto filmem ale mám tkví v tom, že jsem si v podstatě celou dobu nebyla jistá, na jaké vlně se tento příběh nese. Furt jsem měla pocit, že po mně režisér chce, abych se tomu smála. Na druhou stranu z téhle nejistoty a finální nejasnosti, jak to tedy je s tou pravdou bych zase dokázala usoudit jistou kvalitu formy vyprávění. Mě to ale ve finále spíš trochu iritovalo, protože mi chování zdejších postav přišlo prostě mockrát k smíchu. Scénář je zkrátka napsán chytře tak, aby s divákem zametl a vyvolal v něm otázky. Opravdovou otázkou ale je, jak moc se této myšlence divák otevře. A já nevím. Já chtěla být otevřená, ale spíše mě to mátlo a nedokázala jsem přesně identifikovat tu notu, kterou režie hrála. Takže zkrátka prostě smíšené pocity. ()

choze

Verhoevenův okázalý zvednutý prostředníček církvi a náboženství. Na můj vkus trochu moc nunsploatační, ukazovat jeptišky na záchodě nebo jak se ukájejí soškou panenky Marie mi příliš zavání lacinou snahou šokovat nebo se vysmát. Po první třetině se rozjíždí ucházející drama o mocenských hrách, které pěkně vyvrcholí, a v jehož středu stojí krásně nejednoznačná hlavní postava. ()

BoXBe

Nic proti námětu, zpracování do velké míry upoutalo pozornost, ale trochu mi v tom chyběla syrovost, smrad a špína od Toma Tykwera, kterou uměl prodat v Parfému - Příběhu vraha a taky očividně chyběl odhadem asi dvojnásobek rozpočtu - podle IMDb je Benedetta za 24 mil. dolarů, Parfém stál toho času 60 mil. dolarů. A podle stejného zdroje si Benedetta nevydělala, Parfém ano. Nejsou si oba filmy příliš vzdálené, zejména, co se hlavních postav týče. A bylo fajn si dát po řadě hollywoodských produkcí pěknou francouzštinu. Co se týče vzruchu a protestů okolo uvedení, tak není o čem. Ano, puritáni žijí s klapkami na očích a nechtějí si ani připustit vyobrazení něčeho, co je v kontextu církevních hříchů jen kapka v moři a velmi uvěřitelná kapka. To bych hned mohl připomenout Spotlight, který ani nemusí do středověku, aby zalomcoval přesvědčením dokonalé čistoty nejen církve, ale celých komunit. Na Benedettu jsem vánočně navázal Kmotrem III, ten církev taky nešetřil. ()

misterz

Snáď iba Paul Verhoeven dokáže spracovať vo filme prvky sexuality, homosexuality a náboženstva, dať to dohromady a ponúknuť divákovi výtvor, ktorý neurazí a na ktorý sa veľmi dobre pozerá. Rovnako aj samotný príbeh zaujal. Na druhú stranu, u tohto režiséra som zvyknutý na onakvejšie diela, ktoré sa neboja ísť ešte do väčšej hĺbky. Napríklad Turks fruit. Ak ste sa namlsali týmto, rozhodne vyskúšajte turecké ovocie :) Nadpriemer. 75/100 ()

• Ruské úřady snímek zakázaly. (Kaufman)
  • Film měl být původně uveden na festivalu v Cannes již v roce 2019, režisér Paul Verhoeven však na náročných natáčecích lokacích plných kopců a výšlapů utrpěl zranění kyčlí, které film posunulo na rok 2020. Nakonec však kvůli pandemii covid-19 byl film uveden v Cannes až o rok později. (NiWi)
  • Snímek měl premiéru 9. července 2021 na 74. ročníku filmového festivalu v Cannes. (SONY_)

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (viac)