Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2016 (viac)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Réžia:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkujú:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (viac)

Sledujte naživo 88. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

ledzepfan

Nikdy jsem si nezvyknul na to, že naškrobené Oscary musí za každou cenu uvádět nějáký nevkusný "komik" Chápu, že se Akademie snaží tu svou naškrobenost vyvážit, ale výsledek je téměř výhradně vždy trapný. Možná by si konečně mohli přestat hrát na pohodáře z lidu, příjmout svou akademickou prkennost a hodit tenhle post na hrb někomu kdo bude s to provést diváky večerem s důstojností a elegancí... Poslouchat několik hodin ukňouraný Rockův hlas a jeho "vtipné"džouky na "bílé" Oscary je vážně pruda. Neříkám, že každý vtip šel naprosto mimo, sem tam se nějaký ten humor i povedl, ale ta tématická monotónost je ubíjející až hloupá.... Samotné výsledky jsou relativně předvidatelné a až na "Nejlepší film" jsem se nedočkal žádného zásadnějšího překvápka. Snad jen ten Morricone, který tentokrát dostal sošku za práci která je o poznání slabší než jeho předchozí práce a ocenění mu v klíně přistálo spíše jen z povinnosti a špatného svědomí akademie... A Leův proslov byl zdaleka nejucelenější a nejsmysluplnější ...Jinak nuda jako vždycky. ()

eLeR

Pár vtipov odvážnych, drvivá väčšina trápnych, moderátorov hlas mi trhal uši. Hudobné čísla vydarené, predovšetkým to Grohlove. S rozdelením cien som tiež spokojná, aj keď môj tip na film bol iný a cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe by som udelila všetkým nominantom ... ale to je už môj problém. Takže máme to za sebou, život ide ďalej. ()

Reesam

Celkem propadák. Některá hodnocení byla překvapení, ale ne zklamání. A Leo si konečně odnesl sou vytouženou sošku a my se tak musíme rozloučit s meme. Letošní rok byl ale jinak co se show týče totálně slabý, a 90 % vtipů byly prostě trapas, neustálé narážky typu black vs. white jsem pak jen přehlížela s úsměvem, že letos se zkrátka něčeho jiného nedočkám. Tak jako tak gratuluji Mad Max, který sklidil obrovský úspěch, což se čekalo i nečekalo. ()

Vančura

Rozumím kritickým hlasům, ale osobně je nesdílím. Já jsem si tuhle dlouhou noc maximálně užil, popíjel u toho vínko, koukal v telce na moje oblíbené herce pohromadě, a vrcholně se koncentroval, aby mi nic neuniklo. Do diskuzí o (ne)zaslouženosti jednotlivých ocenění jsem se vždy odmítal zapojovat, protože je mi to v podstatě ukradené, Oscary pro mě nikdy nebyly žádným měřítkem filmové kvality, beru to jako velkou show, kde je hodně politiky, intrik, pokrytectví a kdo ví čeho ještě, ale čert to vem - ten večer je prostě svátek pro každého správného filmového fandu, a nic lepšího a většího prostě není, to mi nikdo nevymluví. Chuť se Oscarů zastávat u mě vždy roste při srovnání s ubohostí Českých lvů, kterými jsem odjakživa opovrhoval - jejich provinčnost (nechápu prostě smysl filmových cen v zemi, kde se ročně natočí max. několik desítek filmů), trapní moderátoři a samotný vkus "akademiků" pro mě byly vždy dobrým důvodem, proč se přenosu udílení lvů vždy z dálky vyhnout. Naopak Oscary si už několik let po sobě nenechám nikdy ujít - pokud jsem si u nich letos uvědomil něco nového, je to můj dojem, že o nějaké (ne)zaslouženosti u nich vážně nikdy nemohla být řeč, protože prostě dobrých filmů se každý rok celosvětově natočí tolik, že na každého se Oscar prostě dostat nemůže, takže to beru spíš jako takovou slepou volbu Štěstěny, na koho se ten který rok usměje - třeba letošní Oscar pro Morriconeho je toho nejlepším dokladem. Ten chlapík měl dostat Oscara už dávno, za nádhernou hudbu k filmům jako HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ, TENKRÁT NA ZÁPADĚ nebo MISE. To, že ho dostal až za OSM HROZNÝCH, kde té jeho hudby není ani půlhodina (je to myslím něco kolem 26 minut a v tom filmu jsem ji skoro ani nezaregistroval) a zdaleka mi nepřijde tak zdařilá jako v jeho zmíněných starších filmech, je v podstatě absurdní. Mimochodem dva vrcholné momenty večera pro mě byly 2 spoty - sestřih loňských filmů a sestřih loňských úmrtí. Jeden z komentářů zde tvrdí, že Oscary už do dnešního světa světa nepatří - já s tím nesouhlasím, a naopak si myslím, že dokud zde budou existovat, bude svět - tak jak ho mám rád - v pořádku. ()

kajas

Letošní "černobílá" kampaň linoucí se celým přenosem byla vážně k nesnesení (a Rock na pár facek, čekala jsem lepší zábavu), jinak ale v podstatě nemám výtky, a to ani k dramaturgii pořadu, ani k samotným cenám. "Spotlight" mi sice zkazil dobře rozjetý tiket, ale té sympatické sestavě jsem vítězství ze srdce přála. Za probdělou noc stály také princeznovské šaty slečny Vikander a standing ovation pro Lea. Závěrem děkuji České televizi, že umožnila filmovým fanouškům dívat se v klidu doma u televize místo hledání alespoň trochu kvaltiních online zdrojů. ()

• Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)
  • Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)