Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hrozivý skutočný príbeh posádky USS Indianapolis, ktorá uviazla na Filipínskom mori na konci 2. svetovej vojny. Počas 2. svetovej vojny bola USS Indianapolis známa ako jedna z najrýchlejších lodí v celom americkom námorníctve. Pod vedením kapitána McVaya (Nicolas Cage) bojovala posádka statočne v každej veľkej americkej bitke v Pacifiku. Rokovanie prezidenta Trumana o kapitulácii Nemecka prináša pre kapitána USS Indianapolis novú misiu. Vláda USA vyvinula tajnú zbraň, ktorú má McVay a jeho posádka prepraviť na ostrov Guam. Spočiatku plynulá cesta sa zmení na katastrofu, keď japonská ponorka vypáli do obrovskej lode niekoľko torpéd. Loď sa za dvanásť minút potopí. Z 1200 ľudí prežilo útok len 900. Čakajú vo vode a veria, že záchrana je už na ceste. Ukrutný boj s počasím, hladom a smädom však vystriedajú útoky stoviek žralokov. Po niekoľkých dňoch vo vode muži strácajú nádej a začínajú mať halucinácie. Živých ostalo len niekoľko a teraz musia v sebe nájsť novú odvahu bojovať o záchranu. Japonská armáda oslavuje potopenie Indianapolisu, otázne však je, ako je možné, že táto pýcha amerického námorníctva bola taká zraniteľná... (TV Markíza)

(viac)

Videá (2)

Trailer 2

Recenzie (87)

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Vo vojnovom filmovom priemysle budú pretrvávať snahy nachádzať príbehy o hrdinstve. Aj o nepredstaviteľnom utrpení námorníkov v pasci žralokov boli natočené dva vynikajúce filmy, takmer rovnaké , Operácia Žralok (1991) a Krížnik (2016). Obidva nás zaviedli do obdobia 2. svetovej vojny, keď v Európe vládla víťazná eufória a v Pacifiku ešte stále zomierali nevinní ľudia. Film, ktorý je skutočnou udalosťou, sa týka ťažkého krížnika USS Indianopolis (vojenské označenie CA-35), ktorý sa počas vojny nezúčastnil žiadnej dôležitej bitky, nezaznamenal žiadne prenikavé bojové úspechy aj tak sa vryl do histórie úplne iným spôsobom. Išlo o poslednú väčšiu loď, ktorá bola potopená v 2. svetovej vojne. Loď plnila super tajnú misiu a bez akéhokoľvek bojového zabezpečenia prevážala na ostrov Tinian veľké množstvo uránu 235, ktoré bolo umiestnené do bomby Little Boy, ktorá bola zhodená 6. augusta 1945 nad Hirošimou. Na spiatočnej ceste bol krížnik torpédovaný z japonskej ponorky I-58 a dvoma torpédami poslaný ku dnu Pacifiku. 1196 dôstojníkov a námorníkov sa ocitlo v ohrození. Okolo 300 z nich zahynulo hneď po výbuchu, 900 sa ocitlo v mori. Z vody vytiahli 321 ľudí, z toho prežilo 317 vrátane kapitána McVaya, zostatok padlo za obeť žralokom pokiaľ boli stroskotanci objavení prieskumným lietadlom. Námornícka admiralita našla obetného baránka kapitána lode a tento proces zničil jeho sľubnú vojenskú kariéru. Indianopolis doplatil na nedostatky v námorných predpisoch. Ktorý z týchto dvoch filmov je lepší, nie som schopný posúdiť. Obidva sú úžasné a až veľmi realistické, a tak nebudem vyzdvihovať rôzne detaily, keď obidva majú obrovskú výpovednú hodnotu. Chcel som sa viac venovať historickej hodnote, ale zase by som sa vyčerpal na neschopnosti a arogantnosti moci neberúc do úvahy tých chudákov vo vode. Veď ešte aj tomu prieskumnému lietadlu zakázali pristať a pomôcť stroskotancom. Čo k tomu je potrebné ešte dodať. ()

bourec 

všetky recenzie používateľa

No,zábavnost tohodle je tak velká,že přes svoje usínání sem ani netušil,že na posádku tohodle křižníku zaútočili žraloci.Já totiž film po hodině vypnul,protože to bylo jaksi bez ladu a skladu.ten film se tu první hodinu nejvíc věnuje postavám,a jejich kecům.Na tohle fakt nemám čas.jako by mi nestačilo kopyto Holek ,ještě se začne projevovat ten filmovej Mario.20%. ()

Reklama

fabecc1222 

všetky recenzie používateľa

Pro porovnání Cageovi kariéry z devadesátek a současnosti jsem nakonec zvolil tento film, kde mě zaujalo několik známějších céčkových jmen (Sizemore, Jane, Remar), obohacené ještě o klasického seriálového hezouna (Lanter). Český názeve evokuje nějaké drama o přežití na širém moři, ale to je vesměs jen klam, protože tím se film zabývá jen tak 30 minut. První hodina je klasický okecávání o vztazích mezi posádkou, jejichž členů je tolik, a jsou tak nezajímaví, že neni šance se v nich zorientovat. V závěru se zas řeší soud, který tomu má zřejmě přidat nějakou morální hodnotu, ale přidám tomu akorát tak naštvání diváka. ()

sedm.1 

všetky recenzie používateľa

První, co se mi vybaví ve spojitosti s tímto snímkem, je výraz nuda. Ovšem ono je to těžké. Ten film se dá totiž prakticky rozdělit na tři části. Cesta USS Indianapolis za svým cílem, její ztroskotání a následný boj přeživších na volném moři a nakonec jejich záchrana. Každá z těchto částí by byla sama o sobě sice zajímavá, ovšem kdyby figurovala jen jako primární, respektive jako ústřední téma pro svůj samostatný film. Mario Van Peebles se ale rozhodl jinak a všechny tyto tři obsáhlá témata se snažil spojit do jednoho výpravného velkofilmu. To pak působí sice jako slibná záležitost, ovšem vyskytuje se zde několik poměrně zásadních problémů, které celý tento projekt zřetelně potápí. Za prvé, když chceš natočit výpravný velkofilm, chtělo by to mít nemalé peníze a ty Van Peebles evidentně neměl, a tak místo velkolepých scén a efektního zpracování se tu k zahlazení stop po lacinosti využívá alespoň velkohubých gest, dialogů a monologů, takže i když toho tady není moc co po trikové stránce vidět, tak z úst postav se toho o nich alespoň hodně dozvíme. Každopádně, na nějaké dech vyrážející trikové inferno nemá tedy tady v žádném případě cenu čekat, škvára jednoduše nebyla. Za druhé, tvůrci musí mít alespoň nějaký talent, když už se chtějí pustit do nějaké takové podívané, ale ani režisér, ani scénáristé toho umu ve svých oborech příliš nepobrali, takže veškeré to mluvení, činy, a řešení je úplně marný, více než polovina veškerých hovorů a scén tu existuje zcela bez jakéhokoliv důvodu, či smyslu, takže v tomto ohledu se to mělo celé radikálně prostříhat, protože tolik zbytečných a nic přinášejících momentů v jednom filmu ani nepamatuji. Příliš pozitivně nevnímám ani to, že film nemá svou ústřední postavu, je zde totiž podrobněji nastíněno hned několik postav najednou, ovšem ve výsledku ani jedna z nich nevzbuzuje nějaký větší zájem, či výraznější polohu a tak je ve výsledku nakonec divákovi poměrně i jedno, co se s kým nakonec stalo. Atmosféra, napětí, styl, nic z toho se tu jinak buď také nevyskytuje vůbec, anebo ve značně mizerném provedení, chválit tu na této podívané zkrátka není bohužel vážně co, prostě dlouhý, nudný, nezajímavý, nevýrazně zrežírovaný, nemohu si pomoct, pro mě se jedná o zbytečnou záležitost. ()

Marius_ss 

všetky recenzie používateľa

Tak, ako sa tu opakovalo už viacero ľudí, aj ja musím spomenúť geniálnu scénu vo filme Čeluste, kde Robert Shaw rozpráva hrôzostrašný príbeh lode Indianapolis. Aj kvôli tomu, som si chcel pozriet tento film a to aj napriek nie príliš lichotivému hodnoteniu a aj preto že iný film o tejto udalosti som žial nenašiel. Musím s ľútosťou konštatovať, že tunajšie hodnotenie je k filmu ešte zhovievavé. Ja osobne som totižto film nemohol ani dopozerať, tak som sa nudil (a to sa mi často nestáva). Je to až nehorázne ako tvorcovia filmu dokázali spackať tak silnú tému a spraviť z nej toto nudné čudo. Neostáva mi iné, len dúfať, že sa raz nájde niekto, kto túto udalosť s dôstojnosťou, ktorá sa na taký príbeh sluší, podá na filmovom plátne. ()

Galéria (122)

Zaujímavosti (8)

  • Při natáčení filmový štáb zničil jednu z posledních dvaceti letuschopných PBY Catalina. Někdo zapomněl zavřít poklop, čímž se do kabiny dostala voda a písek a letoun se z poloviny potopil. I když se vodu snažili odčerpat, nepodařilo se jim to. Nakonec se rozhodli letoun vyzvednout nešetrně jeřábem a při tomto pokusu ho rozlomili. (p3tris)
  • Když atomové bomby dopraví pomocí USS Indianapolis na ostrov Tinian, transportují je pomocí nákladního automobilu M35 na letiště. M35 se začaly vyrábět až v roce 1950, tedy až 5 let po zobrazených událostech. (bejkovec)
  • Natáčet se začalo 19. června 2015 v Mobile a Orange Beach v Alabamě. Dále se natáčelo v San Franciscu a v japonském Kjótu. (bejkovec)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bolo zmenené