Útěk z vězení v Dannemoře

• USA Escape at Dannemora (viac)

Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Patricia Arquetteová hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty, který k Tilly patrně chová skutečné city a neochotně se stane Mattovým partnerem v jeho komplotu. (HBO Europe)

Slarque

Skutečnost je občas podivnější než film. :) Seriál neskrývá absurdní podtóny příběhu, ale je natočen se vší vážností jako drama. Dlouho jsem se divil, jak málo jsem se toho o hlavních postavách dozvěděl, až přišla šestá epizoda složená ze tří velkých flashbacků. Což byl o to větší teaser na závěrečnou epizodu se stopáží celovečeráku. Ben Stiller už několikrát prokázal, že výborně zvládá i režii. Trojice Benicio Del Toro, Paul Dano a Patricia Arquette to celé s pomocí pár dalších herecky utáhne. Takhle nějak by se měly seriály dělat. ()

Lachtaan

Občas se prostě musí stát, že osobní vkus se nesejde s tím obecným a ačkoli mě Escape at Dannemora lákal zdejšími obstojnými čísly, já na ně nedosáhl skoro v jediné epizodě a ke konci mi vadil už i jinak velmi trefný Paul Dano. Celou tuhle vězeňským úprkem šmrnclou minisérii jsem si představoval úplně jinak a třebaže Patricia Arquette tu hraje znamenitě, její role většinu času tvoří spíše facky na rukou než jakoukoli známku soucitu a na úkor toho jdou všichni ostatní bezbranně do pozadí. A ani ten konec na mě už poté příliš nezafungoval. [viděno na SkyShowtime] ()

vyfuk

Další skutečná událost přenesená na kameru. A ne vůbec špatně. lehce se objevují prvky institucializace jako ze Shawshanku, kdy někdo je za mřížemi umělec a génius, ale venku je úplně vypatlaný. S tím se pojí i to, že Ben Stiller ukazuje zajímavé výtky svého tvůrčího umu, který funguje hlavně ve vážných tématech. Paul Dano pro mne není příliš sympatický herec, ale tohle byla konečně část, kdy nejen mi byl sympatický, ale dokonce jsem mu fandil až do finále. Což ještě víc ukazuje kvalitu zpracování, kdy jsem navázal vztah s postavou. Gratuluji. ()

Real Tom Hardy

"OH, MY GOD, LYLE, FINE. WE'LL EAT AT FUCKING KING'S WOK." -------------- Prvá epizóda atmosférou zasneženého chladného New Yorku a prekvitajúceho väzenského života nešetrí ani na chvíľu a práve ten väzenský život sa nesie v úplne inom duchu, než je možné vidieť v takmer každom jednom filme/seriáli, čo ma zarazilo, zároveň príjemne prekvapilo, ale najmä nesmierne potešilo. Z ciel sa ozýva hlasná basová hudba, televízie na poschodiach hrajú svetelnú show, mnoho trestancov sa pokúša stať Picassom, z blokov sa šíri v rámci možností neskutočná voľnosť a všade po celách sa váľajú kopy predmetov, aké som v iných filmoch/seriáloch z väzenského prostredia ešte nevidel. Normálne akoby sme ani neboli vo väznici. A objavil sa tu aj Wonder Bread! Mňam! Samotný únik vyznieva vierohodne a autenticky, i keď porovnávaním s Prison Breakom všetko vyzerá autenticky. Tento celý cirkus vedie Del Toro s vizuálom ako po týždňovej kalbe a, samozrejme, narušená chorá nadržaná Joyce alias Patricia Arquette. Showtime si to neskutočne dáva posledné roky, najmä minulý a tento, bomba za bombou, že až nestíhaš. ()

Colby Sawyer

Tak bizarní, že to vlastně musí být pravda a ona i je. O reálném případu jsem nikdy neslyšel, dokud jsem nerozkoukal tuto minisérii, takže jsem byl překvapen, jak to vlastně celé bylo. Ben Stiller ukazuje, že s dobrým scénářem dokáže být mistrovským režisérem a je fakt škoda, že tak velkou část kariéry zasvětil trapným komediím a rodinným blbinám. Režisérská sesle k němu jde o dost víc. Ben má velkou podporu v ústřední trojici, která je hvězdná a především to jsou skvělí herci a jejich ztvárnění "hrdinů" bylo výborné. Celá věznice je fascinující "ekosystém", u kterého je divák vskutku zaskočen, že v ní k onomu útěku mohlo dojít. Celá minisérie je poutavá, i když trošku natáhnutá a flashback díl byl dost zbytečný, ale jinak to můžu doporučit. Po režisérské i herecké stránce je to skvělé a navíc s to má i dokumentární charakter. ()

• Když se Benu Stillerovi dostala do rukou první verze scénáře (napsaná dva měsíce po útěku), odmítl ji proto, že velká část byla smyšlená kvůli nedostatku veřejně dostupných informací. O pár měsíců později vydala generální inspektorka státu New York oficiální zprávu popisující okolnosti útěku, na jejímž podkladě vznikla finální verze scénáře. (HellFire)
  • Mnoho policistů a členů speciálních jednotek ve filmu se zúčastnilo skutečného pátrání po uprchlých vězních. (HellFire)

Ben Stiller zpátky za kamerou

Ben Stiller zpátky za kamerou

17.06.2020

Herec, komik a režisér Ben Stiller (Walter Mitty a jeho tajný život) po několikaleté pauze chystá další film. Stiller naposledy dělal oceňovanou minisérii Útěk z vězení v Dannemoře, jeho novinka… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

14.08.2018

Benicio Del Toro (Avengers: Infinity War, Sicario 2: Soldado) už za sebou jednu spolupráci s režisérem Oliverem Stonem (Divoši, Četa) na kontě má. Nyní ho ale čeká opáčko, zahraje si totiž hlavní… (viac)