Dramatický príbeh profesora Zbigniewa Religu, ktorý vykonal prvú úspešnú transplantáciu srdca v Poľsku. Podarilo sa mu napriek krajne nepriaznivej finančnej situácii, odporu starších kolegov, či nedôvere pacientov a ich blízkych, spôsobenej ich silnou katolíckou vierou, či hlboko zakorenenými predsudkami. Religa sa však nikdy nevzdal a neochvejne išiel za svojim cieľom, aj za cenu osobných obetí. (STV)

DwayneJohnson

Obsah filmu mi hodně mluví z duše. Životopisný snímek v nejlepším slova smyslu. Nelehká doba polských lékařů, kteří v té době byli pionýry svého řemesla. Ale i nelehká věc s takový lidmi vyjít, to platí i dnes, hlavně ve špičkových oborech. Aby se takový člověk vyšvihl, chce to hodně ostré lokty a na těch se pak jen těžko tupí hrany. Ale to jen tak pod pokličkou. Nám pacientům je to jedno, hlavně, když se takové operace povedou, což se v 80. letech rovnalo malému zázraku. A herecký výkon Tomasze Kota? To už byla jen taková malá třešínečka. Hodně silná čtyřka. ()

EvilPhoEniX

Poláci při síle servírují skvělé životopisné drama o Kardiochirurgovi, který chce změnit pravidla a provést první transplantaci srdce. Vynikající Tomasz Kot, velmi poutavý příběh, kde nechybí i detailní operace, fajn dobová atmosféra a slušná vizuální stránka. Kvalitka s lákavým námětem. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7.5/10. ()

gogo76

"Takže jeho srdce môže žiť ďalej v niekom inom? Poliaci ma neprestávajú udivovať kvalitou svojej kinematografie. Určite i tam vznikajú zlé filmy, ale tých kvalitných je o dosť viac. Príbeh o prvej transplantácii srdca v Poľsku má dobre vystavaný príbeh i uveriteľné postavy. Keďže situácia v Československu bola veľmi podobná, tak nie je problém nasať atmosféru socializmu a doby, v ktorej sa odohráva. Zaujímalo by ma nakoľko je prevdivá scéna v ktorej sa doktori a sestry pustia do rekonštrukcie svojpomocne. Možno to vo filme pôsobí trocha divne, ale verím, že niečo pravdy na tom bude. 80%. ()

andrii

Pokorně se skalpelem. Lékař - srdcař rozpumpoval novou krev, zavedl nový pohled. Pohleď jinak do chlopní, komor a síní. To je ten pravý křest, s poklonami i trny. Stačí načíst, věřit, s chirurgickou přesností se do toho vložit a...nezapomeňte, "nikdy nesmí přestat bušit... to nejcennější v hrudním koši." ()

Anderton

Religa bol kardiochirurg, ktorý fajčil jednu od druhej. Mal slabosť pre vyhadzovy, tak na 1 minútu až maximálne 1 deň. Jeho spolujazdcom by ste nikdy byť nechceli a možno ani manželkou. Pacientom tiež nie, pretože určite nechcete mať nikdy problémy so srdcom. Napriek všetkému je to podľa filmu jeden z najúžasnejších ľudí 20. storočia. Asi to nebude ďaleko od pravdy. Bohovia nie sú dokonalý film, majú problém s tempom, ale herecký výkon Tomasza Kota dokonalý je. Samozrejme silná téma dostatočne vyvažuje všetky nedostatky. ()

• Ako je vo filme vidieť, Dr. Zbigniew Religa (Tomasz Kot) bol tuhým fajčiarom. V roku 2009 zomrel na rakovinu pľúc. (IceQueen)
  • Zbygniew Religa byl v letech 2005–2007 polským ministrem zdravotnictví. (majky19)
  • Zbygniew Religa se svým týmem provedl první úspěšnou transplantaci srdce v Polsku v roce 1985. (majky19)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)