Marco Polo

• USA Marco Polo
USA, (2014–2016), 18 h 27 min (Minutáž: 46–65 min)

Tvorcovia:

John Fusco

Lorenzo Richelmy, Benedict Wong, Chin Han, Remy Hii, Rick Yune, Joan Chen, Olivia Cheng, Andrew Ng, Amr Waked, Darwin Shaw, Claudia Kim, Ludi Lin, Ron Yuan (viac)

Seriál Marco Polo je zasazen do světa chamtivosti, zrady, sexuálních intrik a rivality. Podle dobrodružství slavného cestovatele na dvoře Kublaj-chána. (Netflix)

EvilPhoEniX

Solidní seriál, až mě překvapuje relativně nízká sledovanost. Fanouškům Asie a bojového umění rozhodně Marca Pola doporučuji. Zajímala mě celá historie okolo Čingischána a tehdejší doby i samotný Marco Polo je velmi zajímavá postava, v historii vážená a je dobré o něm cokoliv vědět. Líbí se mi jeho vypočítavost, inteligence a férovost. Úžasný byl i slepý mnich, který se především staral o úžasné bojové sekvence či hlavní Kublajchán, který byl správně přísný a nekompromisní. Potěší i jistá dávka sexu a násilí, za což dávám opatrně palec nahoru. Rozpočet je vysoký, vizuálně je tedy seriál v pořádku, jediným mínusem pro mne byly občasné slabší pasáže, jinak spokojenost. První série sladých 80%, uvidíme jak si povede druhá. ()

Sandstorm

Po prvním díle hodnotím třemi hvězdičkami, ale dám tomu ještě šanci. Potenciál to má obrovský. Je to kvalitně natočené a je vidět, že se na tvorbě seriálu nešetřilo. Je to historický/dobrodružný seriál z velmi zajímavého prostředí Činy a Mongolska, odehrávající se ve 13. století našeho letopočtu. Nicméně děj mě zatím příliš nezaujal. Po druhé epizodě zvedám na čtyři. Ambiciozní projekt, který se začíná rozjíždět. ()

cheyene

Neznám seriál z 80. let, tudíž nemohu porovnávat a mohu se tak zaměřit pouze na tento novodobý počin, jenž mě zaujal od své první scény úvodní série a upoutal moji pozornost po všechny své epizody, byť ne všechny jsou pochopitelně stejně kvalitní. Chválím jak filmové lokace, tak výběr herců, hudbu, výpravu, kostýmy i celkové zpracování. Je pravdou, že postava Marca Pola je tu spíše na vedlejší koleji, avšak příběh a ostatní postavy propojuje. Málomluvný hrdina, který svým charismatem dokáže na svou stranu naklonit i nejmocnějšího muže mongolské říše. Domnívám se, že ona nevýřečnost a méně výrazná role se naopak k vylíčení postavy v kontextu doby hodí. Byl cizincem v odlišné kultuře a své renomé a pozici si musel vybudovat postupně. Nemohl mít takový prostor k vyjadřování jako syn chána či jiné významné osoby. ()

Helo

Nejdřív jsem chtěl dát 4*, ale poté, jsem zjistil, že vlastně nemám téměř co vytknout (možná až na závěrečnou "skoro" epickou bitvu, která působila levně). Protože atmosféra je parádní, příběhově to vtáhne, akční scény 1vs1 - ať už šermířské nebo pěst na pěst - jsou zpracované úchvatně a jen tak lehce klasicky asijsky přehnaně, a celé to vlastně nikde nenudí ani neskřípe. ()

M.a.t.t.

Kto by bol povedal, že jednou z najväčších slabín seriálu nazvanom Marco Polo, bude práve ústredný charakter. Ten je v podaní nie až tak výrazného Lorenza Richelmyho skôr vedľajšou postavou, ktorá pomerne rýchlo príjme Mongolov za svoj druhý národ a do popredia je občas tlačený násilne, aj kvôli problémom, na ktoré si nepriamo zarába svojim rýchlym postupom v očiach Chána. Odhliadnúc od toho a až príliš pozvoľného úvodu, ktorý môže odradiť, má nový seriál Netflixu čo ponúknuť. Len je potrebné akceptovať fakt, že naozaj nie je o Marcovi Polovi, ale o rozmachu Mongolskej ríše pod vedením Kublajchána a celkom jasne mu dominujú čínsko mongolské intrigy a predstavitelia oboch strán (výborný Benedict Wong a o nič horší Chin Han) Ak budete čakať niečo iné, s najväčšou pravdepodobnosťou budete sklamaní. ()

• Produkciu seriálu zabezpečoval vyše 300-členný medzinárodný štáb s britským režisérom Seanom Cameronom Guestom, ktorý spolupracoval aj na filmoch November Man (2014), Red 2 (2013) alebo Ghost Rider 2 (2011). (mh825)
  • Na nakrúcaní scén z Mongolska a Číny, boli v Súľovských skalách ľudia zhruba 20-tich národností z celého sveta, napríklad z Nového Zélandu, Austrálie, Kazachstanu, Číny a Mongolska. (YoZo8)
  • Celkový rozpočet produkcie druhej série bol približne 60 miliónov eur, z čoho na Slovensku sa preinvestovali viac ako 2 milióny eur. (mh825)