Kilo Dva Bravo

• Veľká Británia Kajaki (viac)

Každý krok může být jejich poslední... Provincie Hílmand, Afghánistán, září 2006, přehrada Kajaki. Britské jednotky mají za úkol chránit přehradu. Jedná se o strategický objekt zásobující elektřinou rozlehlé území. Kontakt s nepřítelem je takřka nulový a čas v kopcích jako by se zastavil. Jedné noci však Brity zaujme podezřelá aktivita u čerpací stanice dole u přehrady. Později také dalekohledem zjistí, že místní ozbrojenci na nedalekém checkpointu vybírají od civilistů neoprávněné poplatky za průjezd. Malá průzkumná jednotka se tedy vydává dolů úzkou stezkou situaci prověřit. Zhruba v polovině cesty však narazí v malém údolíčku a místě zcela nečekaném na minové pole. Jednotka, která má problém se spojením, se ocitá v pasti a zraněným hrozí vykrvácení, pokud nebudou urychleně evakuováni... Snímek Kilo Dva Bravo je celovečerním hraným debutem Paula Katise, který začínal jako dokumentarista. Nebývale autentický film popisuje skutečný incident, který se v roce 2006 odehrál na afghánském bojišti. (Česká televize)

kulyk

Takhle nějak to bylo - nebylo. Praotec Inuita v bývalé sadě globálního obuzňování sedl na své plavidlo, aby ulovil nějaké mořské prase, ovšem sebral jej proud asiják, prohnal přes půl Zeměplacky a vysadil až v Afghánských horách. Tam poté, co potopa ustoupila, pojmenoval jedinou zbyvší vodní plochu po své arše, odchytil si pár opolidek a vytvořil národ, co je slovutný skrze svou genialitu, mírumilovnost a kladný vztah k modernitě, jak je ostatně všeobecně známo. Bohužel mu tam pořád někdo courá a snaží se jej připravit o tvrdě zasloužené kameny, prach, mák nebo dysenterii. Ivani, Bicmacové.... třeba tací křivozubí Britové se stavili již poněkolikáté. Nepoučitelní dobrodruzi. Pravda, takhle navečer v Pickwickově klubu, s dýmkou v ruce a papučí na noze, jsou o zbylé oudy osekaný veterán i jeho senilní vzpomínky na vraždění středem pozornosti, a to za to asi stojí. No, to je jedno - tlupa moulů s nedostatkem škrtidel vleze do údolí, do kterého poslední deště, tedy před cca dvaceti lety, naplavily pár dárečků, které ráčil pod povrchem zanechat ještě taváryšč. A zatímco tam v boji proti nepříteli odhazují hnáty, zábrany i životy, vláda, co je na místo ráčila poslat, v tichosti svou vlastní zemi zapleveluje nepřítelem stejným. Zvláštní doba. ()

flanker.27

"Takovouhle akci by vymyslel snad jenom Mickey Mouse. - Mickey Mouse? To by nenapadlo ani Rampu!" Zkrátka natolik absurdní situace, že se opravdu mohla stát. Divák si potvrdí, že i moderní armáda není všemocná, že pro každou situaci zaručeně bezpečné postupy neexistují. Drobná událost spustí doslova řetězovou reakci, kdy přibývají utržené končetiny a schytávají to jiné části lidského těla, odnese to jeden ze dvou zdravotníků, není dost lékařského vybavení a vrtulníky nejsou k dispozici. Jedni se nemohou pohnout kvůli zraněním, druzí proto, aby řady zraněných ještě nerozšířili. A tak nasává martyrium, kdy se střídavě bojuje s neodbytně se hlásící bolestí, žízní a vyčerpáním. To vše je ve chvílích zklidnění oživováno řádně černým humorem, kterým zranění ani zdraví nešetří a místy jsem se opravdu smál na celé kolo, už jen pro tu úlevu od situací, kdy jsou vidět opravdu těžce naturalisticky zobrazená zranění. Pravda je, že jestli nějaký film je dokonalou alegorií bezvýslednosti afghánské války, je to právě tenhle. ()

slunicko2

Instruktáž pro Talibance, jak zrušit britskou armádu. 1)  Film vypráví o inteligenci celého systému západní intervence obecně a o konkrétní (britské) jednotce zvlášť. Pokud jsi, milý diváku, žádnou zmiňovanou inteligenci nezaznamenal, jsi na tom stejně jako mnozí jiní. Dobře to ilustrují vtipné a výstižné komenty verbala*****, Zecka**** či Morholta**._____ 2)  Střední část snímku je příliš dlouhá a proto i nudná. Nestačil jsem si vytvořit k postavám vztah, aby mě jejich pomalé odcházení ve druhé polovině filmu nějak citově zasáhlo. Za to odebírám jednu hvězdičku._____ 3)  Tak nějak automaticky se předpokládá, že ti dobří jsou Angláni a že jim budeme fandit. Ve filmu určitě ano, ale v realitě vzniká potřeba zamyslet se nad intervencemi podobného typu a jejich smysluplnosti._____ 4)  Největší přínos tohoto dokudramatu vidím v zobrazení práce zdravotníků v armádě se spoustou vysoce zajímavých detailů._____ 5)  Přihoďme osvěžující anglický černý humor a spoustu pěkných chlapů zasazených do jordánského Al-Kafreinu a slušné hodnocení je nasnadě._____ 6)  Inteligentní poznámku uvádí mskarabeus**, který zpochybňuje udělení medailí za statečnost. ()

gogo76

Slušné prekvapko. Niekedy vám takéto malé vojnové filmy dajú viac akoby ste čakali. Príbeh o znudenej jednotke, ktorá sa dostane do problémov v mínovom poli môže po čase pôsobiť nechtiac až smiešne, ale bohužiaľ aj takéto veci sa stávajú a aj vojaci sú len ľudia. Títo občas pripomínajú skôr hlupákov, ale čo narobíme...Prvý výbuch sa predvídať nedal, to je ok, ale každý, kto tam po tomto výbuchu išiel, alebo tam ostal mal bezpodmienečne prečistiť svoje najbližšie okolie. Vyčistiť priestor o ploche 5x6 metrov by pre zopár mariňákov nemal byť až taký problém. Oni radšej čakali niekoľko hodín a odpaľovali si pod zadkami ďalšie a ďalšie míny...Komunikácia cez vysielačku a dojednávanie odvozu ranených to je tiež kapitola...Berme to tak ako to je. Chlapci to posrali a posralo sa všetko, čo sa dalo. Chýbal tam už len Taliban, ktorý tam mohol kedykoľvek nabehnúť. Film ako taký je spracovaný solidne, herecké výkony fajn, slovo fuck zaznie snáď 1000x. V závere vám dvihnú tlak titulky, kde sa dozviete, že títo vojaci dostali medaile. A za čo?? Ja osobne by som ju nikdy neprijal. Mal som smolu, posral som to, ale rozhodne nie som žiadny hrdina. Ak ju mal niekto dostať, tak jedine doktor. 80%. ()

Malarkey

Snad jsem ještě nezažil víc zkurvenou operaci, než tu u přehrady Kajaki v Afghánistánu. O to horší, když si uvědomím, že vlastně o žádnou operaci nešlo. Prostě pár znuděnejch vojáků vlezlo do průseru velkýho jak trafo od jaderný elektrárny. Každopádně klobouk dolů za vydařenou filmařinu. Byl jsem napnutej jak kšandy od kalhot a to se ve filmu v podstatě neobjevil jedinej Arabáš...Jak řikám, takhle zkurvenou operaci jsem ještě neviděl a Angláni měli hodně velký koule, že tenhle film dokázali natočit se vším všudy. Třeba i s blbostí, která mezi vygumovanými mozky kolovala od člověka k člověku. ()

• Film se odehrává v Afghanistánu, ale byl natáčen v Al-Kafrein v Jordánsku. (Homerking)
  • Zápletka vychází z incidentu u přehrady Kajaki, do kterého byl zapleten Mark Wright (David Elliot) a malá jednotka britských vojáků poblíž přehrady Kajaki v afghánské provincii Helmand. (Homerking)
  • V čase 01:31:00 dostane jeden z vojáků napít. Nedostane však obyčejnou H2O, ale roztok chloridu sodného, tzv. fýzák, který tvoří 0,9 % NaCl. (Winster)