Chuť, ktorá vás dostane. Stačí ochutnať iba raz a už nebudete túžiť po ničom inom. Presne to sa práve teraz deje v malom francúzskom mestečku, kde si cestovateľka Vianne Rocher (Juliette Binoche) otvorila obchod s čokoládou. Netrvá dlho a táto žena sa udomácni v srdciach miestnych obyvateľov. Vášeň a skryté túžby, ktoré sa odrazu čoraz viac chystajú prejavovať robia týchto ľudí šťastnejších. To je práve problém pre šľachtica de Reynauda (Alfred Molina), ktorý sa obáva poklesu morálky. Čoraz viac ľudí však už pozná chuť čokoládya a nechce sa jej vzdať za žiadnu cenu. Pribúda priateľov a aj obdivovateľov.  Sloboda je silnejšia než čokoľvek iné, aj keď zápas o ňu ešte zďaleka neskončil. Slobodná je stále aj tajomná Vianne, ale do mestečka prichádza rovnako tajomný cestovateľ Roux (Johnny Depp). Nastal čas, aby sa prejavili skryté túžby samotnej Vianne. Stačí si dať čokoládu... Film zaznamenal päť oscarových nominácií. (STV)

_Berunka_

Sonda života na malé francouzské vesničce tolik konzervativní v otázce náboženské. Byť jen sebemenší potěšení je pro ně tabu, té vísce uzavřené od světa, ve které žijí lidé se svými smutnými či veselými příběhy. Jsou tak nevšímaví ke svému okolí, nebo raději nechtějí vidět realitu? Nikdo nezasáhne a nezabrání dalšímu týrání mladé ženy svým manželem, nesnaží se spojit dohromady matku s dcerou. Když tu jednoho dne přivlaje vítr nové a neznámé osoby... Hned nám může být jasné, že přistěhovalkyně nebudou mít lehké vplutí do tamějších poměrů, jelikož Vianne v podání mé oblíbené Juliette Binoche, má jakési osobité kouzlo, brzy podlehnou.. Neústupná, plná elánu, mladá a pracovitá žena si otevře svůj obchod s čokoládovými delikatesami. Při pohledu na všechny ty sladké lahůdky se mi sbíhaly sliny a já se tak utvrzovala ve faktu, že jsem velký čokoládový nadšenec. Z povzdálí svého obchodu jen němě sleduje obyvatele, kteří jsou vůči ní ještě pořád dost skeptičtí. Postupem času si získá alespoň převážnou většinu z nich a odhaluje tak jejich skrytá tajemství, přání, touhy zraněné city a otevírá jejich tajemné komnaty. Čokoláda probouzí vášně a jen díky ní pookřívají srdce místních, procitá v nich život a zjevuje se pro ně jako pokušení. Jak už to bývá, když vzniká něco nového, netradičního, najdou se i nepřátelé a i těm musí Vianne s úsměvem a chytrostí horákyně čelit. Bere lidi, jací jsou...se všemi chybami. Ve skrytu duše je to ale osamělá, tajemná žena plná touhy po lásce, která spíš než před světem utíká sama před sebou. Film ve mně vyvolával takový zvláštní nepopsatelný pocit něčeho starého, kouzelně zabarveného. Přesvědčivé herecké výkony mých oblíbených herců, nádherná hudba. Přistupte, zhlédněte a nechte si obměkčit srdce :-) ()

castor

Ne, ty tři hvězdy musím nechat, výš prostě nepůjdu. Kdysi se mi zamlouvala a stále zamlouvá ona ustrašenost a zatuchlá nehybnost jednoho městečka zajatého tradicemi, které je plné falešné morálky a kterému vládne samozvaný ochránce všeho a všech. S tím vším má pomoct čokoláda vonící z barevného obchůdku plného sladkého pokušení. Do šedých ulic totiž vítr přivál mladou ženu s dcerou a do jejího krámku brzy vstoupí řada zajímavých postaviček. Pokušení tu zápasí s odříkáním, švédská žánrová legenda Lasse Hallström pak s tím, zda vstoupí do chladnějších vod. Nevstoupí. Nakonec totiž nikdo není vyloženě zlý, jednotlivé figury jsou prostě jen oběťmi jakýchsi dávných muk, omylů či strachu. S podobnými látkami má Hallström zatraceně hodně zkušeností. Ví moc dobře, co chce točit, jak dávkovat všudypřítomný optimismus a emoce. Částečně zahřeje a pohladí, o to rychleji ale jeho poetickou pohádku ten samý vítr odvane. A já coby divák? Raději znovu strávím čas s jinými outsidery, třeba Gilbertem Grapem nebo s Homerem a doktorem Larchem. Ti se zaryli mnohem hlouběji a ani k tomu nepotřebovali dráždivou chuť čokolády. ()

Dever

Soundtrack Rachel Portman: 1. Minor Swing - Django Reinhardt/Stephane Grappelli [2:14] ,2. Main Titles [3:08] ,3. The Story of Grandmere [4:09] ,4. Vianne Sets Up Shop [1:59] ,5. Three Woman [1:02] ,6. Vianne Confronts the Comte [1:22] ,7. Other Possibilities [1:35] ,8. Guillaume's Confession [1:30] ,9. Passage of Time [2:33] ,10. Boycott Immorality [4:39] ,11. Party Preparations [1:29] ,12. Chocolate Sauce [0:49] ,13. Fire [2:38] ,14. Vianne Gazes at the River [1:07] ,15. Mayan Bowl Breaks [2:15] ,16. Taste of Chocolate [3:09] ,17. Ashes to the Wind/Roux Returns [2:19] ,18. Caravan - Duke Ellington/Juan Tizol [3:43], ()

duklak2

Čokoláda. Komu by nechutnala tato pochoutka. Ač má různé druhy příchutí, tak je vždy vynikající a člověka uklidní. Neobvyklý název filmu, ale o to s velmi dobrou zápletkou, která se točí kolem čokolády. Pro zopakování. Cizinka se s dcerou přistěhuje do malého města a tam si otevřou obchod s čokoládou. Vyrábějí z ní různé pochoutky, které působí jako afrodiziakum. Starosta města s tím nesouhlasí a dělá všechno pro to, aby obchod zavřela. Je to příjemná pohádka pro „dospěláky“ a samozřejmě také pro ty, kteří mají rádi čokoládu, což je asi většina. Velice se mi líbil „čokoládový“ Johnny Depp. Je až neuvěřitelné, jak je tento herec přizpůsobivý a dokáže věrohodně zahrát každou roli. Film se mi velice líbil a po právu získal 5 nominací na Oscara. ()

Aluska88

Tak se přiznejte, labužníci, kdo z Vás během tohoto filmu dostal chuť na ten božský pokrm, zvaný čokoláda?:) Určitě Vás nebylo málo, možná většina. A já za sebe říkám, že během filmu se mé chuťové smysly začaly probouzet, bohužel jsem zrovna žádnou čokoládu v dohlednu neměla. Film je vskutku vydařený. Nádherná Juliette Binoche, která je sladká, magická a okouzlující, stejně jako její čokoládový krámek a pamlsky v něm. Alfred Molina, kterému ona, ani její činnost není vůbec po chuti, což se ovšem může změnit. Lena Olin, která se z vystrašené, podivínské myšky změní ve svůdnou dámu. A Johnny Depp jako "pirát" se svůdným pohledem a kytarou. Plus další skvělé osazenstvo v podání Judi Dench, Carrie-Ann Moss a Petera Stormare. Příjemný film, ze kterého byla náramně cítit vůně čokolády a její chuť. Nejvíce mě dostala počáteční "taneční" scéna s mladinkým knězem:) Čokoláda umí divy. Musím vyzkoušet ten recept s chilli:) ()

• Švédská herečka Lena Olin (Josephine) na otázku, zda se jí dobře hrála Francouzka, v čase vzniku filmu odpověděla: "Víte, já jsem vyrůstala v Evropě a od desíti let jsem často cestovala do Francie. Na jihu Francie jsem s otcem zůstávala někdy i na měsíc, jako patnáctiletá jsem bydlela ve francouzské rodině, a tak si myslím, že jsem měla dostatek zkušeností. Navíc to byl můj čtvrtý film, který jsem točila ve Francii. Strávila jsem tam hodně času. Francie i její kultura se mi velice líbí. A tak i když nejsem Francouzka, není pro mně problém Francouzku zahrát. Myslím, že kdybych hrála nějakou typickou vesničanku, bylo by to asi jiné. Nikdy jsem to nevnímala jako problém. Ale bude zajímavé vidět, jak to přijmou běžní diváci. Ve filmu se mluví anglicky s jemným francouzským přízvukem." (NIRO)
  • Francouzské městečko Flavigny-sur-Ozerain, kde byla natočena většina filmu, je domovem l'Abbaye de Flavigny, odkud se do celého světa vyvážejí cukrovinky v malých krabičkách zdobených květinovými vzory. Závod však neumožňuje prohlídky. (Geriel)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz