Hologram pro krále

• Veľká Británia A Hologram for the King (viac)

Když je americký obchodník (Tom Hanks) vyslán do Saúdské Arábie, aby zde, jak doufá, uskutečnil nejlepší obchod svého života, naráží zde na značné kulturní rozdíly. Navzdory počátečnímu překvapení místními zvyky a neprůhlednou byrokracií se mu nakonec s pomocí upovídaného taxikáře (Alexander Black) a krásné saudské doktorky (Sarita Choudhury) začíná dařit v neznámém světě orientovat. (Falcon)

klukluka

Toma Tykwera mám v TOP 10, ale tohle bylo hrozný patlámo... :( O čem to vlastně bylo? Co prožil nějaký pan Alan z USA v Saúdské Arábii, a že tam našel i lásku. A dál? Tahle linka byla ještě jakž takž srozumitelná, ale všechno ostatní se tu dělo jen v jakýchsi náznacích bez pointy. Tohle byla prázdná bublina. Nebylo v ní nic. A nic ve mně ani nezanechala. Totálně septická, chladná, odtažitá, zkalkulovaná (byť podivně a neúčinně) záležitost vyvolávající obavu, jestli se Tomu Tykwerovi nepřihodilo něco nemilého, co mu znemožňuje natočit další alespoň průměrný film. Hologram bohužel považuji za film těžce podprůměrný. ()

Terezinka198

Viděno v originálu. Na tento film jsem se těšila. Měla jsem ho stažený už pár měsíců a dnes jsem konečně našla čas se na něj podívat.. ve chvíli, kdy má u nás premiéru, jaká náhoda :) začátek mě navnadil a zaujal, potvrdil mi, že jsem sáhla po správném filmu, jak vyplním pozdní ráno.. střet americké a arabské kultury.. Řidič s MP3 místo rádiem mě pobavil.. některé rozhovory mě přiměly se usmívat také... ale potom přišla naprosto zbytečná "další zápletka v podobě zamilování se do nějaké nesympatické baby".. to jako vážně?! Nešla jsem sem pro podělanou romantiku, ale pro příběh! Takže slabší průměr, jenom za charismatický hlas Toma Hankse. ()

Oktavianus

Moc dobrý film na téma setkání různých kultur. První půlka filmu je vedle deziluze hrdinova amerického snu nabitá žerty v duchu "Američan v Arábii". Režisér ani nemusí moc tlačit na pilu, mnohdy stačí kulturní rozdíly jen postavit vedle sebe, aby vznikl komický efekt. Existence prohibice nebo veřejných poprav jsou pro obchodníka Alana Claye nepochopitelné, stejně jako místní nepobírají jeho žertování nebo pohled na pracovní či osobní aktivity. Skoro jako v románu Franze Kafky si pak hrdina připadá, když se pokouší dostat se do mytického "zámku". Odpovědné osoby tam nikdy nejsou, vchod střeží přísná recepční, musí čekat venku ve stanu, příjezd krále na prezentaci se jeví jako vzdálená chiméra ("Jak to bude dlouho trvat? Týdny?" - "Možná." - "Měsíce?" - "Snad ne."). Stejně absurdně vyhlížejí nejkontrastnější situace jako divoká party plná alkoholu a drog na dánské ambasádě, kde Clayovi k jeho překvapení projde představení se jako "Søren Kierkegaard z Kodaně". Vedle toho tu máme i kritiku globalizace (outsourcing a licencování technologií do méně vyspělých částí světa vede jednoduše k tomu, že domácí dělníci ztrácejí práci, jako se to stalo s předchozí Clayovou společností), přičemž Tykwer jasně naznačuje, že něco takového asi v pořádku není a že největší přínos prolínajících se světů jsou spíše zlepšující se lidské mezirasové vztahy než cokoli jiného. Druhá polovina filmu se soustředí na Clayovu multietnickou romanci, která mu znovu vrátí radost do života. Poté, co mu saúdská lékařka Zahra z těla odstraní všechny potíže (symbolicky skryty v nezhoubném lipomu) fyzicky i psychicky, může se Alan stát novým člověkem. Ano, závěr Hologramu pro krále je jako vystřižený z červené knihovny, ale co na tom, pokud to funguje? A chemie mezi Tomem Hanksem a Saritou Choudhuryovou účinkuje bezchybně. ()

Lacike

Divny film o ktorom ani neviem poriadne co napisat. Niekto ho prirovnaval k Lost in Translation, iny k Salmon Fishing in the Yemen. Nieco na tom bude, lebo ma vsetky tieto filmy nebavili v rovnakej miere. Proste film o chlapikovi v cudzom prostredi, ktory si usporiadava svoj zivot. Tento typ filmov nemusim a pozrel som si ho len kvôli Tomovi. Len vdaka nemu davam obidve hviezdicky. Mne to nesadlo, ale pokial mate radi poetickofilozofickopsychologicke filmy o manikovi, ktory preziva nejaku tu zivotnu krizu, tak vam to mozno sadne alebo budete dokonca nadseni. Ja som sa parkrat pousmial ale väcsinou som sa len nudil. 4/10. ()

Othello

Je tu nejedna indicie, že se celkový výsledek prostřihával až se kouřilo a čím je zač tak film odhaluje až úplně na konci, což je jeho velká klika, protože se nejedná v závěru o nic jiného než terapeutický monolog muže ve středním věku, který si najde ženu, práci a tím i chuť do života. Zkrátka jak z časopisu. Do té doby ale naštěstí film (asi neúmyslně) docela maskuje o čem je, většinu času stále působí jako expozice a zahrnuje nás více méně nesouvisejícími epizodami, které mají dynamiku, vtip a jsou dost dobře nasnímané. ()

• Alan (T. Hanks) vo filme spomenul, že ako malý chlapec bol spolu s otcom v národnom parku v americkom štáte New Hampshire. V tomto štáte sa však žiadny národný park nenachádza. (MikaelSVK)
  • Produkce byla odstartována finanční sbírkou v rámci projektu Kickstarter. (Terva)